GÜNDEM
Giriş Tarihi : 15-10-2019 02:29

Çavuşoğlu: Bugün yapmasaydık yarın belki de yapamazdık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Barış Pınarı Harekâtı’na en fazla itiraz eden ülkelerin, Suriye’yi bölüp terör devleti kurmak, İran’ın önünü kesmek, Türkiye’yi istikrarsızlaştırmak istediklerini belirterek, “Biz, büyük bir oyunu bozduğumuz için son derece rahatsızlar” dedi.

Çavuşoğlu: Bugün yapmasaydık yarın belki de yapamazdık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Küresel Gazeteciler Konseyi tarafından düzenlenen programa katıldı.

Bakan Çavuşoğlu, programda yaptığı konuşmada, Türk dünyasının haklı davasının dünya kamuoyuna doğru bir şekilde anlatılabilmesi için, medyasının güç birliği yapması gerektiğini vurguladı.

Dağlık Karabağ mselesinin çözüm sürecinde Azerbaycan’ın haklı davasını desteklediklerini hatırlatan Çavuşoğlu, “Bugün İslâm düşmanlığı gerçekten Türk düşmanlığı ile birleşmiş. Bunu dünyanın her yerinde görebilirsiniz; ama özellikle Avrupa’nın göbeğinde görüyoruz ve bununla mücadele etmemiz lâzım” dedi.

Konuşmasında Türk Silahlı Kuvvetlerinin başlattığı Barış Pınarı Harekâtı’ndan da bahseden Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Hepimize, en çok da Türkiye’ye tehdit oluşturan YPG/PKK terör örgütüne karşı verdiğimiz mücadelede bile dezenformasyonun nasıl yapıldığını bizden daha iyi takip ediyorsunuz. Türkiye’de, Suriye’de ve Irak’ta Kürt kardeşlerimizin büyük ekseriyeti terör örgütünün ideolojisini benimsememekte, huzur ve barış istemektedirler. PKK ile Kürtleri bir tutmamamız lâzım. En çok ses çıkaran ülkelere baktığımızda burada Suriye’yi bölüp terör devleti kurmak, İran’ın önünü kesmek, Türkiye’yi istikrarsızlaştırmak istediklerini görüyoruz. Bunu çok açık ve net söylüyoruz. Fransa başta olmak üzere bazı ülkelerin burada bir terör devleti kurmak istediğini biliyoruz. Biz, büyük bir oyunu bozduğumuz için son derece rahatsızlar; ama biz rahatız, çünkü terör örgütü ile mücadele ediyoruz. Bu mücadeleyi bugün vermeseydik yarın bu mücadeleyi vermekte çok daha zorlanırdık; belki de veremezdik. Türkiye’nin ve Türk milletinin geleceği için hayati derecede önemlidir.”

Çavuşoğlu, terörle mücadele ederken insani konularda çok hassas davrandıklarını, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarında Türk askerinin insanî hassasiyetini bütün dünyanın gördüğünü kaydetti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA