Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 13-01-2022 12:46   Güncelleme : 13-01-2022 13:51

“Yıllık 38 milyon ton kömür ihtiyacının 35 milyon tonu yurt dışından ithal ediliyor”

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, sadece Zonguldak’ta 1,5 milyar ton kömür rezervi olduğu halde, Türkiye’nin yıllık 38 milyon ton kömür ihtiyacının 35 milyon tonunun yurt dışından ithal edilmesine tepki gösterdi.

“Yıllık 38 milyon ton kömür ihtiyacının 35 milyon tonu yurt dışından ithal ediliyor”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Zonguldak’ta, Muhtarlar, STK Temsilcileri ve Kanaat Önderleri Buluşması’nda konuştu.

Merhum Bülent Ecevit’in Zonguldak’ı dünyaya tanıttığını ifade eden Kılıçdaroğlu, onun “Ne ezen ne ezilen; insanca, hakça bir düzen” sözünün bu topraklarda söylendiğini hatırlattı.

Ülkeyi içine düştüğü durumdan ancak siyaset kurumunun çıkarabileceğini belirten Kılıçdaroğlu, “Siyaset kurumu dışında başka bir seçeneğimiz yok; çünkü ülkeyi yöneten, siyaset kurumudur.” dedi.

Türkiye’nin 1 yılda ortalama 38 milyon ton kömür tükettiğini, bunun 35 milyon tonunun ithal edildiğini belirten Kılıçdaroğlu, Zonguldak halkının ‘Burada kömür varken niye biz dışarıdan kömür getiriyoruz?’ diye sorması gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, bu sorunun sorulmaması hālinde Zonguldak’ın sorunlarına dair diğer soruların anlamsız kalacağını ifade etti.

Sadece Zonguldak’ta 1,5 milyar ton kömür rezervi olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, neden Zonguldak’taki kömürü çıkarmak yerine yurt dışından ithal edildiğinin sorulması gerektiğini vurguladı.

Kılıçdaroğlu, Zonguldak’taki kömürün çıkarılması hālinde istihdam yaratılacağını, kömür ithal edilirken ödenen dövizin ülkede kalacağını ve Türkiye’nin kazanacağını dile getirdi.

Zonguldak’ın kömürünü çıkarmak yerine yurt dışından ithal etmenin bir siyasî tercih olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Bu siyasî tercih doğru diyorsanız, aynı şekilde oyunuzu gidip mevcut iktidara veriniz. Bu siyasî tercih yanlıştır; Türkiye’nin felâketine yol açıyor. Zonguldak işçi kentiyken şimdi emekliler kenti oldu diyorsanız ve bundan şikâyetçiyseniz, oyunuzun rengini değiştirmek zorundasınız. Düşünmek zorundasınız. Kendinizi değil evlatlarınızı da düşünün. Evinizi de düşünün, işsizleri de düşünün.” diye konuştu.

Demir-çelik sektörünün, ihtiyaç duyduğu kömürü yurt dışından getirdiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Uzun Mehmed’in topraklarındayız. Bu bereketi yeniden yakalamak zorundayız.” dedi.

Emekli maaşlarının geçinmek için yeterli olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Bir grup emekli, bizim hakkımızı savunma diye telgraf çekti”

“Bir yasal düzenleme yapılır, ‘Emekli, millî gelir artışından pay alamaz’ diye bir düzenleme konuyorsa yasaya, kanuna konuyorsa, bütün emeklilerin düşünmesi lâzım. ‘Ya arkadaş, düne kadar memleketin kalkınması için biz çaba harcadık, biz alın teri döktük. Şimdi benim evlatlarım çalışıyor; ama kalkınmadan bana pay verilmiyor. Niçin? Ben, bu ülkenin ikinci sınıf vatandaşı mıyım?’ Evet, var olan iktidar dedi ki, ‘Emekliler, Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci sınıf vatandaşıdır. Onlara kalkınmadan pay verilemez. Kanun hükmü. Beğenin veya beğenmeyin. Emekli geçinemeyince, Ramazan Bayramı’nda, Kurban Bayramı’nda en azından birer maaş ikramiye verin diye meydan meydan gezdim. Bütün mitinglerde söyledim. Bir ilden bir grup emekli, bana telgraf çekti; ‘Biz, iki maaş ikramiye istemiyoruz. Durumumuz da çok iyi.’ Aynı emekliler, şimdi aynı telgrafı çeker mi, onu bilmiyorum. Sizin hakkınızı savunan kişiye ‘Bizim hakkımızı savunmayın’ diyor bu emekli kardeşlerimiz. Ben, sizin hakkınızı savunuyorum. Bana oy verin diye değil. Sizin hakkınızı, bu ülkeye yaptığınız katkılar dolayısıyla savunuyorum.”

Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın (EYT) şikâyetlerine de temas eden Kılıçdaroğlu, “Ne kadar çok çalışırsanız, ne kadar çok prim ödüyorsanız o kadar düşük emekli aylığı alacaksınız. Akıl tutulması. Bir garabet. Normali nedir? Ben daha fazla çalışırım, daha çok prim öderim, daha yüksek emekli aylığı alırım, değil mi? Normali budur. Bütün dünyadaki olay da budur. Hangi ülkeye giderseniz gidin, kim daha çok prim ödemişse o o kadar yüksek emekli aylığı alır.” diye konuştu.

Türkiye’deki bu uygulama sebebiyle emeklilik hakkını dolduran kişilerin işlerinden ayrıldığını belirten Kılıçdaroğlu, “Peki, bu kanun çıkarken sendikalarımız neredeydi? Emeklilerimiz neredeydi? İşçilerimiz neredeydi?” diye sordu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA