SİYASET
Giriş Tarihi : 09-10-2019 18:26   Güncelleme : 09-10-2019 18:36

Karamollaoğlu: Stratejiler, hamaset üzerine inşa edilemez

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, Fırat’ın doğusuna yönelik askerî harekât konusunda, “Hükümetin bu noktada gösterdiği kararlılığı elbette destekleriz” dedi. Karamollaoğlu, stratejilerin hamasat üzerine inşa edilemeyeceğini belirterek, sürdürülmekte olan Büyük Ortadoğu ve Büyük İsrail Projesi’ne karşı bölge ülkeleriyle geniş kapsamlı tedbirler alınması gerektiğinin altını çizdi.

Karamollaoğlu: Stratejiler, hamaset üzerine inşa edilemez

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, parti genel merkezinde düzenlediği haftalık basın toplantısında, güncel gündem maddelerine dair görüşlerini dile getirdi.

Konuşmasının başında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yapmayı planladığı askerî harekât konusundaki gelişmeleri değerlendirdi. Karamollaoğlu, hükümetin bu konuda gösterdiği kararlılığı destekleyeceklerini ancak stratejilerin hamasetle belirlenmemesi gerektiğini söyledi.

“Son zamanlarda bir hamaset havası, politikaya hükmetmeye başladı” diyen Karamollaoğlu, hiçbir konuda stratejilerin hamaset üzerine inşa edilemeyeceğini vurguladı.

Bölgede oynanan oyunu gündeme getirmeden ciddi, tutarlı bir politika oluşturulmasının mümkün olmayacağını belirten Karamollaoğlu, İsrail’in yıllar içerisinde Filistin topraklarını nasıl aşama aşama ve hukuksuz bir şekilde işgal ettiğini gösteren haritayı gösterdi. İsrail’in “Arz-ı mev’ud” (vaad edilmiş topraklar) kapsamındaki bütün bölgeyi kendi toprakları olarak gördüğünü, bunun da Nil nehri ile Fırat nehri arasındaki toprakların tamamını içine aldığını belirten Karamollaoğlu, bunun bir hikâye değil tarihî gerçekler olduğunu vurguladı.

“Şimdi artık son perde oynanıyor” diyen Karamollaoğlu, “Son perdeyi Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Dünya kamuoyuna 1990’larda deklare etti. Adına da Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) dedi. Pentagon dergisinde yayınlandı” dedi.

Dış politika ve askerî konularda son sözü esasen ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un verdiğini belirten Karamollaoğlu, birtakım kararların sadece Trump’ın tweetleriyle, ifadeleriyle yürürlüğe gireceğini düşünmenin yanlış olacağını ifade etti.

ABD’nin Büyük İsrail Projesi’nin (BOP) halen yürütülmekte olduğunu, bunun da aslında Büyük İsrail Projesi olduğunu vurgulayan Karamollaoğlu, bu projenin sadece Türkiye’yi değil, Suriye’yi, Irak’ı, İran’ı, Ürdün’ü, Pakistan ve Suudî Arabistan’ı da ilgilendirdiğini söyledi. Karamollaoğlu, “Çünkü BOP, bu bölgenin bütünüyle yeniden tanzim edilmesini içeriyor” dedi.

Karamollaoğlu, bölge devletlerinin, BOP’a karşı mutlaka bir araya gelmelerine ve birlikte çözüm bulmalarına ihtiyaç olduğunu, muhtemel daha büyük saldırılara karşı daha geniş çaplı tedbirler alınması gerektiğini ifade etti.

Karamollaoğlu, kısır bir döngü içine girmeden, bu bölgede bulunan ülkelerin tamamının geleceğini dikkate alarak politikalar oluşturmaya, stratejiler belirlemeye ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Karamollaoğlu, ülke içinde millî birliğin sağlanması gerektiğini, bunun için de toplum kesimlerini ötelemeden politikalar belirlenmesi gerektiğini dile getirdi.

Suriye’ye yönelik askerî harekâtın, Türkiye’nin bütününü ilgilendiren bir mesele olduğunu, bu sebeple Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bütün parti liderlerini bir araya getirerek istişarede bulunmasını istedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA