GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-10-2019 19:05   Güncelleme : 09-10-2019 04:52

Trump, Türkiye’yi önce övdü, sonra yine tehdit etti

Türkiye’yi, sınırları aşması hâlinde ülke ekonomisini mahvetmekle tehdit eden ABD Başkanı Trump, son açıklamasında, Türkiye’nin ABD’nin büyük bir ticaret ortağı olduğunu, F-35 savaş uçaklarının çelik gövdesini ürettiğini ve ABD ile iyi ilişkiler içinde olduğunu söyledi. Gereksiz güç kullanması hâlinde Türkiye’nin ekonomisinin yıkıma uğrayacağını ileri süren Trump, 13 Kasım’da Erdoğan’ı Beyaz Saray’da ağırlayacak.

Trump, Türkiye’yi önce övdü, sonra yine tehdit etti

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin muhtemel operasyonuna tepki gösterenlere karşı Türkiye’yi savundu. Trump, şunları kaydetti:

“Birçok insan, Türkiye’nin ABD’nin büyük bir ticaret ortağı olduğunu, hatta F-35 savaş uçaklarımızın çelik gövdesini ürettiğini kolaylıkla unutuyor. İlişkiler açısından da iyi bir muhatabımız oldu, İdilip’te çok sayıda kişinin can güvenliğini sağlamada ve uzun yıllar hapis cezası alan Pastor Brunson’ın benim isteğim doğrultusunda ülkesine dönmesinde yardımcı oldular. Ayrıca unutulmamalı ki, Türkiye NATO’nun önemli bir üyesidir. Erdoğan, benim konuğum olarak 13 Kasım’da ABD’ye gelecek.”

“Kürtleri yüzüstü bırakmadık”

ABD Başkanı Trump ayrıca, Suriye’nin kuzeyinde IŞİD ile mücadele eden Kürtlerden desteğini çektiğine dair iddialara da cevap verdi. Türkiye’ye yönelik tehdidini tekrarlayan Trump, gereksiz güç kullanması hâlinde ekonomisinin yıkıma uğrayacağını söyledi. Trump, twitter mesajlarında şunları kaydetti:

“Suriye’den çekilme aşamasında olabiliriz ancak hiçbir koşulda, özel ve fevkalade savaşçı olan Kürtleri yüzüstü bırakmadık. Aynı şekilde, ticaret ortağımız ve NATO üyesi olan Türkiye ile ilişkilerimiz iyi. Türkiye’de büyük oranda Kürt nüfusu bulunuyor. Türkiye tarafından gereksiz güç kullanımı onların ekonomisini ve kırılgan para birimini yıkıma uğratacaktır. Hem silah hem finansal açıdan Kürtlere yardım ediyoruz.”

(tv5.com.tr)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA