Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 30-12-2021 00:52

Kulat: Toplumun yarısı başka bir ülkeye gitmek istiyor

MAK Danışmanlık Başkanı Kulat, “Dile benden ne dilersen” konulu bir ankete toplumun yarısının “Beni Türkiye’den başka bir ülkeye götür” cevabı verdiğini açıkladı. Kulat, “Artık sadece beyin göçü değil, vücut göçü de beden göçü de her şeyin göçü var.” dedi.

Kulat: Toplumun yarısı başka bir ülkeye gitmek istiyor

TV5’te yayınlanan “Ters Açı” programının konuklarından, kamuoyu araştırmaları yapan MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, yılın son anketinde ortaya çıkan sonuçlar hakkında bilgi verdi.

“Beni başka bir ülkeye götür”

Anket hakkında ilk kez TV5’e açıklamada bulunan Mehmet Ali Kulat, ilk kez toplumun her kesimine sorduklarını belirterek, deneklere bir yolculuk esnasında karşılaştıkları şişeden çıkan cinin “Dile benden ne dilersen” sorusuna hangi cevabı vereceklerini sorduklarını söyledi.

Kulat, şu açıklamada bulundu:

“Bu sefer toplumun neredeyse yarısı Türkiye’yi terk etmek istediğini, bu cinin kendisini bir başka yere götürmesini istediğini söyledi. Artık sadece beyin göçü değil, vücut göçü de beden göçü de her şeyin göçü var. Böyle bir fotoğraf var karşımızda.  Bu şu demek değil: İnsanlarımız valizlerini toplamış, kapının arkasına koymuş, gitmek için hazır durumda değiller; ama ülkedeki şikâyeti çok net ifade eden bir veri ortada. Bunun dışında insanlar, o cine ‘Bize iş bul’ diyorlar, ‘Fiyatları ucuzlat’ diyorlar, ‘Bize adalet getir” diyorlar.”

“AK Parti’nin dolmuşundan inenler, başka dolmuşlarla gittiler”

Kulat, AK Parti’nin 20 yıllık iktidarı süresince yapılan seçimlerde oylarının düştüğü zamanlar olduğunu ifade ederek, şu değerlendirmede bulundu:

“Çünkü o zaman seçmen, durakta AK Parti’nin dolmuşundan indi ve bekledi. Arkadan gelen bir başka AK Parti dolmuşuna bindi çünkü binebileceği alternatif bir dolmuş yoktu. Şimdilerde son 2 yılda, özellikle belediye seçimlerinden itibaren AK Parti’nin gri alanı oluştu. Bu gri alanda kimler var? Bu gri alanda Saadet Partisi var, İYİ Parti var, DEVA Partisi var, Gelecek Partisi var. Şunu demeye çalışıyorum: AK Parti’nin dolmuşundan inenler, arkadan gelen, üstünde başka amblem bulunan ve başka isim bulunan başka bir dolmuşa bindiler ve gittiler. Gidiyorlar demiyorum, gittiler.”

AK Parti sistematik bir şekilde oy kaybediyor

AK Parti’nin 24 Haziran seçimlerinden bu yana çok sistematik olarak oy kaybettiğini belirten Kulat, “Her ay ortalama %0.4 ile 0.8 arasında oy kaybediyor. Bu çok ciddi bir veri. 1 Kasım’dan 24 Haziran’a gelinceye kadar da böyle oldu. Arada bir 15 Temmuz süreci var. Onu devre dışı tutarak söylüyorum. O zaman %49.5, %42’ye inmişti. Ben o zamanlar yapmış olduğum anketlerin verilerini AK Partili dostlarımla paylaştığımda sürecin buraya doğru gittiğini söylemiştim. Kızmışlardı ama anketlerin en güzeli seçimdir. Seçim sonuçları ortaya çıktığında bir şey diyememişlerdi.

“AK Parti’yi biz geçen ay ilk defa %30’un altında gördük”

%0.4 ile 0.8 puan arasındaki oy düşmesinin geçen aya kadar devam ettiğini belirten Kulat, “AK Parti’yi biz geçen ay ilk defa 30’un altında gördük. Üstelik 30’un altında gördüğümüz AK Parti’nin içerisinde 2 puan kadar kendini kentte yaşayan HDP’li Kürt seçmen kendini kamufle ediyor. Buna da dikkat edin. HDP her ne kadar baraj altı görünüyor olsa da aslında barajın üstündedir. AK Parti’de her ne kadar 30 görünüyorsa da herhalde 2 puan bu HDP’li seçmendir diye de söylemiştim.

“AK Parti’den ayrılan oylar karşı bloğa gidiyor”

AK Parti’nin geçmişte oyu düştüğünde, yani 1 Kasım-24 Haziran arası oyu düştüğünde giden oylar MHP’ye gitmek suretiyle aynı ittifak içerisinde kaldığı için AK Parti için büyük bir sorun oluşturmamış olabilir. Şimdi giden oylar karşı bloğa gidiyor. İYİ Parti’ye DEVA’ya, Gelecek’e gidiyor ve diğer partilere gidiyor. Dolayısıyla AK Parti için asıl tehlike bu dönemde yaşanıyor.

Erdoğan’ın dolar hamlesi

Kulat, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın her dönemde bir kahramanlık hikâyesi yazdığını belirtip Davos ve 15 Temmuz’u örnek verdi. Erdoğan’ın bu süreçleri siyasî anlamda pratik bir algıya çevirdiğini ifade eden Kulat, “Bu sefer ekonomi üzerinden böyle bir algı oluşturulma çabası oldu.” dedi.

Mehmet Ali Kulat, bu konuda şu değerlendirmede bulundu:

“Bunlar AK Parti’ye cansuyu olacak gelişmeler değil”

“10 Aralık- 20 Aralık tarihlerini hatırlayın, şöyle bir algı vardı: Ekonomi yönetilemiyor, ekonominin ipi tamamen bırakılmış, tamamen kontrol dışı bir süreç gibi görünüyordu. Belli ki bu tarihlerde süreç devam ederken yani dolar hızla yukarıya doğru giderken bu sürecin sonrasında bir çalışma yapılmış. ‘Biz buraya kadar taşıyalım, sonra bir model ortaya koyalım ve yeni kahramanlık hikâyesi çıkaralım’ denilmiş ve bu yapıldı sonuç itibarıyla. İşte davullar çaldı, halaylar çekildi, döner bıçakları ile dolarlar kesildi. Bir algı inşa edilme gayreti oluştu. Dün başka şeylerin kahramanı olanlara bugün ekonominin kahramanı olma rolü biçildi. Ama bir problem var burada. Problem şu: Vatandaşı asıl etkileyen, dolardan daha fazla fiyatlar oldu. Fiyatlarda bir düşme oldu mu? Büyük market grupları bile sıfır nokta bilmem kaç indirim yapmışlar. Peki bindirirken nasıldı o? Geriye dönüp bakmak lâzım.

Bir algı inşa edilerek, AK Parti’den ayrılmış seçmenin yeniden AK Parti’ye dönmesi sağlanmaya çalışılıyor. Ben bunun küçük bir faydası olacağı kanaatindeyim. %30’un altına inmiş seçmen, 31’e 32’ye çıkabilir. Araştırma yapıyoruz, bir iki güne sonuçlar çıkacak. Ama bunlar AK Parti için cansuyu olabilecek gelişmeler değil.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA