Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 01-01-2022 10:19

Mekke’nin fethinin yıl dönümü, 81 ilde çeşitli etkinliklerle kutlandı

Mekke’nin fethinin 1391’inci yıl dönümü münasebetiyle Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve Millî Gençlik Vakfı (MGV) tarafından 81 ilde kutlama programları düzenlendi. Kutlamaların Adana’da gerçekleştirilen programı, TV5’den canlı olarak yayınlandı.

Mekke’nin fethinin yıl dönümü, 81 ilde çeşitli etkinliklerle kutlandı

Mehter takımının konseriyle başlayan program, Emrullah Sarman’ın Kur’ān-ı Kerîm tilâveti ile devam etti. Daha sonra Necmettin Çalışkan isimli çocuk, Mekke’nin fethini anlatan bir şiir okudu.

Beyaz: Uluslararası ölüm düzenlerine karşıyız

AGD Adana Şubesi Başkanı Enes Beyaz, programda yaptığı konuşmada, dünya hayatının herkes için bir imtihan olduğunu belirterek, “Bize düşen, bu imtihanda hakkı hak bilip hakkın yanında yer almak, batılı batıl bilip batılın karşısında durmaktır.” dedi. İnsanların büyük çoğunluğunun yıl başı gecesinde haram bataklığına saplandığını ifade eden Beyaz, bütün bu kötülüklere karşı tavır alıp programı izlemeye gelen seyircilere teşekkür etti. Bu programları düzenleme amaçlarının gençlere fetih şuuru kazandırmak olduğunu belirten Beyaz, fethin sadece toprakların fethedilmesi ya da işgal edilmesi değil, kalpleri Allah’a açmak, önce kalpleri fethetmek olduğunu söyledi. Beyaz, kalpleri fetheden ilkelerin de tevhid, adalet, merhamet ve kardeşlik olduğunu kaydetti. Beyaz, bu ilkeler gereği uluslararası ölüm düzenlerine, savaşın ve silahın küreselleşmesine; açlığa, yoksulluğa, hırsızlığa, ırkçılığa ve adaletsizliğe karşı olduklarını, ādil bir barıştan yana olduklarını söyledi.

“Bizim için her genç bir Fatih, bir Aliya, bir Erbakan’dır”

Adil bir düzenin tesis edilebilmesi için her gencin, inancı ve ideali uğruna fedakârlık yaparak kendini yetiştirmek zorunda olduğunu ifade eden Beyaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizim için her genç bir Fatih’tir. Her genç, Fatih Sultan Mehmed Han’ın Allah inancıyla Peygamberimizin övgüsüne mazhar olabilmek için kendisini yetiştirmelidir. Bizim için her genç, daha henüz lise çağındayken okulda haramlarla mücadele cemiyeti kurabilecek bir Hasan El-Benna’dır. Bizim için her genç, Avrupa’nın göbeğinde Sırplara teslim olmayarak, ‘Savaş, yenilince değil düşmana benzeyince kaybedilir’ diyen bir Aliya İzzetbegoviç’tir. Yine bizim için her genç, ‘Bir Müslüman olarak yeryüzünde Allah’a secde etmeyen tek fert kalmayıncaya kadar kendini İslâm’ın hākim kılınması yolunda kendimi görevli hissediyorum’ diyen bir Malcom X’tir. Yine en önemlisi, bizim için her genç hanım kardeşimiz, ‘İslâm’ın zaferi için çalışmak üzere söz veriyorum. Allah şahidimiz olsun ki bu yolda feda edeceğimiz en ucuz şey kanımız olacaktır’ diyen bir Zeynep Gazali’dir. Bizim için her genç, siyonistlerin ‘100 yıl içerisinde büyük İsrail kurulacaktır’ diye karar aldıkları toplantı salonunda 100 yıl sonra Avrupa İslâm Birliği Kongresi’ni yaparak zalimlere ve siyonistlere en büyük mesajı veren bir Necmettin Erbakan’dır.”

Program daha sonra Sanaullah Habib’in Kur’ān-ı Kerîm tilâveti ve ardından Mekke’nin fethini anlatan sinevizyon gösterimi ile devam etti.

“Fetih tarihini bilmediğimizden değil…”

Daha sonra kürsüye AGD-MGV Genel Başkanı Salih Turhan geldi.

Salih Turhan, “AGD, Mekke’nin fethinin tarihini bilmiyor, o yüzden kutlama programını 31 Aralık tarihinde gerçekleştiriyor. Yani yıl başına alternatif olsun diye böyle bir program yapıyorlar” eleştirisine cevap verdi. Fetih tarihini yazan ecdadın torunları olduğunu belirten Turhan, fethin 1 Ocak’ta başlayıp 10 Ocak’ta nihayete erdiğini çok iyi bildiklerini kaydetti. Turhan, “Ancak bizim bir derdimiz var. Sizin yıl başı / Noel olarak insanımızın karşısına çıkarttığınız Hristiyan adetine karşı Ey Hristiyan toplumu, bu milletin inancıyla, tarihiyle dalga geçmek isteyen insanlar, biz sizin yıl başı / Noel etkinliklerinize karşıyız. O yüzden Mekke’nin Fethi programını 31 Aralık tarihinde gerçekleştiriyoruz.” dedi.

“Dünya Müslümanları, aile kurumu, gençler ve çocuklar işgal altında”

Fetih programlarında Mekke’nin fethini sadece 1391 yıl önce gerçekleşmiş bir fetih olarak aktarma gayretinde olmadıklarını vurguladı. Bugün Suriye, Irak, Doğu Türkistan, Arakan gibi dünyanın pek çok bölgesinde Müslümanların, kâfirlerin, zalimlerin işgali altında olduğunu belirten Turhan, internet ve televizyonlar aracılığı ile ailelerin ve gençlerin de büyük bir ifsatla karşı karşıya olduklarını ifade etti. Turhan, “Bugün Mekke’nin fethini konuşurken, evlerimizi tarumar eden bu işgale karşı nasıl bir fetih harekâtı başlatmamız, Me’ke'nin fethini nasıl yeryüzüne imar etmemiz gerektiğini konuşmamız gerekir.” dedi.

Alkol kullanımının 11-12 yaşlarına kadar düştüğünü, bazı bilgisayar oyunlarının etkisiyle her yıl 12-15 yaş arası 500 gencin intihar ettiğini, boşanma oranlarının arttığını, toplumda ahlâksızlığın arttığını dile getiren Turhan, bütün bu olumsuzlukların, Mekke’nin fethinin önemini gösterdiğini ifade etti. AVM’lerin önünde çam ağaçları ve Noel Baba figürleri görüldüğüne, Noel kutlamasını meşrulaştıran programlar düzenlendiğine işaret eden Turhan, “Bizim nesillerimizin, bizim gençlerimizin, bizim çocuklarımızın, böyle allayıp pullayıp getirdiğiniz Noel Babalara ihtiyacı yok şükürler olsun. Bizim gençlerimize AK Şemseddinler, Nasreddin Hocalar, Yunus Emreler ve onunla birlikte nur yüzlü, ak saçlı dedelerimiz, ninelerimiz, bizim çocuklarımıza en güzel örnektir. Alın bu Noel Babalarınızı kendiniz kullanın. Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değil.” diye konuştu.

“Disiplin, şefkat, affedicilik, tevazu…”

Kendilerinin, gençleri Hz. Muhammed’in yolunu takip edecek nesiller olarak yetiştirmenin derdinde olduklarını belirten Turhan, Mekke’nin fethinde gösterilen hassasiyetlerden hareketle disiplinli hazırlık yapmanın, bütün canlılara şefkat göstermenin, affedici olmanın, Allah karşısında kulun acizliğinin farkında olmasının, tevazu sahibi olmanın önemine işaret etti.

Allah’la insan, İslâm’la insan arasındaki engelleri kaldırma gayretini cihat olarak tanımlayan Turhan, bunun en büyük vazife olduğunu ifade etti.

Hafız olan gençlere plaket takdimi

Programda daha sonra hafızlık beratı alan gençlere Salih Turhan tarafından plaket takdim edildi.

Plaket takdiminin ardından, “Grup Anadolu Gençlik”, konser verdi.

Program, Kurra Hafız Bayram Genç’in Kur’ān-ı Kerîm tilâveti ve Hacı Mehmet Tanç’ın duası ile sona erdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA