Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 27-12-2021 00:42

İçişleri Bakanlığı, İBB’ye ‘özel teftiş’ başlattığını duyurdu

İçişleri Bakanlığı, İBB personelinden 557’sinin terör örgütleriyle iltisaklı/irtibatlı olduğu iddiasıyla özel teftiş başlattığını duyurdu. İBB yönetimi ve CHP, karara tepki gösterdi.

İçişleri Bakanlığı, İBB’ye ‘özel teftiş’ başlattığını duyurdu

“İltisak-irtibat” teftişi

İçişleri Bakanlığı, Twitter sayfasında yayınladığı açıklama ile, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) özel teftiş başlattığını duyurdu.

Yayınlanan açıklamada şunlar kaydedildi:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bağlı kuruluşları ve şirketlerinde işbaşı yaptırılan personelden 455'inin PKK/KCK, 80'inin DHKP-C, 20'sinin MLKP, 2'sinin MKP, ayrıca bazılarının FETÖ ve diğer terör örgütleriyle iltisaklı/irtibatlı olduğu yönünde ihbar, şikâyet ve elde edilen tespitler üzerine, konunun tüm yönleriyle soruşturulması için Bakanlığımızca özel teftiş başlatılmıştır.

Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne DİAYDER referansıyla, PKK Terör Örgütü irtibatlı ve iltisaklı kişilerin yerleştirildiğine yönelik İstanbul İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan tespitler sonucunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamedeki iddia ve tespitler de bahse konu özel teftişin kapsamındadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

İmamoğlu: Beklenmedik bir birliktelik ve güç görecekler

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bakanlığın bu duyurusu üzerine Twitter sayfasında yayınladığı mesajında tepkisini şöyle dile getirdi:

“Hak yemem hakkımı da yedirmem dedim. Bugün de diyorum ki “İstanbul’a hizmet eden 86 bin yol arkadaşımın yanındayım, ezdirmem. Suçu olanla sonuna kadar birlikte mücadele edelim. Ama şu bilinsin ki İBB ailesine saldıranlar, karşısında beklenmedik bir birliktelik ve güç görecek.”

“Terör bağlantılı kişiler varsa, sorumlu İçişleri Bakanlığıdır”

İBB’nin kurumsal Twitter sayfasında da şu açıklama yayınlandı:

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti, sosyal medyadan idare edilemez. İçişleri Bakanlığı, konuyla ilgili 16 Aralık 2021 tarihli resmî yazımıza bilgi vermediği gibi bugün sosyal medyadan yaptığı açıklamayla 86 bin İBB çalışanımızı zan altında bırakmıştır.

‘Terör bağlantılı’ kişiler ortada gezip, kamu kurumlarında iş buluyorsa bu sorun İBB’nin değil, güvenlikten sorumlu İçişleri Bakanlığı’nındır. Devletin en önemli bakanlıkları, siyasî polemik yerine, elindeki bilgi ve belgeleri devletimizin kurumu İBB ile paylaşmalıdır.

31 Mart seçimleri öncesi ve sonrasında başlayan ve hālâ devam eden hukuksuz ve devlet ciddiyeti ile örtüşmeyen bu hamleleri kamuoyunun takdirine sunarız. Elbet Türkiye Cumhuriyeti hak ettiği şekilde idare edilecektir; çünkü bu kudret milletimizde fazlasıyla mevcuttur.

İBB ve 86 bin çalışanı sonuna kadar hukuk önünde haklarını arayacaktır.”

Ongun: Kim bu 557 kişi?

İBB Sözcüsü Murat Ongun da bakanlığın duyurusu üzerine Twitter sayfasında şu değerlendirmede bulundu:

“8 Aralık’ta İçişleri Bakanı, İBB’de 557 terör örgütleriyle ilintili çalışan olduğunu iddia etti. 4 gün geçti 557 kişiyle ilgili ne bir operasyon ne bir soruşturma yapıldı. Medyaya yansıtılan 6 kişinin de adlî kaydı temiz çıktı. Ulusal güvenlik için soruyoruz; kim bu 557 kişi?”

Kılıçdaroğlu: İstanbul’da bir şeylere zemin mi oluşturuyorsun?

İçişleri Bakanlığının teftiş duyurusuna CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, Twitter mesajında şunları kaydetti:

“Saray'daki Şahıs, bu aralar yine bir haller oldu sana. İstanbul’da bir şeylere zemin mi oluşturuyorsun? 5 kişilik amigo takımına güvenme. Bu milletin canını yakacak kadar cesareti olanın sonuçlarına katlanacak kadar da gücü olmalı… Sen seçimden kaçan birisin, fazla heyecanlanma!”

Erkek: Mahkeme kararı olmadan birilerini terörist mi ilân ediyorsunuz?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek de tepkisini Twitter’da şöyle dile getirdi:

“FETÖ ile ortak operasyonlar yaptığınız zaman en sık kullandığınız yöntem gizli tanıklardı. Şimdi de mahkeme kararı olmadan birilerini terörist mi ilân ediyorsunuz? İltisak arıyorsanız aynaya bakacaksınız. FETÖ, uyuşturucu baronları, kumarhane kralları bir şey çağrıştırıyor mu size?”

Özel: Bu kaçıncı iftira?

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel de tepkisini şöyle dile getirdi:

“Suç İçişleri Bakanımız yeni kumpas peşinde. Bu kaçıncı iftira? Boğaziçi öğrencilerine attıkların yetmedi, sıra İBB çalışanlarına mı geldi? Türkiye’de 160 PKK’lı kaldı diyordun, şimdi 455 PKK’lı İBB’de çalışıyor diyorsun... Kendi açıklaman seni yalanlıyor ama sen utanmıyorsun.”

Özkoç: İBB’yi yedirmeyiz

CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç da yayınladığı tweetinde “İBB’yi yedirmeyiz. Millet iradesine düşmanlara geçit yok! Recep Tayyip Erdoğan! Kaçamayacaksınız! Yargılanacaksınız!” ifadelerini kullandı.

Kaftancıoğlu: Biz çalışacağız siz gideceksiniz

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, bakanlığının teftiş duyurusuna şu tweetle tepki gösterdi:

“Unutmayalım ki iktidar her sıkıştığında hep yaptığı gibi yalana, dolana sarılıyor. Terör örgütleriyle iltisaklı arayanlar aynaya baksın diyelim ve konuyu kapatıp işimize gücümüze bakalım. Biz çalışacağız siz gideceksiniz, az kaldı.”

Yeneroğlu: O zaman adlî sicil kayıtlarına ne gerek var?

İçişleri Bakanlığının teftiş duyurusuna DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da tepki gösterdi. Yeneroğlu, Twitter’da şu değerlendirmede bulundu:

“ ‘Ayrıca bazılarının…’ özet olmuş... Nasıl olsa alışmışlar gelen geçeni terörist ilân etmeye... Nasıl olsa lekelenmeme hakkı, masumiyet karinesi hukuktan nasipsiz baskı rejimlerinde geçersiz. Hani PKK’lı sayısı 200’ün altına inmişti? Oysa sadece İBB'de 455 kişi varmış!?...

Hukuk devleti olsaydık İçişleri Bakanlığı on binlerce insanı töhmet alında bırakamaz, İBB’yi de böyle hedef gösteremezdi.  Zaten hukuk devleti olsaydık İçişleri Bakanı suç örgütü liderinin kendisi hakkında ortaya attığı iddialar sebebiyle çoktan istifa etmiş olması gerekirdi.

Bu fişleme operasyonunun hukuk devleti ilkeleri ile uzaktan yakından alâkası yok. Dolayısıyla İçişleri Bakanına çok yakışmış. Ayrıca madem iltisak/irtibat gibi hukukla alâkasız kavramlar insanları terörle suçlamak için yeterli, o zaman adlî sicil kayıtlarına ne gerek var?”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA