Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 05-01-2022 14:52   Güncelleme : 05-01-2022 14:55

Bursalı: Seçimin ertelenmesi için OHAL koşulları yaratılabilir

Cumhuriyet Yazarı Bursalı, Demirtaş ile Kavala’nın adeta hapiste rehin gibi tutulduğunu ifade ederek, İBB Başkanı İmamoğlu’nun da aynı duruma düşürülmek istenmesi hālinde bunun, seçimin ertelenmesi için OHAL ilân edilmek istenmesi anlamına gelebileceğini ifade etti.

Bursalı: Seçimin ertelenmesi için OHAL koşulları yaratılabilir

(Haber: Esma Solmaz -Progran Editörü)

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Orhan Bursalı TV5’de yayınlanan “4. Güç” programında Hasan Basri Akdemir ile Mustafa Deniz’in sorularını cevapladı.

Orhan Bursalı, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun görevden alınması konusundaki çağrıları ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muhalefete yönelik ‘Sokaklara dökülürseniz 15 Temmuz’da sokağa dökülenlere verdiğimiz dersi veririz’ sözünü değerlendirdi.

Bursalı, şunları söyledi:

“AK Parti’nin İmamoğlu hakkında kafası karışık. Eğer İmamoğlu’nu daha şimdiden görevinden alma gibi politika izleyeceklerse, bugün Selahattin Demirtaş, Osman Kavala olayı var. Onların ikisi adeta rehin gibi tutuluyor.  İmamoğlu’nu da böyle bir muameleye reva görürler mi? Onu bilmiyorum. Fakat görürülerse bu, önümüzdeki seçimlerin ertelenmesine yol açacak bir sürecin içine girdiğimiz anlamına gelir. Biliyorsunuz, Cumhurbaşkanı’nın seçimleri erteleme yetkisi var, Olağan Üstü Hal koşulu ilân ederek…

Tabii ekonomiye bağlı bu durum. Ekonominin çok da iyi geçmeyeceğini biliyoruz. Onun yanı sıra dış konularda Yunanistan ile sorunlar var. Orada daha sert bir sürtüşme çıkabilir mi? Onu da bilmiyoruz. Yani seçimin ertelenmesi için OHAL koşulları yaratılabilir.”

“İktidarda kalmak için çeşitli araçları devreye sokabilirler”

Bu noktadan bakıldığında İmamoğlu’nun ‘baskıyla’ Millet İttifakı’nın tek adayı olarak birdenbire ön plana çıkmasının da söz konusu olabileceğini ileri süren Bursalı, sözlerine şöyle devam etti:

“Siyasette önemli değişimlerin yol açabileceği bir sürecin içine girebiliriz.  Umarım böyle bir durum olmaz ve her şey normal gider; fakat Türkiye’de ne normal gitti bugüne kadar? Özellikle bu ekonomik çöküşte neyin normal gidebileceğini umuyoruz diye baktığımızda, hiç de öyle bir durum yok. Her şey anormal. Yani bu iktidarın bütün dönemi, anormal olaylarla dolu. Bu bakımdan seçimi kaybedeceklerini gördükleri veya anladıkları bir dönemde kazanmak için veyahut iktidarda kalmak için çeşitli araçları devreye sokma olasılıklarını da ben çok güçlü görüyorum.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA