Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 16-10-2019 04:55   Güncelleme : 16-10-2019 05:19

Erdoğan: Asla ateşkes ilân etmeyiz; yaptırımlardan çekinmiyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barış Pınarı Harekâtı konusunda ABD'nin “Ateşkes ilân edin, biz de müzakere için ara buluculuk yapalım” teklifine, ‘Biz terör örgütü ile masaya oturmayız’ diye cevap verdiğini söyledi.

Erdoğan: Asla ateşkes ilân etmeyiz; yaptırımlardan çekinmiyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan’daki temaslarının ardından yurda dönerken uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı.

Asla ateşkes ilân etmeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  ABD’nin “Ateşkes ilân edin, biz de müzakere için ara buluculuk yapalım” teklifinde bulunduklarını, bu teklife karşı kendisinin de ‘Biz terör örgütü ile masaya oturmayız’ diye cevap verdiğini ve ‘Bizler asla ateşkes ilân edemeyiz’ dediğini anlattı.

Yaptırımlardan yana endişemiz yok

PYD/YPG’nin hızla mevzi kaybettiğini belirten Erdoğan, “ ‘Harekâtı durdurun’ diye bize baskı yapıyorlar. Yaptırımlar açıklıyorlar. Bizim hedefimiz belli. Bizim herhangi bir yaptırım konusunda endişemiz yok” dedi.

Kobani’ye saldırmak gibi bir hedefimiz yok

Erdoğan, Türkiye’nin hedefinin, teröristlerin 32 kilometrelik alanın dışına çıkması ve bu hattın Fırat Nehri’nden Irak sınırına kadar Türkiye tarafından güven altına alınması olduğunu kaydetti. Erdoğan, “Bizim Kobani veyahut başka bir yere saldırmak, Kürtleri ve sivilleri hedef almak gibi bir hedefimiz yok. Buraları güven altına almayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Önemli olan Münbiç’in teröristlerden temizlenmesi

Rejim güçlerinin Münbiç’e girmesinin kendisi için çok olumsuz bir durum olmayacağını ifade eden Erdoğan, “Sonunda bunların kendi topraklarıdır ama burada terör örgütlerinin kalmaması benim için önemli” dedi.

556 terörist öldürüldü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barış Pınarı Harekâtının başlangıcından bugüne kadar geçen süre içerisinde 556 teröristin öldürüldüğünü, 26’sının yaralı olarak ele geçirildiğini, 29 teröristin de teslim olduğunu söyledi. Erdoğan, “Bu arada bizim de kayıplarımız olarak 20 sivil, 4 asker şehidimiz var. 159 sivil yaralımız, 47 asker yaralımız var. Bunun yanında Suriye Milli Ordusu’nda 32 şehit, 123 yaralı var” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA