SİYASET
Giriş Tarihi : 22-08-2019 17:46   Güncelleme : 22-08-2019 22:35

“Erdoğan’a ve Soylu’ya binlerce Liralık hediye” faturaları

Görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, kendilerinden önceki kayyım yönetimi döneminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yaklaşık 137 bin Liralık, İçişleri Bakanı Soylu’ya da 40 ve 45 bin Liralık hediyeler alındığına dair faturalar hakkında açıklama istedi.

“Erdoğan’a ve Soylu’ya binlerce Liralık hediye” faturaları

HDP’li belediye başkanlarının görevden uzaklaştırıldığı şehirlerde temaslarda bulunan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Mardin’in ardından Van’da konuştu.

Tarafsız Haber Ajansı’nın haberine göre Sezai Temelli, yaptığı konuşmada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Aldığın hediyeleri açıkla” çağrısında bulundu. Temelli, şunları söyledi:

Dün sevgili Mardin belediye eşbaşkanımız Ahmet Türk açıkladı. İçişleri Bakanına sordu, “aldığın hediyeler nedir?” diye. Çıksın cevap versin, neymiş o hediyeler? Hep beraber öğrenelim. Yok, hediye almadıysa, o kayyımın yaptığı yolsuzluk kanıtlanmıştır. Çıksın hesap versin.

Kuruş yolsuzluk yoktur 31 Mart’tan sonra. Mazbatasını alan belediye eşbaşkanarımız bu halkın bir kuruşuna bile zarar vermemiştir. Tam tersine o kayyımlar bu halkın SGK primlerini ödememiş, elektrik borcunu ödememiş, su borcunu ödememiş, kaynakları talan etmiş ama bizim belediyelerimiz gelir gelmez borç ödemeye başlamıştır.”

İddia neydi?

Görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, Artı TV’ye verdiği mülâkatta, son seçimde kayyım yönetiminden devraldıkları belediyede faturalar üzerinde yaptıkları incelemelerde bazı şüpheli evraka rastladıklarını söylemişti.

Ahmet Türk, belediye adına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya 40 ve 45 bin Liralık, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a da 136 bin 944 Liralık hediyeler verildiğine dair faturalar olduğunu kaydetmişti. Bu konularda kendisine bilgi vermek için Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan randevu talep ettiğini de belirten Türk, şunları söylemişti:

Ben, Cumhurbaşkanı’nın böyle bir hediye aldığına inanmıyorum

“Ben, Cumhurbaşkanı’nın böyle bir hediye aldığına inanmıyorum. Eğer şimdi bu hediyeler doğruysa, bakanlar açıklama yapsın. Sadece bir bakana değil, 5-10 bakana böyle… Eğer bu faturalar doğru değilse, gereğini yapmak zorundadırlar. Avrupa’da 5 Lira, 10 Lira için bir yolsuzluk olduğu zaman bakanlar istifa ederken bugünkü faturalarla ilgili yaptığım açıklamalarla ilgili en ufak bir ses çıkmadı. Ne bakanlardan, ne gruptan, ne şeyden… Bu faturalarda daha önce de bazı bilgiler geliyordu; ama ‘elime belgeler, bulgular geçmeden bir açıklama yapmam’ demiştim. Ama bugün bütün bunlar ortada. Bakanların bu hediyeleri alıp almadığına dair kendilerinin mutlaka açıklama yapmaları gerekir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA