Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 18-01-2022 12:11

“TDT askerî barış ve istikrar gücü kurulmalı”

MHP Lideri Bahçeli, Türk Devletleri Teşkilatı üye ülkeleri arasında askerî iş birliği ve ittifak şartlarının egemenlik hak ve çıkarlarına karşılıklı saygı temelinde bina edilmesi temennisini dile getirdi.

“TDT askerî barış ve istikrar gücü kurulmalı”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grubu Toplantısında, Kazakistan’daki gelişmeleri de değerlendirdi.

Kazakistan’da olayların önünün alındığını ancak Türkiye de dahil olmak üzere, sivrilen, silkinen, serpilen, öne çıkan, dikkat çeken ülkeler için bu tür tehditlerin her zaman muhtemel olduğunu ileri süren Bahçeli, “Bu nedenle hazırlıklı ve uyanık olmak tarihi bir mükellefiyettir.” dedi.

Soğuk savaş sonrası uluslararası ilişkilere hakim olan tek kutuplu küresel siyaset dengesinin çok kutupluluk kulvarına geçiş yapmasının, bundan sonraki mücadelelerin daha da sancılı geçeceğine işaret ettiğini ifade eden Bahçeli, “Demokrasiyi, işgal emellerinin anahtarı olarak kullanıp Orta Asya’dan Ortadoğu’ya, Afrika’dan Balkanlara varıncaya kadar toplum veya milletlerin hayat ve varlık haklarına musallat olan emperyalist çevrelerin, bundan sonra da boş durmayacağı kesindir.” diye konuştu.

Bahçeli, soğuk savaş döneminin tarihî bir simetrisinin yaşanmakta olduğunu, görünen ile gerçekte olan arasındaki farkların gittikçe büyüdüğünü söyledi.

Emperyalizmin çevreleme politikası hızla derinleşirken hedefte Türk-İslam coğrafyalarının bulunduğunu ifade eden Bahçeli, sözlerine şöyle devam etti:

“Çok önemli addettiğim bir hususu da dikkatlerinize sunmak isterim Kazakistan’daki istikrarsızlıklara karşı Türk Devletleri Teşkilatı sorumlu ve ahlâkî bir duruşla tavrını göstermiştir. Ancak Türk Devletleri Teşkilatı’na üye ülkeler arasında bir askerî anlaşma olmadığından dolayı, ihtiyaç olan barış ve istikrar gücü tesis edilememiştir. Temennim, bundan sonra ilk iş olarak, Türk Devletleri Teşkilatı üye ülkeleri arasında askerî iş birliği ve ittifak şartlarının, egemenlik hak ve çıkarlarına karşılıklı saygı temelinde bina edilmesidir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA