Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 14-10-2019 23:31   Güncelleme : 15-10-2019 07:43

Trump, Türkiye’ye uygulayabileceği yaptırımları açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlediği askerî harekâttan dolayı uygulayacağını iddia ettiği yaptırımları açıkladı.

Trump, Türkiye’ye uygulayabileceği yaptırımları açıkladı

Türkiye’nin düzenlediği askerî harekâtı “işgal” olarak nitelendiren Trump’ın açıklamaları şöyle:

“Yakında, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda istikrarsızlığa katkı sunan hareketlerine katkı koyan hükümetin mevcut ve eski hükümetinin yetkililerine ya da herhangi bir kişiye yaptırım uygulanması konusunda yetki veren bir Başkanlık kararını yayınlayacağım.

Çeliğe uygulanan gümrük vergisi mayıs ayında yaşanan indirimin öncesindeki gibi yeniden yüzde 50’ye çıkarılacak. ABD Ticaret Bakanlığı tarafından sürdürülen ve Türkiye’yle 100 milyar dolarlık ticaret anlaşmasını içeren müzakereler hemen sonlandırılacak.

Bu emir, ABD’nin ciddi insan hakları ihlâllerine, ateşkes önünde engel çıkarılmasına, yerinden edilmiş insanların evlerine dönmesini engellemeye, sığınmacıların zorla döndürülmesine ya da Suriye’de barışın, güvenliğin, istikrarın tehdit edilmesine karışmış kişilere güçlü ek yaptırımlar uygulamasının da önünü açacak.

Bu emir, finansal yaptırımları, mal varlılarının bloke edilmesini ve ABD’ye girişi de kapsayan geniş kapsamda sonuçlar için yetki verecek.

Ofisteki ilk günümden bu yana, Trump yönetimi, ABD ve onun vatandaşlarının güvenliği için yorulmadan çalışıyor. ABD ve onun yardımcıları, IŞİD’in acımasız bölgesel halifeliğinin yüzde 100’ünü özgürleştirdi. Türkiye bu yapılanları tehlikeye atmamalı. Türkiye, aynı zamanda Suriye’nin kuzeydoğusundaki sivillerin, özellikle hassas etnik ve dini azınlıkların korunmasına öncelik vermelidir. Sivillere ayrımcılık, sivil yapıların yok edilmesi ve etnik veya dini azınlıkların hedef alınması kabul edilemez. Buna ek olarak sığınmacıların geri dönüşü güvenli, gönüllü ve onurlu bir biçimde sağlanmalı.

Türkiye’nin askeri harekâtı sivilleri, bölgede barışı, güvenliği ve istikrarı tehlikeye atıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açıkça belirttim: Türkiye’nin hamleleri insani krizi tetikliyor ve muhtemel savaş suçları için şartlar oluşturuyor. Şimdi Türkiye, sivillerin dini ve etnik azınlıklar dahil olmak üzere güvenliğini sağlamakla sorumludur. Türkiye, ayrıca şimdi veya gelecekte bölgedeki IŞİD’li teröristlerin tutukluluğunun devamı için sorumlu olabilir. Maalesef Türkiye’nin işgali, insani etkileri hafifletiyor gibi durmuyor.

Daha önce de dediğim gibi, Suriye’nin kuzeydoğusunda kalan ABD askerlerini geri çekiyorum. ABD güçlerinin IŞİD halifeliğini fiziksel olarak yendiği gibi, Suriye’den çıkan ABD askerleri bölgede yeniden mevzilenecek ve durumu izlemek, 2014’te yaşananın -gözardı edilen IŞİD tehdidinin Suriye ve Irak’ta yükselmesinin- tekrarlanmasını önlemek için burada kalmaya devam edecek. ABD güçlerinin küçük bir bölümü, Suriye’nin güneyindeki At Tanf Garnizonunda kalmaya ve IŞİD’den geri kalanları altüst etmeye devam edecek.

ABD, Suriye’deki bu çirkin faaliyetlere imkân sağlayanlara, finanse edenlere sert bir şekilde ekonomik yaptırımlar uygulayacaktır. Türk liderleri bu tehlikeli ve yok edici yolda yürümeye devam ederse Türkiye’nin ekonomisini seri bir şekilde yok edeceğim.”

NELER SÖYLENDİ?
@
Ertan Selimoglu 3 yıl önce
Bu kukla kozmopolit amerikanın açık mafya yüzünü göstermektedir. Onlarda TÜRKİYE nin vazgeçilecek Devlet olmadığını biliyorlar.İpi ger taviz kopar ve gevşet.
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA