GÜNDEM
Giriş Tarihi : 14-10-2019 18:32

“NATO üyesi Türkiye’ye karşı terör örgütlerini savunuyorlar”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terörle mücadele konusunda Suriye krizindeki kadar çifte standarda, tutarsızlığa maruz kalmadık.” dedi.

“NATO üyesi Türkiye’ye karşı terör örgütlerini savunuyorlar”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hilton Otel’de düzenlenen Dünya Türk İş Konseyi Toplantısı’nda katılımcılara hitap etti.

Konuşmasında Barış Pınarı Harekâtı’nı da değerlendiren Erdoğan, Türkiye’nin coğrafi konumu dolayısıyla terör tehdidine daha fazla maruz kaldığını söyledi.

“Yaklaşık 40 yıllık terörle mücadele tarihimizde pek çok hadise yaşadık” diyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

Akla hayale gelmedik tehditle karşı karşıya kaldık

“Müttefiklerimizin ve dost bildiğimiz ülkelerin türlü ayak oyunlarına şahit olduk; ancak terörle mücadele konusunda Suriye krizindeki kadar çifte standarda, tutarsızlığa maruz kalmadık. DEAŞ ile mücadele bahanesiyle soykırımcı ve vahşi bir terör örgütünün 30 bin tır dolusu silah ve mühimmatla donatıldığını gördük.

Daha geçen hafta 400 kamyon mühimmat, araç, gereç bu teröristlere Irak üzerinden geldi. 400 uçak kargo aynı şekilde geldi. Düşünebiliyor musunuz? Bütün bunlar dünyanın gözü önünde... Sözde en prestijli dergilerinin kapaklarını teröristlerin fotoğraflarıyla süslediğine şahit olduk. ‘Terörle mücadele ediyoruz’ diye ambargodan ekonomik yaptırımlara kadar akla hayale gelmedik tehditle karşı karşıya kaldık fakat ülkemizin bekası için yurt içinde ve dışında attığımız adımlardan hiçbir zaman pişmanlık duymadık.”

“NATO üyesi Türkiye’ye karşı terör örgütlerini savunuyorlar”

Türkiye’nin terörle mücadelesini özetledikten sonra Barış Pınarı Harekâtı’na karşı çıkan Avrupa ülkelerine ve Arap Birliği’ne tepki gösteren Erdoğan, “Ey Arap Ligi, sen bunu görmüyor musun? Bu Arap Ligi, Suriye’yi Arap Ligi’nden çıkaranlar değil miydi? Suriye’yi Arap Ligi’nden çıkaranlar, bu operasyon sebebiyle yeniden Suriye’yi Arap Ligi’ne alma adımını atıyorlar. Bu ne menem iştir?” diye sordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin NATO’nun üyesi olduğuna işaret ederek, “Türkiye, NATO’nun üyesi mi, üyesi. Avrupa Birliği ülkelerinin hemen hemen tamamına yakını NATO’nun üyesi mi, üyesi. Peki ne zamandan beri terör örgütleri NATO üyesine karşı savunulur hale geldi? Yoksa bu terör örgütlerini siz NATO’ya üye olarak aldınız da benim mi haberim olmadı? Anlamak mümkün değil.” Diye konuştu.

Attığımız adımdan vazgeçmeyeceğiz

Bu iki yüzlülüğün, çok yüzlülüğün izah edilemeyeceğini belirten Erdoğan, PKK’nın, AB’nin terör örgütleri listesinde olduğunun, PYD ve YPG’nin PKK ile birlikte hareket ettiğinin altını çizdi. 

Erdoğan, şöyle konuştu:

“Şu an Suriye’de gerek Özgür Suriye Ordusu arama taramaları yaparken hatta cezaevini, DEAŞ’lıların kaldığı, çıkardılar, orada kimin resimleri var? Terörist başının resimleri var. İşte ispat... İşte buyrun PKK. Bunlar hala ‘PKK değil’ gibi ifadeler kullanıyorlar. Siz bizi ne zannediyorsunuz? Bütün gerçekleri biz istihbarat örgütlerimizle her şeyiyle tepeden tırnağa gayet iyi biliyoruz ama siz inadına bunu yapıyorsunuz. Niye? Güçlenen bir Türkiye karşısında böyle bir adımı atıyorsunuz. Onun için biz bu attığımız adımdan vazgeçmeyeceğiz, ne derseniz deyin.”

Barış Pınarı Harekâtı konusunda Türk Milletinin yekvücut olduğunu belirten Erdoğan, “Terör örgütlerine ve onların yularını elinde tutan şer odaklarına rağmen terörü kaynağında yok etme irademizi asla sekteye uğratmadık” dedi.

Erdoğan, “Şu ana kadar 700’ü aşkın havan topu bizim ülkemize, ilçelerimize atıldı. 18 şehidimiz var. Bunun yanında 200’e yakın yaralımız var. 9 aylık Muhammed’imiz şehit oldu. Hani sivil öldürmüyorlardı bunlar? Bunlar her zaman sivil öldürdüler. Bunların sivil vatandaşlarımızı öldürmediği zaman mı var? Her zaman yaptıkları iş bu...” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA