GÜNDEM
Giriş Tarihi : 12-10-2019 05:26   Güncelleme : 12-10-2019 05:36

Özkök: Harekâta fetih havası vermek, meşruiyetini zedeler

Gazeteci Ertuğrul Özkök, Barış Pınarı Harekâtı’nı düzenlemekte Türkiye’nin haklı olduğunu ancak bu haklılığın ve harekâtın meşruiyetinin dünyaya anlatılmasında iletişim hataları yaptığına dikkati çekti. Özkök, ilk gün dünyaya doğru mesajlar verildiğini ancak daha sonra Fetih suresi ve selâlar okutularak, ÖSO askerlerine kıldırılan namazın fotoğrafları paylaşılarak harekâta fetih havası verildiğini, bunun da harekâtın meşruiyetinin dünyaya anlatılmasını zorlaştırdığını söyledi.

Özkök: Harekâta fetih havası vermek, meşruiyetini zedeler

“Ayşe’nin Penceresi”

20 yıl Hürriyet gazetesinin Genel Yayın Yönetmenliğini yapmış olan gazeteci Ertuğrul Özkök, TV5’de yayınlanan ve Ayşe Baykal’ın sunduğu “Ayşe’nin Penceresi” programına konuk oldu.

“Haklıyız” demek yetmez, dünyaya anlatmak lâzım

“Barış Pınarı Harekâtı”na dair görüşü sorulan Özkök, harekâtı desteklediğini ifade etti. “Biz, bu konuda haklı, meşru bir durumdayız. Bu haklılığımızı, meşruiyetimizi iyi anlatmalıyız” diyen Özkök, “En büyük güç, haklılıktır. Biz, burada haklıyız. Bu haklı pozisyonumuzu asla, meşruiyetimizi asla kaybetmememiz lâzım” dedi.

Türkiye’nin haklılığının ve harekâtın meşruiyetinin dünyaya yeterince anlatılamadığını dile getiren Özkök, uluslararası kamuoyunda Türkiye’nin çok yalnız kaldığına işaret ederek, yapılan hatalara dikkati çekti. Özkök, Arap Birliği ve Filistin Yönetiminin bile harekâtın karşısında yer aldığının altını çizdi.

Türkiye’nin en iyi iletişimcilerinden yardım alınmalıydı

Özkök, “Böyle durumlarda, Türkiye’nin en parlak iletişimcilerini çağırıp konuşmak lâzım. ‘Biz nasıl anlatacağız?’ diye. Çok büyük bir yalnızlık var. Şimdi Türk halkının büyük bir bölümü dış basını okumuyor ama dış basında büyük bir yalnızlık var. Bu beni çok üzüyor, öfkelendiriyor beni” dedi.

“Sadece haklıyız demek yetmiyor, haklılığı anlatmak da gerekiyor” diyen Özkök, o haklılığı anlatmak için herkesten yararlanmak gerektiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu destek verdi ama iktidar onu trollerden korumuyor

Özkök, “Şimdi parlamentoda gelip Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) sana destek verdiyse, sana yakın birtakım troller, durmadan adama vuruyorlarsa, orada çıkıp senin de konuşman lâzım. CHP, tabanındaki bazı insanlara rağmen gitti, Kılıçdaroğlu çok büyük bir millî duyguyla ve millî bilinçle, şuurla hareket etti yani. Takdir etmek lâzım.  Aynı şekilde Akşener’i de. Onlar, isterlerse her konumda muhalif olabilecek insanlardı yani. Belki de muhalif olmak, onların daha menfaatine gelecek bir şeydi; ama düşünmediler bunları. O yüzden, bunları böyle anlarda muhalefetin yaptığı iyi şeylere de iktidarın ‘iyi’ demesi lâzım; ama muhalefetin de işte böyle olduğu gibi gerektiğinde bu desteği vermesi gerekir. Millet olmak budur. Aynı toprak üzerinde böyle yan yana yaşamak, millet olmaya yetmiyor. Millet olmak, bazı durumlarda gerçekten bir gönül beraberliği gerektiriyor. Niye, boşu boşuna mı diyoruz biz?  ‘Tasada ve sevinçte’ diye bir lafımız var bizim. Değil mi? Ha, ondan sonra çıkıp, ‘Ben tek başıma bu zaferi kazandım’ yok öyle. Zaten burada kazanılacak zafer yok.

Harekâta fetih havası vermek, dünyaya anlatılmasını zorlaştırır

O yüzden onu da eleştirdim meselâ. Bakın, ilk gün çok güzel yönetildi bu operasyon. İlk gün ne dendi bütün dünyaya? Çıkıldı dendi ki, ‘Kardeşim, biz burada Kürtlerle savaşmıyoruz. Biz, terör örgütüyle savaşıyoruz’ dendi. İkincisi, ‘Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılıyız’ dendi. Üçüncüsü, ‘IŞİD’e karşı mücadele edeceğiz’ dendi. Hatta cumhurbaşkanının sözcüsü, yazdığı yazıda, Washington Post’ta yazdığı yazıda, ‘IŞİD’e karşı mücadelenin liderliğini yapacağız’ dedi. Gerçi cumhurbaşkanı onu söylemedi o kadar açık; ama o öyle dedi. Doğruydu bence. Ondan sonra ne dendi? Dendi ki, ‘Hiç farklı bir inanca kötülük yapmayacağız’ dedi. Sanat değeri taşıyan yerlere karşı, sağlık yerlerine karşı dikkatli olacağız dendi. Bunlar, çok güzel şeylerdi; ama şimdi bunu yapıp, ondan sonra Fetih suresiyle, mehter marşıyla, selâlar okutarak, ÖSO ordusuna namaz kıldırarak, o fotoğrafları dağıtarak o harekâta girişirsen, bunu dışarıda anlatamazsın. Bunu ben, eleştirdiğim için söylemiyorum.”

Kur’ân okunmasına karşı olmadığının altını çizen Özkök, uygulamanın mahzurlu gördüğü tarafını şöyle açıkladı:

“Fakat bunları bir fetih havasına sokmamak lâzım. Biz oraya fethe gitmiyoruz. Ben bunu diyorum. Yoksa elbette okunacak. Kur’ân da okunur. Askerin ölecek orada, giderse. Okunmayacak mı Kur’3an? Okunur tabi. Okunacak, elbette okunacak; ama bunları bir fetih havasına sokmak, bu olayı, meşru olduğumuz olayı dünyaya anlatmakta bize zorluk çıkarır diyorum ben.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA