SİYASET
Giriş Tarihi : 01-12-2021 01:02

Kazdağlı: Bahçeli, İmamoğlu’na karşı Yavaş’ı öne çıkarmak istedi

Gazeteci Celâl Kazdağlı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ABB Başkanı Mansur Yavaş hakkında söylediği ve ilk bakışta ‘tehdit’ gibi gözüken sözlerini, aslında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun fazla öne çıkmasına karşı Yavaş’ı öne çıkarma maksadıyla söylemiş olabileceğini ileri sürdü. Kazdağlı, buradaki stratejinin de bir süre sonra netleşebileceğini söyledi.

Kazdağlı: Bahçeli, İmamoğlu’na karşı Yavaş’ı öne çıkarmak istedi

Gazeteci Celâl Kazdağlı, TV5’de yayınlanan ve Yunus Emre İşci’nin sunduğu “Ters Açı” programında, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş’a yönelik olarak söylediği ve kamuoyunda ‘tehdit’ olarak algılanan sözlerini değerlendirdi.

Ne olmuştu?

Alparslan Türkeş Vakfı, Türkeş’in doğumunun 104’üncü yıl dönümü münasebetiyle Ankara’da bir anma programı düzenlemiş, bu program, MHP Ankara İl Başkanı Turgay Baştuğ tarafından organize edildiği iddia edilen yaklaşık 50 kişilik ülkücü bir grup tarafından basılmıştı. Türkeş’i anma toplantısının arkasında ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın olduğu ileri sürülmüştü.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün bir muhabirin baskına dair sorusu üzerine, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Beyin elinin altında geliştiği kanaati hākim. Bundan sonra Mansur Bey dikkat etsin. Arkasında bir ülkücü nefes var.” demişti.

Bahçeli’nin bu sözleri, Mansur Yavaş’ı tehdit etmek olarak değerlendirildi. ABB Başkanı Yavaş da, şahsî Twitter sayfasında yayınladığı mesajda şu ifadeleri kullanmıştı:

“Milletimizin iradesi ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmemin ardından, bu makamın getirdiği sorumluluk ve prensiplerim gereği 2,5 yıldır hiçbir siyasi demeç vermedim. Bu sorumluluk ve prensip gereği, bundan sonra da ilgimiz olmayan konulardan dolayı hakkımda yapılan siyasi açıklamalara bir yanıt vermeyeceğim.

Hemşehrilerime söz verdiğim üzere sadece ve sadece 6 Milyon Ankaralının mutluluğu ve huzuru için yaptığım çalışmalara aynen devam edeceğim.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

“Mansur Yavaş’a fatura çıkarılmasının bir mantığı yok”

Gazeteci Celâl Kazdağlı, Bahçeli’nin bu sözlerini “Ters Açı” programında şöyle değerlendirdi.

“Buraya nereden giriyor Mansur Yavaş? Aslında hiçbir yerden girmiyor. Onun adı geçmiyor çünkü, yok. Diyebilirsiniz ki ‘onun yeri kullanıldı.’ Onun da değil, Yenimahalle Belediyesi’nin bir mekânı kullanılıyor. O da oraya bağladı CHP’li filan diye. Oradan bir şey çıkartılırsa çıkartılır; ama Mansur Yavaş’la kurulabilecek bir bağ, bir ilinti, bir şey yok. Burada Bahçeli, o ismi niye attı? Tehdit için mi attı yoksa ‘bu isim tartışılsın, biraz öne çıksın’ diye mi yaptı? Bence sanki ikincisi gibi geliyor. İlk bakışta tehdit gibi anlaşılıyor. CHP de Mansur Yavaş da bunu sanki tehdit ediyormuş gibi anladı. Gerçi Mansur Yavaş, tam da öyle anlamış gibi değil. Cevap vermiyor. ‘Ben, zaten siyasetle meşgul değilim. 6 milyona hizmet ediyorum. Belediye başkanıyım. Yine de cevap vermeyeceğim’ diyor. Bu bile aslında ‘O pası aldım ben, tamam. Senin ne demek istediğini aldım’ gibi geldi bana.

Ekrem İmamoğlu’nun çok öne çıkmış olmasının karşısında Mansur Yavaş’a bir şey kazandırmış oluyor muhtemelen; ivme kazandırmış oldu Devlet Bahçeli, tersten bakarsak. Çünkü tehdit edilecek orada çok bir şey yok. Bu toplantının basılmasını gerektirecek bir şey de yok. Yani Alparslan Türkeş, herkesin sahip çıkabileceği… Onun aleyhine konuşulacak bir şey de yok. Vefat etmiş. Ondan övgüyle söz edilecek, hatırası anlatılacak, görüşleri ifade edilecek. Yani bunlardan herhangi birisine bir zarar, bir şey olmayacak. Herkes de ‘Alparslan Türkeş benim liderim’ diyebilir MHP’liler de der, İYİ Parti’liler de diyebilir. Herhangi bir partide görev yapmayan birisi de diyebilir. Dolayısıyla herkesin sahip çıkmasının MHP’yi azaltacak bir tarafı yok. Daha çok güçlendirir. Dolayısıyla bunun bir siyasî mantığı yok, baktığımızda. Ama böyle bir şey oldu ve ihale Mansur Yavaş’a çıktı. Onun da hiç ilgisi yok.”

“İYİ Parti, İmamoğlu ile bir siyaset vasatı oluşturuyor”

Bahçeli’nin bu sözleri, Yavaş’ın üzerine gidilmesi için mi yoksa Yavaş’a olumlu baktığı için mi söylemiş olabileceğinin sorulması üzerine de Kazdağlı, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in İmamoğlu ile daha yakın gözüktüğünü, açılışlarda üçlü fotoğraflar verdiğini belirterek, MHP’nin bundan rahatsız olduğunu, İBB çevrelerinden ihaleler de alınıyor olabileceğini, bu beraberlikten bir siyaset yapma vasatı çıktığını söyledi.

Kazdağlı, sözlerine şöyle devam etti:

“Bir strateji var orada; yakında anlarız”

“Meselâ Türk Devletleri Teşkilatı kurulduğunda, o toplantı olduğunda, onun kültür faaliyetlerinin açılışına hem Kemal Kılıçdaroğlu hem de Meral Akşener katıldı, il başkanlarıyla birlikte. Dolayısıyla bir kürsü daima oluşuyor. Bunu istemiyor olabilir. Artı, İYİ Parti üzerinden Abdullah Gül, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi içerisinde yeni bir cephe oluşuyor olabilir. Ona da itiraz etmek için, ‘ortalığı karıştırsın’ diye Mansur’un ismini atarak, ‘itiraz etsin, bu da gündeme gelsin. Tek değil, bak bu da var’ ismiyle onu canlı tutma ihtiyacından da böyle hareket etmiş olabilir gibime geliyor. Bir stratejik bir şey var orada. Daha ne olduğunu birkaç zaman sonra net anlarız diye düşünüyorum.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA