Advert
EKONOMİ
Giriş Tarihi : 03-01-2022 17:06

Faizsiz ekonomi sistemi “DESİYAB”

​​​​​​​Millî Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın, Başbakan Yardımcısı olduğu 39. Hükümet tarafından kurulan Devlet Sanayi ve İşçi Yatırım Bankası (DESİYAB), Türkiye’nin ağır sanayi idealleri için çalışarak, faize karşı üretici ve işçinin parası verimli kullandı.

Faizsiz ekonomi sistemi “DESİYAB”

(Haber: Muhammed Enes Köseoğlu)

Devlet Bankası olarak kurulan DESİYAB, kısa zaman içinde imkânlarını en iyi şekilde kullanarak Türkiye ekonomisine çok büyük katkılar sağladı. Gerek üretim güçlerinin gelişiminde gerekse de üretim ilişkilerinin dönüşümünde gözlenen hızlı büyüme ile kapitalizmin gelişmesine engel oldu.

Özel sektör tarafından yapılacak olan ve teşvik kapsamında yer alan sanayi yatırımlarını bütün yönleriyle desteklemek amacıyla çalışan DESİYAB, hem yatırımcılara önemli imkânlar sunan hem de yurt dışındaki işçilerin paralarının kâr ortaklığı ile en iyi şekilde değerlendirilmesini amaçlamıştı. DESİYAB, Türk sanayicisini faize mahkûm olmak gibi bir esaretten kurtarmıştı.

DESİYAB’ın 1 milyar TL olan kuruluş sermayesinin %85’i Hazine tarafından, %15’i de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile KİT’ler tarafından taahhüt edilmişti. Banka’nın amacına ulaşmasını sağlayacak öz kaynaklar; sermaye, ihtiyatlar ve provizyonlardı. Yabancı kaynaklar ise TL ve döviz üzerinden çıkarılacak tahviller, Hazine ve Merkez Bankasınca açılabilecek krediler ve verilebilecek avanslar, yerli ve yabancı kuruluşlardan (gerektiğinde Hazine kefaleti ile) sağlanacak krediler, kanun ve Bakanlar Kurulu kararıyla sağlanacak kaynaklar ile kâr ortaklığı esasına göre yurt içinde TL ve yurtdışında döviz olarak bankaya yatırılan mevduat dahil, her çeşit mevduat şeklinde oldukça geniş bir yelpaze görünümündeydi.

Türkiye’nin sanayileşmesini gaye edinen DESİYAB, bölgeler arasındaki ekonomik dengesizliği en kısa zamanda gidermek için her vilayette bir sanayi tesisinin kurulmasına öncülük etti.

TÜMOSAN, TAKSAN, TEMSAN, TESTAŞ, GERKONSAN, ERDEMİR, ÇELİK İŞ, TÜTEKS, KARSET, UPAŞ, ACISELSAN, YESÜTAŞ, ERGANİ İPLİK, AKTOP, ÇUMPAŞ, YETAŞ, ERGAZ, AKDAĞ DERİ, GESAŞ, EMAŞ, NASTAŞ, BETONSAN, HATAŞ, ÇEPNİ YEM, GENTAŞ, TRABZON GİYİM VE ORALGİM gibi sanayi kuruluşlarına iştirak ederek kurulmasına öncülük eden DESİYAB, Türkiye’nin dünya ülkeleri içerisinde gelişmiş bir ülke olması için mücadele etti.

DESİYAB’ın desteklediği bu kuruluşları da “halk ekonomisi, ortaklık ekonomisi” çerçevesinde, çok ortaklı şirketler hâline getirmek için bir çalışma hazırlanıyordu. Bu şirketlerdeki DESİYAB payı, yurtdışındaki çalışanlara ve diğer tasarruf sahiplerine satılacaktı. Böylelikle kalkınmada bir “Ortaklık Ekonomisi Sistemi” de yavaş yavaş geliştirilmiş olacaktı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA