EKONOMİ
Giriş Tarihi : 21-10-2021 18:48   Güncelleme : 21-10-2021 19:18

Muhalefet uyardı ama sonuç değişmedi

Merkez Bankası’nın (MB) merakla beklenen faiz kararı öncesi, ana muhalefet partisi CHP Lideri Kılıçdaroğlu ve DEVA Partisi Lideri Babacan, MB bürokratlarına ve hükümete uyarıda bulundular ancak MB, faizi yüzde 18’den yüzde 16’ya düşürdü.

Muhalefet uyardı ama sonuç değişmedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kars’ta gerçekleştirilen sivil toplum kuruluşları (STK), muhtarlar ve kanaat önderleri ile yaptığı toplantıda, Merkez Bankası’nın bürokratlarına seslendi.

Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Ekonominin gereği neyse onu yapın. Birilerinden talimat almayın”

“Bugün Merkez Bankası’nın bürokratları toplanıyorlar. Faizle ilgili karar verecekler. Buradan, Kars’tan onlara sesleneyim. Bütün namuslu bürokratlara seslendim, yine sesleniyorum: Ekonominin gereği neyse onu yapın. Birilerinden talimat almayın. Vatandaşı daha perişan ettirecek kararlar almayın. Vatandaşı mağdur etmeyin. Aklınızla, fikrinizle, bilginizle, birikiminizle, eğitiminizle karar verin. Birilerinin isteği üzerine karar vermeyin. Yazıktır, günahtır bu millete.”

“2 kötüden birini tercih etmek zorunda kalmak, sadece kötü yönetimin bir sonucu”

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan da hükümetin faiz politikasını, partisinin İzmir / Bayraklı İlçe Kongresi’nde değerlendirdi. Babacan, “Biraz önce vatandaşlarımız ne dedi? ‘Sadece 200 bin Liralık bir kredi için ayda tam 3 bin 500 Lira taksit ödememiz gerekecek’ dedi. Avrupa’nın en yüksek faizi Türkiye’de. %19 olan Merkez Bankası faizini geçen ay biliyorsunuz %18’e indirdiler. %18’e inmesi, Hazine’nin borçlanma faizlerinin tam 2,5 puan artmasına sebep oldu. 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi %17,5 iken tam %20’ye çıktı. Dolar kuru, çıktı 8,30’dan 9,30’a. Zannediyorlar ki, ‘Biz talimat verirsek, Merkez Bankası faizi indirirse, bu ülkede faizler inecek.’ Siz, bu kafayla bunu rüyanızda görürsünüz. Yapamazsınız.

İşte bugün Merkez Bankası karar verecek, saat 2’de. Faizi sabit mi tutacak, indirecek mi? Faizi sabit tutsa, zaten Avrupa’nın en yüksek faizi, %18. Bu ne kadar daha devam edecek? Faizi indirse, döviz kuru atakta bekliyor hemen. İnerse kur artacak. Sabit tutarsa, kur belki bir miktar daha sakin seyredecek. Yani kötülerden birini seçmek zorunda hükümet şu anda. Hükümet diyorum, çünkü Merkez Bankası’nın bağımsızlığı falan kalmadı. Hükümet, bakalım yüksek faizi mi tercih edecek, yüksek kuru mu tercih edecek? Bunu, bugün saat 2’de açıklanacak Merkez Bankası’nın kararıyla hep beraber öğreneceğiz. Bu 2 kötüden birini tercih etmek zorunda kalmak var ya arkadaşlar, ‘Yüksek faizi mi, yüksek kuru mu tercih edeyim?’ diye bu 2 seçenekten birinde mecbur kalmak, buraya sıkışmak, sadece ve sadece kötü yönetimin bir sonucu. Başka bir şey değil.”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) ise politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 200 baz puan indirerek yüzde 18’den yüzde 16’ya düşürdü.

“Yeni zam fırtınasına da hazır olalım”

Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararını TV5’de “Haber Merkezi” programında değerlendiren ekonomist İbrahim Kahveci, şu değerlendirmede bulundu:

“7 ay önce Naci Ağbal görevden alındığı zaman 7,20 idi dolar, şimdi 9,45. Yüzde 30’ün üzerinde paramızı kaybettik; ama ne diyor vatandaşlar? ‘Allah’ın canımızdan al ona ver, malımızdan al ona ver.’ Her toplum hak ettiği şekilde yönetilir. Biz de bunları hak ediyoruz. (…) Bütün enerjimiz ithal. Hepsine zam gelecek. Diyelim ki zam yapmadılar, vergilerimizle ödeyeceğiz onu. Sonuçta ülkeye gelen ürünün fiyatı artıyorsa, onu ya doğrudan ödeyeceğiz ya endirekt ödeyeceğiz. Sonuçta ödeyeceğiz. Sonuçta hep beraber yeni zam fırtınasına da hazır olalım.”

Piyasada 50, en fazla 100 bazlık bir indirim beklentisi olduğunu, 200 bazlık indirimin hiç beklenmediğini belirten Kahveci, “Devam etsinler. Her ay 200 de yetmez, önümüzdeki ay 300, sonraki ay 400 baz indirsinler, bir an önce şu faizi tek haneye çeksinler, ne olacağını hep beraber görelim.” dedi.

Kahveci, faiz indiriminin ne gibi sonuçları olacağına dair bir soruya karşılık, döviz kurunun artacağını, ürünlere zam yapılacağını söyledi. Kahveci, bu fiyat artışının ardından faizin artırılmaması hālinde de Türkiye’nin müthiş bir çöküş süreci yaşayacağını ileri sürdü.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA