DÜNYA
Giriş Tarihi : 13-10-2019 01:50

Arap Birliği, Türkiye’yi kınadı

Mısır'ın çağrısıyla olağanüstü toplanan Arap Birliği, Barış Pınarı Harekâtı’ndan dolayı Türkiye’yi kınayan bir bildiri yayınladı. Katar ve Somali, sonuç bildirisine “çekince” koydu.

Arap Birliği, Türkiye’yi kınadı

22 üyeden oluşan Arap Birliği, Mısır’ın olağan üstü toplantı talebi üzerine Dışişleri Bakanları seviyesinde bir toplantı gerçekleştirdi. Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebul Gayt, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlediği Barış Pınarı Harekâtı’nı “Bu, bir Arap devletinin topraklarını işgal edip egemenliğine saldırmaktır” şeklinde değerlendirdi.

Arap Birliği’nin dönem başkanı Irak’ın Dışişleri Bakanı Ali el-Hakim de Türkiye’nin askerî harekâtını kınadı. El-Hakim, 2011’de üyelikten çıkarılan Suriye’nin Arap Birliği’ne yeniden alınması için çağrıda bulundu.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebul Gayt, Arap ülkelerinin, Barış Pınarı Harekâtı’na karşılık Türkiye’ye ekonomik ve politik yaptırımlar uygulayabileceğini belirtti. Gheit, “Türkiye’nin Suriye’deki saldırganlığına karşı koymak için ekonomik ve politik nitelik taşıyan ve ayrıca turizm sektöründe tedbirlerin alınması konusunu değerlendiriyoruz” dedi.

Suriye halkının 2011 yılında başlattığı eylemlere Beşşar Esad yönetiminin silahla müdahale etmesi sebebiyle, Suriye’nin üyeliği 2012 yılında dondurulmuştu. Suriye, bu sebeple Arap Birliği toplantısına katılamadı.

Türkiye, 9 Ekim’de Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik olarak “Barış Pınarı Harekâtı” başlatmıştı.

Arap Birliği

22 Arap ülkesinin üye olduğu milletler arası bir teşkilattır. Arap ülkeleri arasında ilk ittifak, 1936’da Irak ve Suudi Arabistan arasında gerçekleşmiştir. 1944’te imzalanan İskenderiye Protokolü ile Arap Birliği’nin temeli atılmıştır.

Arap Birliği; Mısır, Irak, Ürdün, Lübnan, Suudi Arabistan ve Suriye tarafından 22 Mart 1945’te Kahire’de kuruldu. Merkezi Kahire’de olan Arap Birliği’nin bugün 22 üyesi mevcuttur. Teşkilat, Arap ülkeleri arasında ekonomik, kültürel, siyasi ve sosyal ilişkileri düzenlemek amacındadır. Ortak pazar ise 1965 yılında kurulmuştur. Birliğin Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt’dır. Türkiye, dâimi gözlemci statüsündedir.

Arap Birliği’nin Amaçları

- Üye ülkeler arasında yakın iş birliğini gerçekleştirmek

- Üye ülkelerin politikalarını koordine etmek

- Üye ülkelerin egemenlik ve bağımsızlığını korumak

Yapısı ve Yönetimi

- Konsey: Birliğin en üst yönetim organıdır ve genellikle dışişleri bakanları düzeyinde toplanır. Her üyenin bir oyu vardır ve kararların bağlayıcılığı sadece oy veren ülkelerle ilgilidir.

- Genel Sekreterlik: Birliğin günlük faaliyetlerini yürütür ve üye ülkeler arasında koordinasyon sağlar.

NELER SÖYLENDİ?
@
Ertan Selimoglu 11 ay önce
Arap birliğimi ? ibro sami birliğimi ? 400 yıl kadar onları koru. Balfour beyannamesiyle ihanet etsinler. Türk ve Musul Kerkük korkusu hep tazedir kafa(!)larında. 1924 batı haritalarında bizim sınırımızda gösterilmektedir. !925 şıh sait isyanıyla 1926 Plebisiti akamete uğratıldı. Bu harekat Misak ı Milli sınırlarını onlara hatırlatıyor. Petrol sahaları Türkiyenin eline geçebilir korkusu.
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA