Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 01-12-2021 16:41   Güncelleme : 01-12-2021 16:42

“Muhalefet mutabık kalırsa, Abdullah Gül adaylığı reddetmeyecektir”

Gazeteci, Yazar Fehmi Koru, Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı adayı olup olmayabileceğine dair bir soruya karşılık, “Muhalefet onun ismi üzerinde birleşirse elbette böyle bir teklifi reddetmeyecektir.” dedi.

“Muhalefet mutabık kalırsa, Abdullah Gül adaylığı reddetmeyecektir”

(Haber: Esma Solmaz - Program Editörü)

Gazeteci, Yazar Fehmi Koru, TV5’de yayınlanan ve Hasan Basri Akdemir ile Mustafa Deniz’in sunduğu “4.Güç” programında, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun, 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmelerini; 22. Dönem TBMM Başkanı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek ve eski Kültür ve Millî Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in çıkışlarını değerlendirdi.

“Gül’ün aday olması AK Parti’yi ciddi biçimde zora sokar”

Millet İttifakı partilerinin mutabık olmaları hālinde Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağına dair bir soru üzerine, AK Parti ile özdeşleşmiş bir ismin yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinin AK Parti’ye zarar vermeyeceğini ifade etti.

Koru, şunları söyledi:

“Abdullah Gül ismi eğer aday olarak çıkacak olursa, bu belki de ciddi bir biçimde AK Parti’yi zora sokacak. Herhangi bir muhalif partinin kendi içerisinde çıkartacağı bir aday, başka muhalif partilerin tabanında oy alsa bile 50+1’i bulması için AK Parti’nin tabanından da oy alması gerektiğinden, orada zorlanacaktır. Yüzde 50+1’i bulabilecek bir aday, ancak Millet İttifakı çıkarabilirse, başkan seçtirebilme ihtimali yüksek olacak. Bunların şimdilerde tartışılmasının en önemli sebebi, Abdullah Gül ismi çıktığı zaman onu bir biçimde yaralayacak saldırılar olmasını buna bağlıyorum.  Rahatsızlık görüntüsü var; ama rahatsız olmamaları lâzım. Neticede AK Parti’nin kurucu isimlerinden biri Abdullah Gül. AK Parti’nin ilk başbakanı. Uzun yıllar başarılı dışişleri bakanlığı görevi yürüttükten sonra AK Parti’nin aday göstermesiyle cumhurbaşkanı seçilmiş olan bir isim. AK Parti ile bu kadar özdeşleşmiş bir ismin yeniden cumhurbaşkanı seçilmesini AK Parti için bir zarar verecek bir yönde olduğunu sanmıyorum.”

Fehmi Koru, “Neticede ülkenin önümüzdeki sıkıntılı döneminden sağlayacak ve esas kaynağı olduğu artık herkes tarafından görülen, son 3 yılda uygulanmakta olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden vazgeçilip, parlamenter sistemi biraz da güçlendirerek yenilenmeyi getirecek bir süreç yaşanacaksa, o süreci suhuletle yaşamamızı sağlayacak isim herhalde AK Parti’lileri de üzmemeli.” diye konuştu.

“Abdullah Gül böyle bir teklifi reddetmeyecektir”

Fehmi Koru, “Abdullah Gül Cumhurbaşkanı adayı olur mu?” sorusuna karşılık, “Böyle bir görev kendisine teslim edilmek istenirse, bunun da şartlarını yerine getirecek bir görüntü oluşursa, muhalefet onun ismi üzerinde birleşirse elbette böyle bir teklifi reddetmeyecektir. 2018’de de yaşadığımız o süreç, çok herkesin gözü önünde yaşandı. Muhalefetin onun ismi üzerinde birleşmesi üzerine ancak böyle bir şey olur.” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA