SİYASET
Giriş Tarihi : 15-10-2019 14:46   Güncelleme : 15-10-2019 19:59

“Biz belediyeleri aldık; milletten nasibini almayan sensin”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Adı Millet İttifakı olan ama milletten nasibini almamış bu ittifakın zayıflaması, parçalanması, çok çok önemli” sözlerine tepki gösterdiler.

“Biz belediyeleri aldık; milletten nasibini almayan sensin”

Muhalefet partileri, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Adı Millet İttifakı olan ama milletten nasibini almamış bu ittifakın zayıflaması, parçalanması, çok çok önemli” şeklindeki sözlerine tepki gösterdiler.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın “Milletten nasibini almamışlar” ithamına karşılık, “Biz, Ankara’yı aldık, İstanbul’u aldık, Adana’yıl aldık, Mersin’i aldık, Antalya’yı aldık. Nasibini almayan sensin” dedi. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

Ordu savaşta, sen partine militan toplamaya çalışıyorsun

Kılıçdaroğlu, AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın, partisinin İl Başkanları toplantısında Barış Pınarı Harekâtı’nı uzun uzun anlattıktan sonra millete seslenerek, “Buradan, milletimizin her bir ferdini, AK Parti kadrolarında görev almak üzere partimiz saflarına katılmaya davet ediyorum” şeklindeki sözlerine de teki gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Düşünebiliyor musunuz? Ordu savaşta, mücadele ediyor. Bu ülkenin bekası için mücadele ediyor. Sen, bunu kullanarak AK Parti’ye militan toplamaya çalışıyorsun. ‘Gelin partiye’ diyorsun. Ne için? ‘Milletimizin her bir ferdini davet ediyorum’. Bu, Türkiye’nin yönetilmediğini, Türkiye’nin savrulduğunu gösteriyor. Akılcı bir yönetimin olmadığını gösteriyor. Kişisel çıkar üzerine inşa edilen bir devlet yönetimini gösteriyor. Hanedanlık düzenini gösteriyor. Saray düzenini gösteriyor. Halktan kopuk bir düzeni gösteriyor.

Devam ediyorum değerli arkadaşlarım. Ordumuz orada mücadele ederken, şehitlerimiz gelirken, gazilerimiz varken Erdoğan, “AK Parti’ye nasıl oy devşirebilirim?” Bunun hesabı içerisinde. 10 Ekim’de gazetelerde şu haber yayınlandı:

‘Adı Millet İttifakı ama kendileri milletten nasibini almamış ittifakın zayıflaması, parçalanması çok çok önemli.’ Yahu Türkiye nerede, bu Beyefendi nerede? Türkiye’de gencecik, fidan gibi çocuklar cephede mücadele ediyor, bu Beyefendi Millet İttifakı ile uğraşıyor. ‘Nasıl dağıtırız burayı?’ diye onunla uğraşıyor. Kendi çıkarı peşinde. Koltuğunun çıkarı peşinde. Sarayın çıkarı peşinde. Hayatımda böyle bir devlet yönetimiyle, devlet anlayışıyla karşılaşmadım. Hiç ama… Nasıl bir anlayıştır bu? Hangi akıldır, hangi mantıktır? Millî birlikten söz etmemiz lâzım, beraberlikten söz etmemiz lâzım, Türkiye’nin çıkarlarından söz etmemiz lâzım. Siyasî parti ayrımını ortadan kaldırıp, ulusal çıkarlarını, millî çıkarlarını öne çıkarmamız lâzım. Beyefendi kalkmış başka işlerle uğraşıyor. ‘Nasıl koltuğumu korurum?’ diye. Al koltuğu başına çal kardeşim. Ne yapacaksın koltuğu? Millet İttifakı için ‘milletten nasibini almamış’ diyor. Milletten nasibini almayan sensin. Biz, Ankara’yı aldık, İstanbul’u aldık, Adana’yıl aldık, Mersin’i aldık, Antalya’yı aldık. Nasibini almayan sensin. Bunları dile getirmemin sebebi, AK Part’li kardeşlerimin gerçeği görmesidir. Bu memleket, hepimizin memleketidir.”

Akşener: “Ne makamınıza uyar, ne de devlet geleneğimize”

İYİ Parti Genel Başkan Meral Akşener de, partisinin Grup Toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Millet İttifakı’na yönelik sözlerini “akla ziyan” olarak nitelendirdi. Akşener, şöyle konuştu:

“Bu noktada, Sayın Erdoğan’ı uyarmak istiyorum. Özellikle böyle dönemlerde konuşmalarınızda çok dikkatli olmak zorundasınız. Bütün paydaşlarıyla devletinin ve ordusunun yanında olan Millet İttifakı’na karşı ettiğiniz sözler, akla ziyandır. Bari böyle bir dönemde siyasi hesaplardan uzak kalın da milletimiz, uzun bir aradan sonra kavuştuğu beraberlik ruhunun farkına varabilsin. Mehmetçik harekâttayken size düşen, farklılıkları körüklemek değil, ortaklıklara işaret etmektir. Dünya harekâtı konuşurken, sizin ‘Millet İttifakı mutlaka dağılmalı’ başlıklı sohbetler yapmanız ne makamınıza ne de devlet geleneğimize uymaz. Millî güvenliğimiz için bu kadar önemli adımlar attığımız şu günlerde milletimizin sizden beklentisi, ayrıştırmanız değil birleştirmenizdir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA