Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 16-10-2019 00:42   Güncelleme : 16-10-2019 00:54

ABD heyeti, Türkiye’yi YPG ile ateşkese ikna etmek için geliyor

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suriye konusunu görüşmek üzere yarın (17 Ekim’de) Türkiye'ye gelecek.

ABD heyeti, Türkiye’yi YPG ile ateşkese ikna etmek için geliyor

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'ın bahçesinde yaptığı konuşmada, Pence ve Pompeo'nun yarın Suriye konusunu görüşmek için Türkiye'ye ziyarette bulunacağını açıkladı.

Amerikan askerlerinin Orta Doğu'da "polislik" yaptığını ve artık eve geri dönmelerini istediğini vurgulayan Trump, "Türkiye'ye ve başkalarına karşı sert davranacağız. Barış ve güvenliği sürdürmeliler. Ne olacağını göreceğiz. (Pence ve Pompeo'nun yer aldığı) heyet, ateşkes talep edecek. (Türkiye'ye) tahmin edebileceğiniz en sert yaptırımları uyguladık" diye konuştu.

Pence, Erdoğan ile görüşecek

Mike Pence'in basın ofisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Pence'in, 17 Ekim Perşembe günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geleceği bildirildi.

Açıklamada, Pence'in Erdoğan ile görüşmesinde, Suriye'nin kuzeydoğusunda ateşkesin sağlanması konusunu öncelikli olarak görüşeceği vurgulandı.

Erdoğan: Ateşkesi kabul etmeyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ve Rusya’dan YPG ile ateşkes ilân edilmesi için kendisine baskı yapıldığını ancak Barış Pınarı Harekâtı’nın, hedefine ulaşana kadar devam edeceğinin altını çiziyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aktardığına göre ABD Başkanı Trump, Türk askerlerinin Münbiç’e ve Kobani’ye girmemesini istiyor. Erdoğan ise, Türkiye için önemli olanın bu bölgelere girmek değil, YPG/PYD’nin bu bölgelerden çıkarılmaları olduğunu söylüyor. Erdoğan, Suriye’den ve Rusya’dan henüz net bir karşılık gelmediğini belirtiyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, önümüzdeki günlerde Rusya’ya resmi ziyarette bulunarak Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşecek.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA