SİYASET
Giriş Tarihi : 11-10-2019 17:01

Ufuk Uras: ‘Parti Devleti’ modeline karşı herkes yan yana gelmeli

Yeşiller Ve Sol Gelecek Partisi’nden istifa eden Ufuk Uras, Saadet Partisi’ne de oy vermiş olmasının ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşmesinin parti politikasıyla bağdaşmadığının söylenmesi üzerine, partisinden istifa ettiğini açıkladı.

Ufuk Uras: ‘Parti Devleti’ modeline karşı herkes yan yana gelmeli

TV5’de yayınlanan ve Suat Toktaş’ın sunduğu “Düşünme Vakti” programına konuk olan Ufuk Uras, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nden istifa sürecini anlattı.

YouTube üzerinden yayın yapan Babıali TV’ye verdiği röportajda “Saadet Partisi’ne de oy verdiğini” açıklaması ile Yeşil Sol Parti’den istifası arasında bir irtibat olup olmadığına dair soru üzerine Uras, şu açıklamada bulundu:

Farklı mahallelerle konuşmak anlamlıdır

“Sayın Davutoğlu’nun çağrısıyla yaptığım görüşme, belki artı bu, vesaire, daha çok ‘parti politikalarıyla bağdaşmıyor’ diye ifade edildi. Zaten öyleydi. Yani bunlar kişisel görüşmelerdi. Partiyle ilgisi yoktu. Dolayısıyla bütün siyasî kimlikler, böyle bir müzakere içinde bulunurlar. Herkes kendi mahallesiyle konuşuyor. Farklı mahallelerle konuşmak, anlamlıdır. Dolayısıyla, bütün bu süreci kaldıramamak, bana tuhaf gelmişti.

Mütedeyyinlerle sekülerlerin buluşması önemli

Ben, yerel seçimler öncesi uzun süre, yatay siyasete inanan bir insan olarak, yerel seçimler gibi, Dünya’nın birçok ülkesinde adayların yerellerden belirlendiği bir meselenin, bizde merkezden ve paraşütle adayların atandığı siyasete itiraz ederek, ‘bu seçimlerde’ dedim, ‘eğer adaylar yerellerden belirlenmezse, hiçbir partiye oy vermeyeceğim kardeşim’. Fakat sonra bir baktım, hiçbir parti yerellerden belirlenmiyor. Bu sefer, hiçbir partiye oy vermediğinizde iktidara yarayacağı için, oyumu Saadet Partisi ile CHP arasında dağıttım. Bunu ifade ettim. Yani bu, bir protesto tavrı; ama bunun dışında, yine ana akım medyada bir-iki konuşmam nedeniyle Saadet Partisi’nden arayıp, ‘Bizim hakkımızı, hukukumuzu savunduğunuz için teşekkür ederim’ demişlerdi, onlara da ifade ettim, genel başkan yardımcısına; yani bu tartışmalar sizin gıyabınızda oluyor ve ben, Saadet Partisi’nin AK Parti’ye karşı izlediği politikanın kıymetli olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de de mütedeyyinlerle sekülerlerin buluşmasının önemli olduğunu düşünüyorum ve muhalefet cephesinde esas itibariyle yan yana gelmesinin de çok önemli olduğunu düşünüyorum dedim.

“ ‘Parti Devleti’ne karşı çıkan herkes yan yana gelmeli”

Nitekim sizin Millet İttifakı’nızı daraltma, parçalama meselesi, bir cumhurbaşkanının vazife alanına girmiyor. O yüzden Türkiye’de birincil konu, parti devleti modeline karşı olan herkesin yan yana gelmesi. Bir dizi konuda farklılaşabilirsiniz; ama Türkiye’nin öncelikli meselesi budur. Dolayısıyla CHP’si, Saadet’i, AK Parti’den ayrışacak yeni yapılanmalar vesaire, bu parti devleti modeli olacak iş değil ve ben biliyorum ki AK Parti içerisinde birçok insan da bunu görüyor. Çünkü bakın, ‘devlet partisi’ siyasetini eleştirerek geliyorsunuz, tek parti döneminden, bir ikinci kopyası oluyorsunuz. Yani AK Parti’yi AK Parti yapan neydi? Cumhuriyetin kuruluşundaki ikinci gruba dayanmaktı. İkinci grup geleneğiyle… Şimdi yeniden birinci grup geleneğine yöneldi ve devlet partisi olmak, siyasetin sivilleşmesinin önündeki en büyük engel. Buna itiraz eden herkesin yan yana olmasının kıymetli olduğunu söyledim; ama yan yana olmak demek, benim şahsen onun içinde olmamı gerektirmiyor. Artık bunu da anlamadığınız takdirde, yani hakikaten bir intikal problemi olduğunu gördüm ve buna tepki gösterdim, istifa ettim; çünkü bu parti devletine karşı herkesin yan yana gelmesini istemek, olsa olsa AK Parti’yi rahatsız eder. AK Parti’nin rahatsızlığını içselleştirmenin manası yok. Türkiye’de en geniş eksende farklılıkları ön plana çıkarmak çok kolay. Önemli olan ortak paydayı ön plana çıkarmak. Son seçimler de gösterdi ki, bu başarıldığı için bir eşik aşıldı. Muhalefete bir moral geldi. Bu, iyi bir şey. Yoksa herkes kendi gettosunda, kum havuzunda küçük kaleler yapsın.”

Bugün o dayanışmanın da ötesine geçmek gerek

Uras, “Size şu mu dendi? ‘Sosyalist bir hareketin lideri olarak ve sosyalist bir insan olarak CHP’ye ve Saadet Partisi’ne oy verdiysen bizim partimizde olmayın’. Siz de istifa ettiniz.” sorusuna, şöyle karşılık verdi:

“Yani bu, o anlama geliyordu; ama Cumhuriyet Halk Partisi zaten dikkat ederseniz, Saadet Partisi milletvekillerini Meclise taşıdı. Ne bileyim, Adıyaman’da Saadet Partisi’nin adayı, çok kıymetli eski Malum-Der Başkanı arkadaşımız, CHP’si, HDP’si, herkes destekledi. Bunlar, çok olumlu açılımlar. Bunu fark etmediğiniz takdirde, bunun gerisine düştüğünüz takdirde, var olan statükoya, isteseniz de istemeseniz de objektif olarak hizmet ediyorsunuz. Bugün yapılması gereken, bunun ötesine geçerek, bu ortak zeminleri yakalamak.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA