GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-10-2019 06:07

Johnson: Harekâtı durdurun! Erdoğan: Devam edeceğiz!

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Harekâtı durdurun ve diyaloğa girin” dedi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise terör tehdidi tamamen ortadan kalkana kadar harekâtın devam edeceğini söyledi.

Johnson: Harekâtı durdurun! Erdoğan: Devam edeceğiz!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın verdiği bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'la yaptığı telefon görüşmesinde Barış Pınarı Harekât'nın amaçlarını anlattı.

Erdoğan, görüşmede Suriye’nin kuzeyindeki PKK-YPG ve DEAŞ terör tehdidi tamamen ortadan kalkana kadar Harekâtın süreceğini, böylece topraklarını terk etmek zorunda kalan Suriyelilerin de gönüllü ve güvenli bir şekilde geri dönüşlerinin sağlanabileceğini ifade etti.

Johnson: Harekâtı durdurun ve diyaloğa girin

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın söylediklerine yer verilmedi.

İngiltere Başbakanlık Ofisi sözcüsünün yayımladığı açıklamaya göre Johnson, Türkiye’nin kuzey Suriye’deki askerî harekâtı konusunda İngiltere’nin büyük endişe duyduğunu ve bunun bölgedeki insanî durumu daha da olumsuz etkileyebileceğini; DAEŞ’e karşı atılan adımlara zarar verebileceğini söyledi.

Türkiye’nin İngiltere için çok önemli bir ortak ve NATO müttefiki olduğunun altını çizen Johnson, Türkiye’nin DAEŞ’le mücadelede en önde çok önemli bir rol oynadığının ve Suriye’deki iç savaştan kaçan mültecileri destekleme konusundaki fedakârlığının farkında olduğunu belirtti.

Johnson, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a harekâta son verilmesi ve (PYD/YPG ile) diyaloğa girme tavsiyesinde bulundu. Johnson, İngiltere ve uluslararası ortaklarının ateşkes için başlayacak müzakereleri desteklemeye hazır olduğunu söyledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA