SİYASET
Giriş Tarihi : 23-08-2019 02:44   Güncelleme : 23-08-2019 03:06

Kazdağlı: Kayyım atamaları, Davutoğlu ve Babacan’ın önünü açtı

Gazeteci Celal Kazdağlı, 3 büyükşehir belediyesine kayyım atanmasının, Davutoğlu ile Ali Babacan’ın önünü açtığını, bunun bölgede yapılan kamuoyu araştırması sonuçlarına da yansıdığını iddia etti.

Kazdağlı: Kayyım atamaları, Davutoğlu ve Babacan’ın önünü açtı

Gazeteci Celal Kazdağlı, 3 büyükşehir belediyesine kayyım atanmasının, Davutoğlu ile Ali Babacan’ın önünü açtığını iddia etti.

AK Parti’nin politika ve strateji üretme kabiliyetini kaybettiğini belirten Kazdağlı, “Bu olay, hem Davutoğlu’nun önünü açtı, hem de Babacan’ın önünü açtı. Bölgede yapılan birtakım araştırmalar, özellikle bölgede araştırma yapan şirketlerin çıkardığı sonuçlar, hem Davutoğlu’nun desteğinin artmakta olduğunu, Kürt bölgesinde, hem de daha merkeze yakın oy veren Kürt seçmen nezdinde de Babacan’ın desteğinin artmakta olduğunu gösteriyor.” diye konuştu.

Kazdağlı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti içindeki desteğinin de çok azaldığını ileri sürdü.

TV5’de kayyım atamaları masaya yatırıldı

TV5’de yayınlanan ve Gazeteci Suat Toktaş’ın sunduğu “Düşünme Vakti” programında, Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınıp yerlerine vali atanması konusu ele alındı.

Programa konuşmacı olarak, Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman, CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, Gazeteci Celal Kazdağlı ve İlhami Işık katıldı.

Kayyımlar,  AK Parti’nin eline kelepçe, ayağına pranga vurdu

Gazeteci Celal Kazdağlı, hem İmralı ile hem Irak ve Suriye’deki Kürtlerle hem de Selahattin Demirtaş’la görüşmelerin yapıldığı bir dönemde 3 büyükşehir belediyesine kayyım atanmasının, hükümetin ülkede ve bölgede hareket alanını daraltacağını ileri sürdü. Kazdağlı, “Bu davranış, AK Parti’nin eline kelepçe, ayağına pranga vurmasıdır. Bu 3 belediye başkanının kayyımla alınması ve oraya valilerin atanması, AK Parti’yi karıştırır, her şeyden önce. Tartışma orada başlar. Hareket alanını, kabiliyetini, hem ülke içerisinde hem de bölgesinde kaybettirir” diye konuştu.

AK Parti milletvekilleri de rahatsız

Bu konuda AK Parti içerisinde de tartışma başladığını belirten Kazdağlı, “Dışarıya dillendirilmese de, özellikle bölge milletvekilleri, bunun doğru olmadığını, bunun kendilerine zarar getireceğini, önceki kayyım atamalarının hiçbir fayda üretmediğini, 3-5 kişinin zengin olması dışında bir fayda üretmediğini pekâlâ biliyorlar” dedi.

AK Parti’nin karar alma mekanizmalarının işlemediğini, kendi teşkilatından ve siyasetten koptuğunu ileri süren Kazdağlı, bu sebeple sertlikten başka politika üretemediğini söyledi. AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın, aynı zamanda Cumhurbaşkanı olması sebebiyle, Anadolu’daki bir il başkanının, kendi genel başkanına ulaşamadığını belirtti. Ulaşanların da gerçeği değil, Erdoğan’ın duymak istediklerini söylediğini ifade eden Kazdağlı, “Çünkü gerçeği söylediğinde kendisi zarar görebilir bundan” dedi.

Tayyip Erdoğan’ın, AK Parti Genel Başkanlığından en kısa zamanda istifa etmesi gerektiğini ileri süren Kazdağlı, ikisinin bir arada yürümediğini söyledi. Kazdağlı, şöyle konuştu:

Erdoğan’ın AK Parti içindeki desteği çok azaldı

“AK Parti, bir şey üretmek yeteneğini yitirdi. Dumura uğradı. Kısırlaştı. Kendi içerisinden bir politika üretemiyor. Şimdi Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan bilmem ne, onlar, yenileri çıkabilir. AK Parti içerisinde sessizlik var diye herkes Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı onaylıyor anlamına gelmez. Tam tersi, şu anda çok yalnız ve desteği olabildiğince az, cumhurbaşkanının ve bu tür davranışları yapıyor. Ben, bu kayyım atama meselesini işte ‘önceden düşündü, işte Soylu söyledi, çok önceden planlandı’ filan… Yoo, öyle bir stratejinin ürünü olduğunu zannetmiyorum. Politika üretemiyor. Onun için kendi eline kelepçe… Stareji üreten bir siyasî aktör, böyle bir davranışta bulunur mu? Hem de bölgemizin böyle olduğu bir zamanda.

Kayyım atamaları, Davutoğlu ve Babacan’ın önünü açtı

Ya AK Parti’de çok hızlı bir çözülme olur; çünkü bu olay, hem Davutoğlu’nun önünü açtı, hem de Babacan’ın önünü açtı. Bölgede yapılan birtakım araştırmalar, özellikle bölgede araştırma yapan şirketlerin çıkardığı sonuçlar, hem Davutoğlu’nun desteğinin artmakta olduğunu, Kürt bölgesinde, hem de daha merkeze yakın oy veren Kürt seçmen nezdinde de Babacan’ın desteğinin artmakta olduğunu gösteriyor.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA