GÜNDEM
Giriş Tarihi : 15-10-2019 22:44

“Rusya oyun kurucu oldu, İran güçlendi, Türkiye bedel ödüyor”

Günay, Suriye iç savaşı sürecinin gelinen aşamasında Rusya’nın Akdeniz’de oyun kurucu konuma yükseldiğini, İran’ın varlığını güçlendirdiğini, Türkiye’nin ise ağır bedeller ödediğini ve ödemeye devam ettiğini ifade etti. Günay, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile CHP Milletvekili Tanrıkulu’nun sözlerini ise, ‘Farklı çözümler önermek ihanet değil yurtseverliktir’ diye değerlendirdi.

“Rusya oyun kurucu oldu, İran güçlendi, Türkiye bedel ödüyor”

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Suriye meselesini, Barış Pınarı Harekâtı’nı, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile CHP Milletvekili Tanrıkulu’nun sözlerini twitter sayfasında değerlendirdi.

Ertuğrul Günay, şunları kaydetti:

“Irak’ta yaşananlar ortadayken, Suriye’yi istikrarsızlaştırmak büyük hataydı. Bu hatada, dönemin ABD yönetiminin -Arap baharı yalanıyla körüklenmiş- özgüveni ve bizdeki mevkidaşlarının hayalciliği etkili oldu. İstikrarsız Suriye’nin en başta İsrail’e yaradığını da not edelim.

İran ve Rusya’nın desteğini yanına alan Suriye yönetiminin dışarıdan zorlamayla değişmeyeceği anlaşıldı. Biraz tarih, coğrafya ve siyaset bilenler için bu baştan belliydi. Ne yazık ki, bu gerçeği sonradan görenler de duruma uygun yeni politikalar üretemedi; tam tersini yaptı.

Rusya oyun kurucu oldu, İran güçlendi, Türkiye bedel ödüyor

Suriye iç savaşı, bunca acının, ölümün, mülteci akınının, yıkımın sonunda Rusya’nın Akdeniz’de oyun kurucu konuma yükselmesine, İran’ın varlığını güçlendirmesine yol açtı.Suriye’nin yanı sıra en fazla Türkiye siyasi, sosyal, ekonomik bedeller ödedi, ödemeye devam ediyor. Yeni dönemde Türkiye’nin belki bir konuda sesini yükseltmesi, dışarıda anlamlı, içeride yararlı olurdu.

‘Kürtlerin ve Türkmenlerin soydaşlarımız olduğunu ve yeni Suriye’de onların hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınmasını’ söyleyebilirdik. Bu tarihî fırsat heba edildi.

Bugün askerimizin komşu topraklarda olması, basiretli bir dış siyasete rağmen geldiğimiz kaçınılmaz bir durum değil, komşu toprakların istikrarsızlaşmasına bilerek yaptığımız katkının ve ardından gidişe uygun yeni politikalar üretememiş olmanın getirdiği talihsiz bir sonuçtur.

Muhalefetin desteği, karşı görüşleri marjinalleştiriyor

Muhalefetin, Suriye siyasetine karşıyken, kritik eşiklerde -içi yanarak!- iktidara destek vermesi, farklı fikirlerin susturulmasına, karşı düşüncelerin marjinal görünmesine katkı yapıyor. Bu tutum, gerçeklerin özgürce tartışılmasını, yanlışların konuşulmasını engelliyor. Asker sınır dışındayken -hamaset ve kışkırtıcılığa savrulmadan- desteklemek de, sorunların savaşsız çözümünü istemek de haktır ve doğaldır.

Bu açıdan Sayın Mustafa Akıncı ve Sayın Sezgin Tanrıkulu’na gösterilen tepkiler haksızdır. Çünkü “Barika-i hakikat, müsademe-i efkârdadır.” (Bârika-i hakîkat müsâdeme-i efkârdan doğar. / Hakikatin şimşeği, aydınlığı, fikirlerin çarpışmasından doğar - Nâmık Kemal).

ABD, Rusya, Suriye ve YPG arasındaki son gelişmeler, harekâtın gereği ve yararı konusunda yeni sorular doğurduğu gibi, Türkiye’nin -Müslümanlar dahil- tüm dünyada yalnızlaşmasına da yol açtı.

“Farklı çözümler önermek ihanet değil yurtseverliktir”

Bu sorunlar ortadayken, herkes Türkiye’nin yararlarını özgürce tartışabilmelidir. Dünya Savaşı eşiğinde Türkiye, tek kurşun atmadan Hatay’ı vatana katmayı, 1999’da da kararlı tutum ve görünümüyle Öcalan’ı Suriye’den attırmayı başarmıştı. Asıl güç ve dirayet budur. Bunu bilenlerin, sorunların farklı çözümlerinden söz etmesi ihanet değil, yurtseverliktir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA