GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-10-2019 23:26   Güncelleme : 09-10-2019 04:50

Şirin: ABD ile hangi konularda anlaşma sağlandı?

22. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili Emin Şirin, Suriye’nin kuzeydoğusuna yapılacak olan askerî harekâtın ABD ile anlaşmalı yapılacağının anlaşıldığını ileri sürerek, “ABD ile hangi konularda anlaşma sağlandı, hangi konularda sağlanamadı?” diye sordu.

Şirin: ABD ile hangi konularda anlaşma sağlandı?

Emin Şirin, 16punto.com’dan Baransel Ağca’ya verdiği mülâkatta, Fırat’ın doğusuna yapılması beklenen askerî harekâtı şöyle değerlendirdi:

“Bu operasyonun ABD ile anlaşmalı olarak yapılacağını görüyoruz. Bunu nasıl anlayabiliriz? Donald Trump’ın tweetlerine bakıldığında bu açıkça görülüyor. ABD, kendi çizdiği sınırlar içerisine bir operasyona izin veriyor. Trump, küstahça ve diplomaside olmayan bir dille belirlenen kırmızı çizgilerin aşılmamasını istiyor. Burada asıl soru şu: Nedir bu kırmızı çizgi? ABD ile hangi konularda anlaşma sağlandı, hangi konularda sağlanamadı?”

Emin Şirin, askerî harekâtın zarurî hâle geldiğini ancak yıllardır süre gelen yanlış dış politikanın, Türkiye’yi bu operasyona mecbur bıraktığını söyledi. Şirin, “Biz Kobane sürecinde gerekli adımları atıp Kobane’ye girseydik, bugün YPG diye bir tehdit sınırımızda olmazdı” dedi.

(tv5.com.tr)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA