Advert
EKONOMİ
Giriş Tarihi : 08-01-2022 03:23   Güncelleme : 08-01-2022 03:51

Kahveci: 2022 enflasyon ortalaması yüzde 50’nin üzerinde olacak

Ekonomist İbrahim Kahveci, iktidarın ‘Faiz sebep, enflasyon sonuç’ diyerek, faiz düştüğünde enflasyonun da düşeceğini iddia ettiğini ancak faizi 19’dan 14’e düşürdüğü halde enflasyonun 18’den 36’ya çıktığına dikkati çekti. Kahveci, 2022 enflasyon ortalamasının %50’nin üzerinde olacağını, bazı aylarda %60’ı, 70’i bulacağını ileri sürdü.

Kahveci: 2022 enflasyon ortalaması yüzde 50’nin üzerinde olacak

Ekonomist İbrahim Kahveci, TV5’de yayınlanan ve Suat Dural’ın sunduğu “Ekonomi ve Ötesi” programında, ekonomik durumu değerlendirdi.

Hükümetin bir ekonomi politikası olmadığını ileri süren Kahveci, kendi uygulamalarına isim bile bulamadıklarını ifade ederek, ekonomi modellerine önce Çin modeli, ardından Güney Kore modeli, daha sonra ‘Türkiye ekonomi modeli’ ismi verdiklerini hatırlattı.

Kahveci, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin de Merkez Bankasının da hükümet üyelerinin de ne yaptıklarını bilmez halde olduklarını söyledi.

Kahveci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Faiz sebep, enflasyon sonuç’ dediğini, faiz düştüğünde enflasyonun da düşeceğini iddia ettiğini hatırlatarak, şu değerlendirmede bulundu:

“Faizi düşürdüler. 19’dan 14’e düşürdüler, enflasyon 18’den 36’ya çıktı. Bu ay şu anda kesin 40’ı geçti. Muhtemelen birkaç ay içerisinde veya bir ay içerisinde 50’ye gelecek ve 2022 yılı enflasyonu, ortalama 50’nin üzerinde olacak. Herkese ilân edebiliriz. 2022 enflasyonu 50’nin üzerinde olacak, ortalaması. 60’lara bile gelebilir. Hatta 70’lere bile gelebilir bazı aylar. Yani enflasyon katlanarak devam edecek. Ne dedin? ‘Faiz düşecek, enflasyon düşecek. Ne oldu? Faiz düştü, enflasyon fırladı. Yükselmedi, fırladı. Dön kardeşim, dön! Gerçeği kabul et. İki: ‘Faiz düştü.’ Hayır, düşmedi. Faizler de fırladı. Bakın, şu anda yakın dönemin en yüksek faizcileri oldu şu anda. Merkez Bankasının faizini 19’dan 14’e düşürdüler, piyasa faizleri bazı mevduatlarda %30’a geldi. Bazı kredilerde de %40’a geldi faizler. Ne diye çıktın yola? ‘%22-22 olan kredi faizini düşüreceğim’ diye çıktın, %40’a taşıdın. Onun için söylüyorum; ortada model filan yok. Ortada yalandan başka bir şey yok. Niye? Söyledikleri, rakamlara yansımıyor. Gerçek dışı bir şey var.”

Hükümetin döviz kuru politikasını da değerlendiren Kahveci, Merkez Bankasının şu anda hiç kendi dövizi olmadığını, 65 milyar dolar borcu olduğunu belirttikten sonra, “128 milyar doları satmış, devamında şimdi swaplarla tefecilerden para alır gibi… Swap, ben hep söylüyorum; swap, bir tefeci parasıdır. Swaplarla para alıyor, içeriye satıyor. Milletten zorunlu karşılıkları alıyor, içeriye satıyor. Nereye kadar gidecek? Harıl harıl döviz satıyor, harıl harıl döviz arıyor. Bunları yerine koyma imkânı yok.” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA