GÜNDEM
Giriş Tarihi : 09-10-2019 18:50

“Harekât uluslararası hukuktan kaynaklanan hakkımızdır”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin uluslararası hukuk gereğince Suriye’deki terör hedeflerine yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekâtı’nın uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları çerçevesinde başlatıldığını vurguladı.

“Harekât uluslararası hukuktan kaynaklanan hakkımızdır”

Bakan Çavuşoğlu, resmi ziyaret için bulunduğu Cezayir’den ayrılmadan önce Barış Pınarı Harekâtı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin sınırının hemen ötesinde, giderek güçlenen bir terör örgütü olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Bugüne kadar müttefikimiz ABD, tüm uyarılarımıza rağmen bu terör örgütüyle bağlantılarını kesmedi. ABD’nin önerisi üzerine, teröristlerin bu bölgeden çıkarılmasıyla birlikte bir güvenli bölge oluşturulması için çaba sarfettik, samimi gayretler sarfettik, maalesef bu çabalardan da bir netice alamadık.” diye konuştu.

ABD’nin, Türkiye’yi oyalarken bir taraftan da terör örgütüne destek vermeye devam ettiğini söyleyen Çavuşoğlu, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı’nı tek başına başlattığını vurguladı.

Çavuşoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızdır”

“Barış Pınarı Harekâtı ile bölgeden teröristler temizlenecek ve Suriye’nin sınır ve toprak bütünlüğü teminat altına alınacak. Aynı şekilde, Suriye içinde, komşu bölgelerde ve Türkiye’de olan göçmenler dönebilecek, bölgenin barışı ve istikrarı tesis edilecek. Tabii ki bu, bizim için ulusal güvenlik meselesidir. Bu Harekâtımız uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımız çerçevesinde başlatılmıştır. BM Şartı’nın 51. maddesi, keza terörle mücadele ile ilgili BM Güvenlik Konseyi kararları ortada. Yine, Suriye ve Suriye’de terörle mücadele ile ilgili BM Güvenlik Konseyinin en son 2254 no’lu kararı da ortada. Ayrıca, bugüne kadar Adana Mutabakatı’ndan bahsediyor herkes. Adana Mutabakatı’na göre rejim ya da Suriye yönetimi bu teröristlerle ilgili bir şey yapamayınca Türkiye tek taraflı olarak buraya gireceğini o zaman da zaten bildirmişti. Dolayısıyla, uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızdır.”

Türkiye’nin, bütün gerçeklerle birlikte uluslararası hukuka uygun hareket ettiğini söyleyen Çavuşoğlu, Zeytin Dalı Harekâtı’nda ve Fırat Kalkanı Harekâtı’nda olduğu gibi bu kez de ilgili yerlere gerekli bildirimlerde bulunduğunu vurguladı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA