Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 17-01-2022 10:07   Güncelleme : 17-01-2022 10:11

“Herkes ayağını denk alacak; YSK, YSK gibi davranacak”

İYİ Parti Milletvekili Çıray, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Gelecek Partili Özdağ hakkında soruşturma başlatmasını değerlendirirken, “Bu seçime giderken herkes ayağını denk alacak. YSK, YSK gibi davranacak. Kimse Selçuk Beye veya bizim gibi siyasîlere dava açarak gözdağı verebileceğini düşünmesin.” dedi.

“Herkes ayağını denk alacak; YSK, YSK gibi davranacak”

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, TELE1’de yayınlanan “Türkiye Nereye?” programında Fatih Ertürk’ün sorularını cevapladı.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’ın da katıldığı programda, YSK’nin suç duyurusu üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Özdağ hakkında soruşturma başlatıldığına işaret eden Çıray, YSK üyelerine uyarıda bulundu.

Türkiye’nin, tarihinin en uzun dönemli ve karmaşık bir seçim sürecine girdiğini söyleyen Çıray, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerinin de sabıkalı olduklarını ileri sürdü.

“Kanunla olmayan, mühürsüz oyları saydıran bir YSK vardı.” diyen Çıray, şöyle konuştu:

“13 rakamını mazbatadan niye sildiniz?”

Şimdi sanıyorum Selçuk Bey hakkında suç duyurusu yapmışlar, bir beyanıyla ilgili. Kardeşim, atı alan Üsküdar’ı bu sefer geçmeyecek. YSK üyelerine buradan sesleneyim: Yani biz mi Anayasaya ve kanunlara aykırı olarak mühürsüz oyları geçerli kabul ettik? Peki, madem yaptığınız doğruydu, niçin sonra mühürsüz oyların kanunî olması için Meclise Adalet ve Kalkınma Partisi kanun getirerek geçmiş YSK’ye bir nevi af çıkardı? Madem her şeyiniz objektif gidiyor, Sayın Cumhurbaşkanı seçildiği zaman mazbatasında ’13. Cumhurbaşkanı’ diye yazarken Meclis başkanının ipe sapa gelmez birtakım gerekçelerle o yazıyı geri gönderip 13 rakamını oradan sildiniz?

“Herkes ayağını denk alacak; YSK, YSK gibi davranacak”

Onun için, bu seçime giderken herkes ayağını denk alacak. YSK, YSK gibi davranacak. Hakimler, hakimler gibi davranacak. Bunu şimdiden uyarmak zorundayız. Yani Selçuk Bey veya bizim gibi siyasîlere dava açarak gözdağı verebileceğini düşünmesin kimse. Bu millet, 46’larda, 50’lerde sandıkların üstüne oturdu. Bu milletin sandık, namusudur. Her bir vatandaşımız sandık görevlisi olacaktır, partiler bir yana. Onun için bu uzun seçim süreci, geçmiştekinden daha karmaşık, daha çetin bir seçim süreci olacağa benziyor. Bu ‘İmralı-Edirne’ meselesi, Sayın Akşener’e ‘Dur bakalım daha neler neler olacak’ sözleri, bazı siyasîlere doğrudan saldırılar, zor bir sürece girdiğimizi gösteriyor. Bu süreci aşacağız. Türk milleti çok iyi öğrendi bu seçim işini. Huzur içinde yapacak ve seçimle getirdiği siyasî iktidarı yine seçimle götürecek inşallah.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA