Advert
MEDYA
Giriş Tarihi : 01-12-2021 23:07   Güncelleme : 01-12-2021 23:20

Yayınladığı sokak röportajı sebebiyle tutuklandı

“Kendine Muhabir” isimli YouTube kanalında ve Twitter sayfasında sokak röportajları yayınlayan Hasan Köksoy, yayınladığı bir röportajdan dolayı, konuşan kişiyle birlikte tutuklandı. Röportajda “Emniyete de gidebiliriz, tutuklana da biliriz; susmayacağız” diyen kişinin, sorgusunda “Beni oyuna getirdiler” iddiasında bulunduğu öğrenildi.

Yayınladığı sokak röportajı sebebiyle tutuklandı

Yaptığı sokak röportajlarını YouTube kanalında ve Twitter sayfasında yayınlayan Hasan Köksoy, “Tüm zamanların en sert röportajı: Devrim lâzım devrim” başlıklı röportajı sebebiyle tutuklandı. Röportajda “Devrim lâzım, devrim; ayaklanmak lâzım” diyen kişinin de tutuklandığı öğrenildi.

Hasan Köksoy, “Kendine Muhabir” isimli Twitter sayfasında yayınlandığı mesajda, “Yayınladığım bir röportajdan dolayı dün geceyi nezarette geçirdim. Az önce savcı karşısına çıktım ve tutuklama istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk etti. Röportajı veren şahıs tutuklanmış.” diye yazdı.

Köksoy’un avukatı Ömer Furkan Dağ da Twitter mesajında “Müvekkil @KendineMuhabir, yapmış olduğu bir röportaj nedeniyle hakkında tutuklama kararı verilmiştir. Hukukî haklarımızı elbette kullanacağız, ancak bilinmelidir ki bu karar hukukî değil, siyasîdir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Kesse başına iş almıyor ama bu sefer de kimse sesini duymuyor o konuşan kişinin”

Hasan Köksoy’un eşi ise, “Kendine Muhabir” isimli YouTube kanalında yaptığı açıklamada, “Eşim, dün saat 4,5 sıralarında ifade vermeye gitti. Ondan sonra beni aradı. Dedi ki, ‘Beni içeriye alıyorlar. Yani bir gece yatmam gerekiyormuş.’ dedi. Ondan sonra ne olduğumuzu şaşırdık zaten. Telefon kapandı. Ondan sonra bugün eşim, saat 12 gibi falan konuştuk, ‘Beni nöbetçi mahkemeye çıkarıyorlar.’ dedi. ‘Sanırım tutuklanacağım.’ dedi. Sonra da zaten… Karar verilmiş. Barodan avukat tahsis etmişlerdi. Zaten karar verilmiş yani. Tutuklandı. Biz, neye uğradığımızı şaşırdık, öylece kaldık.” diye konuştu.

Köksoy’un eşi, hangi suçtan tutuklandığının sorulması üzerine de şunları söyledi:

“Suçu, ‘Kendine Muhabir’ olarak kanalda yayınlamamız. Yani bu konuşmayı, röportajı yayınlamamız. Tek suçu bu, eşimin. Yani susmaması. Meselâ hani orada konuşmaları biz kesebilirdik. Kesmemesi. Yani ne bileyim, kesse kendi başına iş almıyor ama bu sefer de kimse sesini duymuyor o konuşan kişinin. O konuşan kişi de dün içeriye alınmış. Yani büyük ihtimalle 1-1,5 ay yatar diyorlar. Yani mahkemeye kadar. Ceza almadı şu anda, tutuklandı. İlk mahkemesi görülünce ne olur, bilmiyorum. (…) Sanırım polisler şey sormuşlar, ‘Muhabir mi sizi bu şekilde konuşturuyor?’ diye ve karşı taraf da o şekilde söylemiş. Yani ‘Beni oyuna getirdiler’ gibi bir şey söylemiş. Sanırım bunun şeyinden eşim daha çok şey oldu. Yani içeri alınmasının bir sebebi de bu sanırım. Hani beni kandırdılar gibi bir argüman kullanmış. Bu yüzden…”

Köksoy’un eşi, kanalın bütün işlerini beraber yaptıklarını, röportajların kameramanlığını kendisinin yaptığını, eşi tutuklandığı için de kanalın başında şu anda kendisinin olduğunu söyledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA