Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 11-10-2019 06:09   Güncelleme : 11-10-2019 07:04

“Trump’ın “IŞİD’in sorumluluğu Türkiye’de” sözü reddedilmeli”

Eski Başbakan Davutoğlu, ABD Başkanı Trump’ın, DEAŞ’ın sorumluluğunun Türkiye’ye ait olacağı iddiasının kesinlikle reddedilmesi gerektiğinin altını çizdi. Davutoğlu, “Barış Pınarı Harekâtı”nın başarıya ulaşması için de bazı uyarılarda ve tavsiyelerde bulundu.

“Trump’ın “IŞİD’in sorumluluğu Türkiye’de” sözü reddedilmeli”

64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ziyaretinin ardından, muhabirlerin sorularını cevapladı. Davutoğlu, bir soru üzerine, CHP’nin “Bu süreçte Esad’la görüşülmeli, masaya oturulmalı, birlikte hareket edilmeli” çağrısı hakkındaki görüşlerini dile getirdi.

Önce anayasa hazırlanmalı

Davutoğlu, Suriye’de kalıcı barışın tesisi için öncelikle uluslararası toplumun ve Suriye’deki bütün tarafların ittifak ettiği bir anayasa ve siyasal çözümün ortaya çıkması gerektiğini söyledi. Davutoğlu, “Böyle bir anayasa ve bir siyasal çözüm ortaya çıktıktan sonra tabii ki herkes herkesle görüşmeli” dedi.

Davutoğlu, “Barış Pınarı Harekâtı”nın başarıya ulaşması için iktidara bazı uyarılarda ve tavsiyelerde de bulundu.

Bölge halkının kalbinin kazanılması gerekir

Harekât bölgesindeki Suriyelilerin kalplerinin kazanılması için özel bir çaba gösterilmesi gerektiğinin altını çizen Davutoğlu, şunları söyledi:

“Türkiye-Suriye sınırı, kasabaların dahi kendi içinden bölündüğü bir anlaşmaya dayanır. Yani Akçakale ile Telabyad, aynı isimdir; Türkçe ve Arapça. Resulayn ile Ceylanpınar da aynı şehirdir. Dolayısıyla, burada harekât yapılırken, güvenlikle ilgili bütün tedbirleri almak yanında, oradaki kardeşlerimizin, ki onlar da bu PKK / PYD terör örgütünün baskısı altında inlemişlerdir, onların kalplerinin kazanılmasına özel bir özen göstermek lâzım. Burada yürütülen harekât, ne Suriye’nin toprak bütünlüğüne, ne de Suriye’deki herhangi bir toplum kesimine, hele hele orada yaşayan Kürt kardeşlerimize dönük olduğu intibaını vererek Türkiye’yi etnik bir çatışmanın parçası haline getirmek isteyenlere karşı, askerî harekâtımız yürürken bütün sivil kesimlerle görüşerek oradaki halkın tek birinin bile kalbinin kırılmamasına özen göstermek, büyük önem taşır. Bu, harekâtın başarısını ve sivil amaca ulaşmasını sağlayacak olmazsa olmaz şarttır.”

Daha geniş kapsamlı çatışmalar meydana gelebilir

Davutoğluterör örgütüne lojistik desteğin kesilmesi için, Irak Hükümeti ve Bölgesel Kürt Yönetimi ile yoğun temas halinde olunması tavsiyesinde bulundu. Davutoğlu, bu konuda da şunları söyledi:

“Özellikle Kuzey Irak’tan, Kandil’den ve Sincar üzerinden Suriye’ye lojistik koridor ile terör örgütüne gitmesi muhtemel desteği kesebilmek amacıyla Irak Merkezî Hükümeti ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile yoğun temas halinde terör örgütünün Suriye toprakları içinde izole edilmesi, büyük önem taşır. Yoksa bu mücadelenin, bu harekâtın Irak-Suriye hattını da kuşatacak hale gelmesi ve terör örgütünün o koridorları kullanması, daha geniş kapsamlı çatışmalara sebebiyet verir. Mücadele ettiğimiz, harekâtın yürütüldüğü alan, belli bir terör örgütüne karşı yürütülen bir mücadele olarak değerlendirilmeli ve bütün o satıhtaki kardeşlerimizle de; Kürt, Arap, Türkmen kardeşlerimizle ciddi bir iletişim içinde olunmalı.

Kamuoyu diplomasisi başlatılmalı

Davutoğlu, “Barış Pınarı Harekâtı”nın meşruiyetini tartışmaya açan geniş uluslararası yayın organlarına ve çevrelere karşı çok ciddi ve kapsamlı bir kamuoyu diplomasisinin derhal başlatılması gerektiğini kaydetti. Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Bütün büyükelçiliklerimiz, özellikle de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne üye ülkelerin, sadece 5 daimî üye değil bütün ülkelerin başşehirlerinde büyükelçiliklerimizin muhatap ülke yönetimlerine kapsamlı brifingler vermesi suretiyle, Türkiye aleyhine devreye sokulmaya çalışılan bu uluslararası algı operasyonuna karşı bir tedbir alınmalıdır.

“Trump’ın “IŞİD’in sorumluluğu Türkiye’de” sözü reddedilmeli”

“Nerdeyse saat başı tavır değiştiren bir Amerikan başkanı ile karşı karşıyayız” diyen Davutoğlu, Suriye’de yakalanan DEAŞ’ın sorumluluğunun Türkiye’ye ait olacağı iddiasının kesinlikle reddedilmesi gerektiğinin altını çizdi. Davutoğlu, “Türkiye, ne DEAŞ tehdidinin ortaya çıkmasından sorumlu, ne de bugün orada yaşayan DEAŞ gibi Dünya’nın en tehlikeli terör örgütünün geride kalan unsurları ile ilgili sorumluluık sahibi olmalıdır. Türkiye, kendi güvenlik çıkarlarını gözetir, kendi güvenliğiyle ilgili tedbir alır. Bu güvenliği tehdit eden PKK da olsa, DEAŞ da olsa, ona karşı mücadele eder; ama bir bölgedeki terör unsurlarının öyle ya da böyle, siyasî ya da hukukî ya da askerî sorumluluğu, Türkiye üzerine yüklenemez” diye konuştu.

Davutoğlu, Avrupa Birliği yetkilileri ve diğer ülkelerle de harekâtla ilgili kapsamlı bir istişare zemininin oluşturulması, büyük önem taşır” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA