GÜNDEM
Giriş Tarihi : 10-10-2019 04:11   Güncelleme : 10-10-2019 04:13

“Barış Pınarı Harekâtı” planlandığı şekilde ilerliyor

Millî Savunma ve Dışişleri Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamalarda, Barış Pınarı Harekâtı’nın planlandığı şekilde ilerlediği duyuruldu.

“Barış Pınarı Harekâtı” planlandığı şekilde ilerliyor

Hazırlıkları uzun zamandan beri sürdürülen “Barış Pınarı Harekâtı”, aylar süren diplomatik girişimlerden olumlu sonuç alınamaması sebebiyle, dün akşam saatlerinde askerî boyutuyla başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Silahlı Kuvvetler Komuta ve Harekât Merkezi’nde harekâta hazır halde bekleyen Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK Komuta Kademesine, harekâtın başlatılması talimatı verdi.

Talimatın alınmasıyla birlikte, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Suriye Millî Ordusu, Barış Pınarı Harekâtı kapsamında Fırat’ın doğusuna kara harekâtına başladı.

Millî Savunma Bakanı Akar, Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler ve Kuvvet Komutanları ile birlikte Silahlı Kuvvetler Komuta ve Harekât Merkezi’nden sevk ve idare ediyor.

Askerî harekât devam ederken Türkiye, harekâtın bir işgal girişimi ya da herhangi bir etnik kimliğe yahut sivillere yönelik bir harekât olmadığını, hedefin sadece terör unsurları olduğunu Dünya kamuoyuna aktarmak için zaman zaman mesaj yayınlıyor.

Millî Savunma Bakanı Akar, yazılı açıklamasında, “Sadece ülkemizin ve milletimizin güvenliğine değil, aynı zamanda bölgede yaşayan Kürtler, Araplar, Asuriler, Hristiyanlar ve Yezidiler gibi diğer dinî ve etnik grupların da güvenliğine çok büyük önem atfediyoruz” dedi.

Akar, PKK, KCK, PYD ve YPG’nin Kürtleri temsil etmediği gibi, DEAŞ’ın da Müslümanları temsil etmediğini, bölge halkını bu terör örgütlerinden kurtaran Mehmetçik’in, Fırat’ın doğusunda da Suriyeli kardeşlerinin yanında olacağını vurguladı.

Akar, askerî harekât sırasında, sivil ve masum insanların, tarihî eserlerin, kültürel ve dinî yapılar ile çevrenin kendileri için dokunulmaz olduğunun da altını çizdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, resmi ziyaret için bulunduğu Cezayir’den ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, Barış Pınarı Harekâtı’nın uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları çerçevesinde başlatıldığını vurguladı.

Sabaha karşı Millî Savunma Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı adına yapılan duyurularda, Barış Pınarı Harekâtı’nın planlandığı bir şekilde devam ettiği kaydedildi.

Açıklamada, gece saatleri itibarıyla, terör örgütüne ait toplam 181 hedefin ateş altına alındığı bildirildi.

(tv5.com.tr)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA