Advert
EKONOMİ
Giriş Tarihi : 03-01-2022 15:11

Uğur Civelek: Her şey daha kötüye gidecek

Ekonomist Uğur Civelek, yeni yıl zamlarını, vergileri, bütçeyi ve kur politikasını değerlendirirken, mevcut verilerden hareketle, “Tüm açık pozisyon, kur artışından dolayı Hazine’nin sırtına yıkılacak. Kurdaki her yükseliş, iç borçlanma değerini düşürecek. Her şey daha kötüye gidecek.” dedi.

Uğur Civelek: Her şey daha kötüye gidecek

(Haber: Esma Solmaz-Program Editörü)

Ekonomist Uğur Civelek, TV5’de Hasan Basri Akdemir ile Mustafa Deniz’in sunduğu 4.Güç programında, yeni yıl ile gelen ‘fahiş’ zamları, TÜİK’in enflasyon rakamlarını ve iktidarın ‘yeni ekonomi modelini’ değerlendirdi.

“2022 yılında bütçede öyle problemler var ki taviz verilebilecek durumda değil”

Dolardaki dalgalanma ile beraber gelen fahiş zamları değerlendiren Civelek, “Bütçede dolaylı vergilerin önemli payı var, yüzde 70’e yakın. Bunun da en önemli kısmı Özel Tüketim Vergisi ve Katma Değer Vergisi. Bunu da en çok alan, akaryakıt fiyatları. Vergiden taviz verilmiş ama 2022 yılında bütçede öyle problemler var ki taviz verilebilecek durumda değil. Muhtemelen ÖTV tekrar eski noktasına getirilmeye çalışılıyor. Kademeli zamlarla kur artı ÖTV ayarlamaları fiyatlar üzerinde etkilidir diye düşünüyorum.” diye konuştu.

Civelek, sözlerine şöyle devam etti:

“Bütçenin hali tarumar vaziyette”

“Asgari ücret vergi dışı bırakıldı. Bu, bütçede çok ciddi bir gedik yaratacak. Bunu da vergilerle telâfi etmeleri lâzım. İlk çeyrek borçlanma 128 milyar borçlanmaya çalışacaklar. Bütçenin hali tarumar vaziyette. Bankalar Merkez Bankası’ndan alacak, Merkez Bankası bunu Hazine’ye fatura edecek.  Oradan da ciddi bir yük gelecek. Tüm açık pozisyon, kur artışından dolayı Hazine’nin sırtına yıkılacak. Kurdaki her yükseliş, iç borçlanma değerini düşürecek. Her şey daha kötüye gidecek.” dedi.

“Nureddin Nebati’nin görevi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı alkışlamak”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin açıklamalarını da değerlendiren Civelek, “Nureddin Nebati, Cumhurbaşkanını alkışlamakla meşgul. Birinci görevi o. Nureddin Nebati, 2018 Ağustos’undan beri bakan yardımcısıydı. Yaşanan süreci biliyor. Neden başarılı olamadığını da görüyor; ama sadece seyrediyor ve alkışlıyor. ‘Ne yaptığımızı biliyoruz’ diyor. Ama sonuçlar bildiklerini teyit etmiyor.” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA