GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-10-2019 19:54   Güncelleme : 13-10-2019 20:26

Tatar: Akıncı’nın açıklaması, Kıbrıs Türk halkının görüşü değildir

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “1974’te biz, adına ‘Barış Harekâtı’ desek de bu bir savaştı ve akan da kandı. Şimdi ‘Barış Pınarı’ desek de akan su değil kandır” sözleri, KKTC’de ve Türkiye’de infiale sebep oldu. KKTC Başbakanı Ersin Tatar ise, “Akıncı’nın açıklaması, kesinlikle Kıbrıs Türk halkının görüşü değildir” dedi.

Tatar: Akıncı’nın açıklaması, Kıbrıs Türk halkının görüşü değildir

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Facebook sayfasında yayınladığı “1974’te biz, adına ‘Barış Harekâtı’ desek de bu bir savaştı ve akan da kandı. Şimdi ‘Barış Pınarı’ desek de akan su değil kandır” sözleri, KKTC’de ve Türkiye’de infiale sebep oldu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı ve Ulusal Birlik Partisi’nin Genel Başkanı Ersin Tatar, HaberTürk canlı yayınında konuya dair soruları cevapladı.

“Akıncı’nın açıklaması, kesinlikle Kıbrıs Türk halkının görüşü değildir”

“Bir kere şunu söyleyeyim, bu açıklama, kesinlikle Kıbrıs Türkünün görüşü değildir” diyen Tatar, Kıbrıs Türk halkının büyük bir çoğunluğunun Türkiye’ye yürekten bağlı olduğunu, Türkiye’nin garantörlüğünün, Türkiye’nin müdahalesinin, Türkiye’nin Kıbrıs Türk halkı için yaptıklarının bilinci ve takdiri içerisinde olduğunu dile getirdi.

Başbakan Tatar, “Barış Pınarı Harekâtı” başlar başlamaz bir açıklama yaptığını ve Kıbrıs Türk halkının yüzde yüz Türkiye’nin yanında olduğunu; Türkiye’nin bu harekâtı kendi güvenliği ve bölge barışı için terör örgütlerine karşı yaptığını, dualarının Mehmetçik’le beraber olduğunu söylediğini hatırlattı.

Kıbrıs Barış Harekâtı ile bağlantı kurması şaşırtıcı

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın söz konusu açıklamada Suriye harekâtı ile Kıbrıs Barış Harekâtı arasında bağlantı kurmasının ve aynı cümle içinde kullanmasının şaşırtıcı olduğunu ifade eden Tatar, sözlerine şöyle devam etti:

“Çünkü Kıbrıs’ın pozisyonu belliydi. Kıbrıs Türk Halkının nerelerden nerelere geldiği de belli. 1974’de Türkiye, garanti anlaşmasına bağlı olarak ve tamamen hukukî bir çerçevede müdahale hakkını kullanmasaydı, şu an Kıbrıs’ta bir tane Kıbrıs Türkü olmayacaktı ve hatta Kıbrıs, tamamıyla Yunanistan’a bağlı bir yer olacaktı. Şimdi hal böyleyken ve Kıbrıs Türkünün pozisyonu ve duruşu belliyken neden böyle bir bağlantı kuruluyor ve bu şekilde bir infiale yol açıyor, bunu anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum.”

Kıbrıs Türk halkının çok büyük çoğunluğu ona tepkili

Akıncı’nın açıklamasına çok üzüldüğünü belirten Tatar, “Çünkü şu anda öyle tepkiler oluştu ki, işte ‘Bu yapılan açıklamaya Türkiye’de insanlar ne diyecek?’ (endişesi oluştu.) Ben, şunu söylemek istiyorum: Bir kere Kıbrıs Türk halkının çok büyük çoğunluğu, ona tepkilidir. Kıbrıs Türk halkının çok büyük çoğunluğu, Türkiye ile yakın ilişkiler içerisinde, Türkiye’nin buradaki varlığı, garantörlüğü ve Kıbrıs Türk halkına yapmakta olduğu her türlü katkıyı takdirle karşılıyor, takdirle bunun devam etmesini diliyor. Dolayısıyla böyle bir açıklamanın da Kıbrıs Türk halkı adına yapılmaması gerektiğini buradan sizlerle paylaşabilirim.

Yanlış düğmeye bastı herhalde

Ben bunu bir kez daha açıklamak istiyorum; Kıbrıs Türk halkının çok büyük çoğunluğu, kesinlikle böyle bir görüşe sahip değildir. Bu, Sayın Akıncı’nın nereden geldiğini anlayamadığım bir açıklamasıdır. Hatta ‘Facebook’ta yayınladı, sonra kaldırdı’ dediler. ‘Yanlış düğmeye bastı herhalde’ dediler. Dolayısıyla çok üzüntülüyüm. Başbakan olarak ben, Türk kamuoyuna bu mesajı vermek istiyorum. Biz bunu düzelteceğiz.”

UBP Parti Meclisi toplanıyor

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, “Yarın bir toplantı olacak. İstifa çağrınız olacak mı?” sorusunu da cevapladı. Tatar, yarın (14 Ekim Pazartesi günü) saat 17:00’de Ulusal Birlik Partisi’nin Parti Meclisinin olağan üstü toplanacağını belirterek, konunun toplantıda enine boyuna konuşulacağını ve toplantıdan çıkacak kararı bütün dünya ile paylaşacaklarını söyledi. Tatar, konuyu Mecliste de gündeme getireceklerini söyledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA