Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 31-10-2021 11:19   Güncelleme : 31-10-2021 11:26

“ABD, Erdoğan’da beklenti oluşturup taviz alacak”

Gelecek Partisi Lideri Davutoğlu, ABD Başkanı Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı görüşmeden hiçbir iyi sonuç beklemediğini ifade ederek, “Amerika Sayın Erdoğan’ı çözdü. Sayın Erdoğan’ı beklenti içinde tuttuğunda taviz alman kolaylaşır.” dedi.

“ABD, Erdoğan’da beklenti oluşturup taviz alacak”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Karar gazetesinin YouTube kanalında gazeteci Taha Akyol ile Elif Çakır’ın sorularını cevapladı.

Davutoğlu, “Diyelim ki (Erdoğan-Biden görüşmesi) oldu; siz bu görüşmeden ne bekliyorsunuz?” sorusuna, “Hiçbir şey beklemiyorum çünkü tarafların pozisyonlarını biliyorum.” dedi.

Davutoğlu, kamuoyunun, süreçleri anlamak ve doğru okumak yerine, bir toplantıya ya da bir görüşmeye, bir kişiye bağlı olarak büyük umutlar beslediğini veya büyük hayal kırıklıkları yaşadığını ifade ederek, “Bir kere, Amerika Sayın Erdoğan’ı çözdü dedim ya, Batı, dışarıdakiler, şunu anladılar: Sayın Erdoğan’ı beklenti içinde tutacaksın. Beklenti içinde tuttuğunda taviz alman kolaylaşır.” dedi.

Davutoğlu, bu ‘beklenti içinde tutup taviz alma’ iddiasını şöyle özetledi:

“Çocuğa mama yedirmek için oyuncak gösteren anne gibi oynuyorlar”

“Kasım ayında seçildi Biden. Geçen sene, 2020 Kasım’ında. 2021 Nisan’ına kadar telefon beklentisinde tuttular. Konuşacak mı, konuşmayacak mı? ‘Ha şimdi, ha yarın… Muhtemel…’ ‘Görüşmeyecek’ demediler. ‘Görüşecek, şu saat’ de demediler. Bir beklenti içinde tuttular. Hedef neydi? 24 Nisan günü ‘soykırım’ açıklaması yapmaktı. O beklenti dolayısıyla Sayın Erdoğan, kendi şahsî ikbalini milletin ikbalinin üzerinde tuttu ve “soykırım”a hiçbir tepki vermedi. O gece de yaptığı görüşmede şu işareti verdi Biden: Hani çocuğa bir iş yaptırmak istersin, anne mamayı yedirmek ister, oyuncağı şöyle tutar. Onu yaptı mı oynatır. Böyle bir hāle geldi. Tam 24 Nisan açıklaması yapıldı, ‘NATO Zirvesinde görüşebiliriz’ dediler. Erdoğan, NATO Zirvesini beklemeye başladı ve sonra NATO Zirvesinde de ‘Elhamdülillah, konu açılmadı hamdolsun’ diye bir ifade…

NATO Zirvesinde ne oldu? Afganistan’da Türkiye büyük bir rol üstlenip Türk-Amerikan ilişkileri düzelecekti. Ne oldu? Amerika Afganistan’dan çekildi, ortada bir şey kalmadı. Şimdi de ‘Birleşmiş Milletler’de (BM) olabilir’ intibaı verdiler Sayın Erdoğan’a. ‘Belki olabilir.’ ‘Hayır’ demediler. Hayır deseler, bir pozisyon belirlenir ve Haziran NATO Zirvesinden Eylül BM Zirvesine kadar 4 ay öyle idare ettiler. BM Zirvesinde görüşme olmadı. Erdoğan kükredi işte. İlişkiler kötü gidiyor. Soçi’ye gitti apar topar ve yüz karası bir görüşme yaptı. Türk heyeti aynı binaya bile alınmadı. Ortak açıklama bile yapılmadı. Yemek yenmedi. Bir devlet başkanı gidiyor ya! Yani bir iş adamı iş görüşmesi yapmaya gittiğinde bir şey ikram edilir. Yok. Sonra, o zaman da bu sefer İtalya’daki G-20 Zirvesi. Şimdi ‘İtalya’daki G-20 Zirvesi olmayacak’ dediler. Bu sefer Glasgow’daki İklim Zirvesi. ‘O da belki’ diyorlar. Peki, oturdular Glasgow’da, ben manzarayı canlandırıyorum.

“Türkiye-Amerika ilişkilerinin en zelil dönemi”

Erdoğan, bir kere hep talep eden, bekletilen taraf olarak oturacak. Öbürküsü (Biden) ise lütfen bir randevu vermiş taraf olarak oturacak. 20 yılın Türk-Amerikan ilişkilerinin en zelil dönemi. Zillet diyorlar ya bazen muhalefete dönük olarak. En zillet yaşanılan dönemdeyiz maalesef. Yüz karası bir dönem. Trump dönemi öyleydi. O ‘Ahmak olma!’ mektubundan bu yana yaşanan dönem, Türk tarihinde görülmeyecek bir zillettir, Amerika karşısındaki edilgen tutum.”

Davutoğlu, görüşmenin seyri konusunda tahminde bulundu.

Davutoğlu, Erdoğan’ın Washington ziyareti için randevu isteyeceğini ya da Biden’ı Türkiye’ye davet edeceğini ileri sürerek, “Çünkü bir resim vermesi lâzım. Bu görüşmeler görüşme değil.” dedi.

Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“F-35’den F-16’ya dönüş… Teknoloji çöplüğü hāline geliyoruz”

“Biden diyecek ki, ‘Ya şu S-400’leri artık görüyorsunuz ilişkilerimizi baltalıyor. Bunu çöz.’ Ama Soçi’de Sayın Cumhurbaşkanı, sadece S-400’ün birinci paketi için değil ikinci paketi için de söz vermiş. Hareket alanı var mı? Yok. Benim için Türk-Amerikan ilişkilerinin şu anda Türkiye açısından en önemli kalemi hangisi? Onlar için farklı olabilir, ben F-35 derim. Şimdi bizimkiler, F-35’ten çıkınca F-16’nın rehabilitasyonu ile ilgili talepte bulunuyorlar. Bu ne demek biliyor musunuz? Sanayi 4.0’dan geri dönüp eski sanayiye dönmek gibi bir şey. Ya F-35, Türkiye’nin içinde olduğu, ortağı olduğu, büyük teknolojik boyutları olan bir yatırım. Sen bunun dışında nasıl kalırsın? (…) Daha önceki eski model uçaklardan F-16’ya zıpladı Özal, 90’lı yıllarda F-16 ile. Şimdi f-35 bir üst şey. Bir başka teknoloji. Teknolojinin ortağıydık. Yani Konya’daki, Kayseri’deki, Ankara’daki şeylerde bile F-35 parçalarının alt yapısıyla ilgili çalışmalar yapılabilecekti. Şimdi sen, bütün bundan kopuyorsun. Büyük bir teknolojik aktarımdan kopuyorsun, F-16’ya razı oluyorsun, birkaç milyar dolar şeyden kalan para için. Ya bu zillet! Sen ortağısın bunun. E şimdi burada bir hareket alanı var mı? Amerika F-35’i vermez. (…) Savunma sanayisinde bir paradigmatik sıçrama yaşanıyor dünyada. Biz bunu ya yapacağız ya da bir üst sıçrama yapan ülkelerin geride bıraktığı teknolojinin çöplüğü hāline geleceğiz. Şu anda o hāle geliyoruz ve bunun karşılığı ne? S-400. Peki, S-400 nerede Allah aşkına ya! İnsanı çıldırtacaklar. Şu S-400’ün birinci paketi nerede? Karşılığında F-35’i feda ettiğiniz S-400’ü nerede kullanıyorsunuz? Ne faydası var Türkiye’ye? 2,5 milyar dolar nerede? Şimdi bunun dış politika mantığıyla izah edilebilir tarafı var mı?”

BİDEN-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ

ABD'li üst düzey bir yetkili, ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pazar günü Roma’da görüşeceğini bildirdi.

Biden’ın programı hakkında gazetecilere açıklama yapan üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi, ABD Başkanı Biden’ın pazar günü İtalya’nın başkenti Roma’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ikili görüşme yapacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Roma’daki G20 Liderler Zirvesi kapsamında ABD Başkanı Biden ile görüşmesinin bugün Türkiye saati ile 12.10’ada yapılacağı bildirildi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA