GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-10-2019 06:49

Trump: Kürtler, Türkiye sınırından ayrılma niyetinde

ABD Başkanı Donald Trump, Kürtlerin Türkiye sınırı boyunca uzanan 30 kilometrelik alandan ayrılma niyetinde olduklarını, kendisinin de ABD askerlerini Suriye’den çekmek istediğini söyledi. Trump, Türkiye’nin verdiği sözleri tutmaması halinde sert ekonomik yaptırımlar uygulayacağını iddia etti.

Trump: Kürtler, Türkiye sınırından ayrılma niyetinde

ABD Başkanı Donald Trump, Washington’da her yıl düzenlenen konferansta muhafazakâr Hristiyan aktivistlere hitaben yaptığı konuşmada Türkiye’nin askerî harekâtını da değerlendirdi. Trump, Kürtlerin Türkiye sınırı boyunca uzanan 30 kilometrelik alandan ayrılma niyetinde olduklarını, kendisinin de ABD askerlerini Suriye’den çekmek istediğini söyledi.

Trump, “Türkiye sınırı boyunca uzanan bu 30 kilometrelik, 22 millik şerit… Kürtler, buradan ayrılma niyetinde. Bu, iyi bir şey. Bırakalım sınırlarına sahip olsunlar. Kendi vatanımızda kendi sınırlarımızı koruyamazken, askerimizin orada Suriye ve Türkiye arasındaki sınırda koruma görevi yapmak için 50 yıl daha durması gerektiğini düşünmüyorum. Hiç sanmıyorum.” diye konuştu.

Konuşmasında Türkiye’nin verdiği sözleri tutmaması halinde yaptırımlar uygulayacağını vurguladı.

Trump, şunları söyledi:

 “Tıpkı Pastör Brunson’ı serbest bırakmak için yürüttüğüm müzakerelerde yaptığım gibi, dinî azınlıkların korunması, bizim yakaladığımız IŞİD’li tutuklulara göz kulak olmak da dahil, verdikleri sözleri tutmazlarsa, çok hızlı, güçlü ve sert ekonomik yaptırımlar uygulayacağımızı Türkiye’ye açıkça söyledim. Unutmayın, onlar (Kürtler) kendi toprakları için savaşıyorlar. Bizim toprağımız için savaşmamıza yardım etmediler. Kendi toprakları için savaşıyorlar ve bu iyi bir şey; ama biz onlara yardım ettik.”

Hristiyan muhazafakârlar ve Evnajelistler, Trump’ın Suriye’de Türkiye’nin askerî harekâtına göz yummasına tepki göstermişler ve PYD/YPG’ye verilen desteğin devam etmesi için çağrıda bulunmuşlardı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA