Advert
MAHALLÎ İDARELER
Giriş Tarihi : 27-12-2021 15:18

“İBB’de polis katili çalışıyorsa, İçişleri Bakanı derhal istifa etsin”

İBB Başkanı İmamoğlu, polis katili oldukları ve Bylock kullandıkları tescil edilmiş kişilerin İBB’de kritik yelerde görevlendirildiği iddiasının hatırlatılması üzerine, “İBB’de polis katili çalışıyorsa, İçişleri Bakanı görevini yapmıyor o zaman. Derhal istifa etsin.” dedi.

“İBB’de polis katili çalışıyorsa, İçişleri Bakanı derhal istifa etsin”

İBB Başkanı İmamoğlu, İçişleri Bakanlığının İBB’de ‘terör teftişi’ başlatmasını değerlendirdi. İmamoğlu, bakanlığın İstanbul seçimlerinde de sandık görevlilerini terörist ilân ettiğini ancak binlerce görevliden tek bir kişi hakkında bile işlem yapılmadığını hatırlattı. İmamoğlu, işe alımlarda Adalet Bakanlığının verdiği adlî sicil kayıtlarını esas aldıklarını vurguladı.

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, 11 Büyükşehir Belediyesi Başkanı ile birlikte parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

“Bugünkü toplantımızı Hatay’da kararlaştırmıştık”

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, CHP’li 11 Büyükşehir Belediyesi Başkanı olarak belli aralıklarla çeşitli şehirlerde bir araya gelip görüş alışverişinde bulunduklarını anlattı. En son Hatay’da toplandıklarını ve 27 Aralık’ta Ankara’da toplanmayı kararlaştırdıklarını belirten Yavaş, “Bildiğiniz gibi bugün Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin yıl dönümü. Bu nedenle bizler de bugünü özellikle seçerek, Ankara ziyareti için, hem Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıkıp kendisinin yolunda olduğumuzu ifade edelim, aynı zamanda da yaptığımız çalışmaları paylaşalım nedeniyle bugün burada toplanmış olduk.” diye konuştu.

Yavaş, ortaya çıkan yeni gelişmeler hakkında bugün konunun muhataplarının soruları cevaplayacağını ancak yarın 11 Büyükşehir Belediyesi olarak ortak açıklama yapacaklarını bildirdi.

“15 Aralık’ta ben İBB’de teftiş başlattım”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, bir muhabirin sorusu üzerine, İçişleri Bakanlığının İBB’ye ‘terör teftişi’ başlatmasını değerlendirdi.

Teftişin doğal olduğunu ve CHP’li belediyelerin teftişle ilgili hiçbir sorunları olmadığını belirten İmamoğlu, ancak bazı kronolojik hatırlatmalar yapmak istediğini söyledi. İmamoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 12 Aralık’ta TBMM’de yaptığı konuşmada, İBB’de tam 557 terörist olduğunu iddia ettiğini hatırlattı. Soylu’nun o konuşmadan 1 gün önce de Türkiye’deki terörist sayısının 160 olduğunu söylediğini belirten İmamoğlu, “Her verisi yanlış olan Sayın Bakana dair şunu hatırlatmak isterim: 12 Aralık’ta bu konuşmayı yapmıştı. Dün akşam itibarıyla tam 2 hafta üstünden geçti.” dedi.

İmamoğlu, bu 15 gün boyunca İçişleri Bakanlığından bir açıklama duymadığını ve hiçbir yazı almadıklarını ancak İBB olarak 15 Aralık’ta Teftiş Kurulunda bir araştırmaya ve gerekiyorsa bir soruşturmaya izin verdiğini kaydetti. Aynı tarihte İçişleri Bakanlığına yazı yazıp, gereğini yapmak üzere terör örgütleriyle iltisaklı oldukları iddia edilen kişilerin listesini istediklerini, ancak cevap alamadıklarını anlattı.

“Soylu, Erdoğan’ın konuşmasından rol kapmak istedi”

İçişleri Bakanlığının dün akşam saat 20:00’de bu uygulama hakkında tweet attığını hatırlatan İmamoğlu, “Ben, açıkçası devletin Twitter’dan bir soruşturma izni vererek başlatmasına ilk defa şahit oluyorum. Bu teftişi başlatma biçimi böyle olmaz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pazar günü İstanbul’da yaptığı konuşmada içi siyaset dolu mesajlar verdiğini hatırlatan İmamoğlu, “Cumhurbaşkanının bu konuşmasından Sayın Bakan, her zamanki gibi bir rol kapma çabasıyla ortaya çıktı ve böyle bir açıklama yaptı.” dedi.

16 milyon nüfuslu bir kentin 86 bin çalışanı olan İBB’nin belediye başkanı olarak bu açıklamayı kınadığını dile getiren İmamoğlu, teröristlerin sayı ile tespit edilecek kadar netleşmesi durumunda teftiş başlatılması değil, o kişilerin kulaklarından tutulup hapse atılması gerektiğini ifade etti.

“Adlî sicil katırlarını Adalet Bakanlığı veriyor”

İBB ve iştiraklerinde personel alımının adlî sicil kayıtları da dikkate alınarak yapıldığını hatırlatan İmamoğlu, bu kayıtların Adalet Bakanlığından alındığını söyledi. İmamoğlu, “O zaman içişleri bakanı, yanlış yere soruşturma açıyor. Yani soruşturma açması gereken yer, Adalet Bakanlığı. Yanlış yere soruşturma açıyor.” dedi. İmamoğlu, bu 557 terörist hakkında herhangi bir işlem yapmıyor, gidip o 557 teröristi tutuklamıyorsa, soruşturma açılması gereken bir başka kurumun da İçişleri Bakanlığı hatta bakanın kendisi olduğunu düşündüğünü; cumhurbaşkanını da bu anlamda göreve davet ettiğini söyledi.

“İstanbul seçimlerinde de sandık görevlilerimize terörist demişlerdi”

Aynı kişilerin ve kurumların İstanbul seçimlerinde de bütün sandık görevlilerini terörist ilân ettiklerini söyleyen İmamoğlu, “Ne oldu ucunda? ‘Çaldılar’ dediler, ‘hırsız’ dediler, terörist ilân ettiler. Sonra dediler ki ‘Biz bunu hukuken söylemedik, siyasî olarak söyledik’ dediler. Günün sonunda ne oldu? Sıfır, elde var sıfır. Tek bir kişi… Bakın, seçimin iptal edildiği sürecin öncesinde yine terörist ilân ettikleri binlerce kişiden tek bir kişiyle ilgili ne bir soruşturma yapıldı ne bir tutuklama yapıldı ne bir tespit yapıldı. Ya millet buna artık gülüyor.” diye konuştu.

İmamoğlu, ekonomik sorunların gündemde olduğu bir dönemde başlatılan bu teftişin, tamamen gündemi değiştirme çabası olduğunu düşündüğünü dile getirdi. İmamoğlu, “Bizim verilemeyecek hiçbir hesabımız yoktur. Hele hele vatanperverliğimizi, millete olan duygularımızı, bayrağımıza olan duygularımızı, geçmişimize, Cumhuriyetimize olan duygularımızı sorgulayacak kişi, henüz doğmadı bu topraklarda. Hepimiz, vatanseverliğimizle bu görevlerimizi yapıyoruz.” dedi.

“Utanılacak mektup, benim değil Öcalan’dan rica edilen mektuptur”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün, İmamoğlu’nun kendisine gönderdiği mektup hakkında “Utanmadan, sıkılmadan bir de mektup gönderiyor” dediğinin hatırlatılması üzerine İmamoğlu, şunları söyledi.

“Ben, tabi yanlış bilgilerle konuşan, ne yazık ki aldatılan bir cumhurbaşkanımız var. Ben, büyük Türkiye Cumhuriyeti’nin çok kıymetli makamının, saygıdeğer cumhurbaşkanlığı makamının yanlış şeyler söylemesini istemediğim için kendilerini bilgilendirmek zorunda hissettim kendimi. Ben ilk defa da mektup yazmıyorum. Devletin farklı kurum ve kuruluşlarına, şu anda bakanlık yapan birçok bakanın kendi makamında mektuplarım vardır. Çünkü tarihe not düşmeyi severim. Yanlış yapıldığında uyarmayı da severim. Bazılarını açıklarım, bazılarını açıklamam; ama mektup yazarım, resmî kayda da bunları sokarım. Çünkü devletin hafızasında kalması gereken hususlardır bunlar. Sayın Cumhurbaşkanı, eğer utanılacak bir mektup arıyorsa, ben hatırlatayım. 31 Mart seçimlerinde rakibim lehinde cezaevinden rica edilen mektup, utanılacak bir mektuptur. Utanılacak mektup odur. Benim mektubum, hiç utanılacak mektup değildir.16 milyon insan adına kendilerini uyaran ve yanlış cümleler kurmasını engellemeye dönük bir uyarı mektubudur. Bundan sonra da yazmaya devam edeceğim; ama açıkçası benim saygılı ve bilgilendirici bir dilim vardır. Onu da ifade edeyim. Kendilerine cevabım budur.”

“İBB’de polis katili çalışıyorsa, İçişleri Bakanı istifa etsin”

Polis katili olduğu ve Bylock kullandığı yargı tarafından tescil edilmiş kişilerin İBB’de işe alındığı ve bunların kritik yelerde görevlendirildiği iddiasının hatırlatılması üzerine de İmamoğlu, şu karşılığı verdi:

“Yahu ben istihbarat teşkilatı mıyım Allah aşkına? Ben, yargı kurumu muyum? Yani bunları tespit etmiş bakan yerinde oturuyor, gevrek gevrek de bunları basın önünde söylüyor, o kişiler de İstanbul Belediyesinde görev mi yapıyor şu anda? Valla hemen İçişleri Bakanı görevinden istifa etsin. Hemen, derhal istifa etsin. Görevini yapmayan bir İçişleri Bakanı o zaman. Ya görevini yapsın, onları tutuklasın ya da benim 15 gün önce yazdığım mektuba cevap versin.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA