SİYASET
Giriş Tarihi : 16-10-2019 18:03   Güncelleme : 16-10-2019 18:05

“Kimse askerî harekât üzerinden siyasî rant elde etmeye kalkmasın”

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, Barış Pınarı Harekâtı sürecinde oluşan devlet-millet bütünlüğünün bozulmaması gerektiğini belirterek, “Bu operasyon üzerinden kimin siyasi bir rant elde etme niyeti varsa, bilmeli ki, aziz şehitlerimizin ruhları bundan incinir” dedi.

“Kimse askerî harekât üzerinden siyasî rant elde etmeye kalkmasın”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında, Barış Pınarı Harekâtı’nı ve Millî Görüş’ün 50’nci yılını değerlendirdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Barış Pınarı Harekâtını ciddi bir gayret ve fedakârlıkla yürüttüğünü belirten Karamollaoğlu, “Cephedeki Mehmetçiğimiz, bölgede yaşayan sivillere zarar gelmemesi için en hassas şekilde hareket etmektedir. İnanıyorum ki bu kadirşinas tavırlarıyla yâd edileceklerdir. Bu tavır, harekâtın Kürt kardeşlerimize karşı değil, terör örgütüne karşı yapıldığının en net göstergesidir” diye konuştu.

“Ülke yöneticileri, birlik ruhunu bozmamalılar”

Harekât sürecinde verilen şehit sayısının sivillerle birlikte 22’yi bulduğunu belirten Karamollaoğlu, “Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza şifa, ordumuza ise başarı diliyorum” dedi.

Karamollaoğlu, Barış Pınarı Harekâtı sürecinde devlet ve millet olarak hep beraber bulunulduğunu, bu sürecin birlik ve beraberliğe en fazla ihtiyaç duyulan dönemlerden biri olduğunun altını çizdi.

Bu beraberliğin devam etmesi için herkesin yaşanan hadiselere partizanca yaklaşmaktan kaçınması gerektiğini vurgulayan Karamollaoğlu, “Eğer milletimiz arasında meydana gelen bu birlik ruhunu zedelenirse bundan bu ruhu zedeleyenler mesuldür. Bu operasyon üzerinden her kim siyasi bir rant elde etme niyeti varsa bilmeli ki; aziz şehitlerimizin ruhları bundan incinir” diye konuştu.

Karamollaoğlu, bu konuda özellikle iktidara uyarıda bulunmayı bir vazife olarak gördüğünü belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye ittifakından bahsetmeliyiz”

“Çünkü kullandıkları dil, bizi endişeye sevk ediyor. “Cumhur ittifakı-Millet ittifakı” söylemi, şu anda hiçbir fayda sağlamaz. Biz bu süreçte sadece Türkiye ittifakından bahsetmeliyiz, eğer bahsedilecek bir husus varsa. Sayın Cumhurbaşkanı, bunu geçmişte ifade etti. Ümid ederim ki bundan sonra da bu ifadelerini hatırlar ve bu noktayı önemser. Çünkü bizim şu anda her şeyden çok birliğe ve beraberliğe ihtiyacımız var.”

“Hedefleri Büyük İsrail Devleti’ni kurmak”

Dünyadaki ve bölgedeki hadiselerin itina ile değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Karamollaoğlu, ABD ve İsrail’in bölgedeki hedeflerinin hiçbir zaman gözden uzak tutulmaması gerektiğini vurguladı.

Bu hedeflerin ABD ve İsrail tarafından açıkça ilân edildiğini belirten Karamollaoğlu, İsrail’in bunu “Arz-ı Mev’ûd” olarak tarif ettiğini, Büyük İsrail’i kurmayı kendisi için bir inanç olarak gördüğünü söyledi.  Karamollaoğlu, ABD’nin ise İsrail’e vereceği desteği Büyük Ortadoğu Kılıfı ile takdim ettiğini, Orta doğunun yeniden tanzim edilerek bölgede küçük devletler oluşturulacağını kaydetti.

“Batı’nın ırkçılık ve mezhepçilik oyununa gelmeyelim”

Bu sebeple ırkçılığın ve mezhepçiliğin bu bölgede gündeme getirildiğine işaret eden Karamollaoğlu, her ikisinin de kendi tarihimizde yerinin olmadığını söyledi.

“Kürt, Türk, Arnavut, Boşnak, Laz, hepimiz biriz bu ülkenin insanıyız. Geçmişte beraber yaşadık bugün de beraber yaşıyoruz. Bu farklılıkları biz zenginlik olarak görmeliyiz. Eğer bunu böyle görmezsek Batı’nın oyunlarına alet oluruz” dedi.

YPG, PKK gibi terör örgütlerini Kürtlerin temsilcisi olarak görmediklerinin altını çizen Karamollaoğlu, Kürtlerle bin yıldır kardeşlik üzerine tesis edilmiş olan tarihten örnekler verdi.

“Türklerle Kürler, etle tırnak gibidir”

Karamollaoğlu, 1071 Malazgirt Savaşında Sultan Alparslan’a en büyük desteğin Kürt aşiretlerden geldiğini, Anadolu’nun İslâmlaşmasında beraber gayret gösterildiğini ifade etti.

Karamollaoğlu, 1514’deŞah İsmail’in Anadolu’yu istilasına karşı Şeyh İdris-i Bitlisi’nin önderliğinde Kürtlerin Anadolu’nun muhafazasında önemli bir rol oynadıklarını; 1891 yılında Sultan Abdülhamid Hamidiye alaylarını kurduğunda bölgede yaşayan Kürtlerin, asayişin sağlanmasında yardımcı olduklarını anlattı.

Karamollaoğlu, 1. Dünya Savaşı ile başlayan süreçten Kurtuluş Savaşına kadar da Kürtlerle Türklerin vatanı beraberce müdafaa ettiklerini belirtti.

Karamollaoğlu, tarihin akışı içerisinde bu konuda birtakım hatalar yapılmış olabileceğini ancak bu hataların çatışarak ve kendilerine zarar verecek güçlere dayanarak düzeltilemeyeceğini, böyle düşünmenin gaflet olacağını vurguladı.

Karamollaoğlu, “Kürt ve Türk, etle tırnak gibidir. Bunu farklılaştırmak isteyenler var. Çok farklı gerekçelerle bunu gündeme getirenler var. Biz bunlara itibar ettiğimiz takdirde her şeyimizi kaybederiz; çünkü oynanan oyun, artık son perdeye gelmiştir.” dedi.

Türkiye’nin uluslararası alanda kendisine lâzım olan güveni ve desteği bulamadığına işaret eden Karamollaoğlu, şöyle konuştu:

“Bu bizim moralimizi bozmamalı ama bunun sebebini araştırıp üstesinden gelmek mecburiyetindeyiz. Bilmem kaç sene önce Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne aday gösterilen Türkiye, bugün o desteği, neredeyse bütünüyle kaybetti. Bu, bize karşı yürütülen bir kampanyanın neticesi olabileceği gibi, bizim kendimizi anlatamamız ve takındığımız bazı yanlış tavırlardan da kaynaklanabilir. Devlet yönetmek, ciddi bir iştir. Heyecanla devlet yönetilmez. Evet, heyecan olmadan olmaz; ama alınacak kararlar, sükûnetle, akl-ı selimle alınmak mecburiyetindedir.”

“Akıncı’nın talihsiz açıklaması bizi üzdü”

Konuşmasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Barış Pınarı Harekâtı’na karşı sarf ettiği sözlere de tepki gösteren Karamollaoğlu, “Talihsiz açıklama, bizi hakikaten üzmüştür” dedi.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar’ın açıklamalarının ise KKTC halkının hissiyatına tercüman olduğunu ifade eden Karamollaoğlu, Akıncı’nın açıklamasının, 1974 Barış Harekâtı’nda verilen şehitleri adeta yok saydığını söyledi.

Karamollaoğlu, “Kendisi o dönemde o mücadelenin içinde olan bir insan olarak yapılan katliamları görmezden gelmesini anlamak mümkün değil” dedi.

1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nın önemli bir harekât olduğunun altını çizen Karamollaoğlu, ABD’ye karşı tavır alınabileceğinin ve başarıya ulaşılabileceğinin en büyük göstergesi olduğunu ifade etti.

1897 Basel Konferansı’ndan İsrail’in kuruluşuna, 1991 Irak işgalinden bugünlere uzanan süreci özetleyen Karamollaoğlu, nihaî hedefin Büyük İsrail Devletini kurmak olduğunu dile getirdi.

Millî Görüş’ün 50’nci yılı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, konuşmasının son bölümünü, Millî Görüş’ün 50’nci yılına ayırdı.

Merhum Necmettin Erbakan’ın 1969 yılında bağımsızlar hareketini başlattığını ve 12 Ekim 1969 yılında Konya’dan bağımsız milletvekili seçilerek meclise girdiğini hatırlatan Karamollaoğlu, bu tarih Milli Görüş davası için tohumun toprağa kavuştuğu tarih olduğunu söyledi.

Karamollaoğlu, “O günden bugüne yarım asırlık bir hareketin çınarlaşması için atılan ilk tohumdur. Milli Görüş davamızın 50’nci yılını bu vesile ile buradan kutlamak istiyorum” dedi.

Karamollaoğlu, bu hareket köklerini Sultan Alparslan’dan, Selahaddin Eyyubi’den, Fatih Sultan Mehmet’ten, Abdülhamid’den, Çanakkale’den, Sarıkamış’tan, Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan aldığını ve geleceğe emin adımlarla yürüdüğünü dile getirdi.

Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Bana ne Amerika’dan!”

“Bu sebeple biz bu süreci iyi anlamaya ve bu sürecin ne anlama geldiğini idrak etmeye mecburuz. Milli Görüşçüler olarak çok büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalmış olsak bile Milli Görüş’ün bu ülkenin mayası olduğuna inanıyoruz.

Bu 3 sahadaki hamleleri de birgün üzerimize bu görev verildiğinde gerçekleştirmekte kararlıyız. Manevî değerlerimizin ihyası, maddî kalkınmanın ağır sanayi ile taçlandırılması, bugün artık ağır sanayinin ötesinde ileri teknoloji ile taçlandırılması, şahsiyetli bir dış politika izlenerek mutlaka kalkınmakta olan ülkelerin, başta İslâm ülkeleri olarak bir araya gelip bugünkü dünyada bizim haklarımızı savunacak bir oluşumu gerçekleştirmemiz. Eğer biz bunları gerçekleştirebilirsek o zaman geçmişte Erbakan Hocamızın Mecliste yumruğu kürsüye vurup “Bana ne Amerika’dan” dediği noktaya gelebiliriz kanaatindeyim.

Ümit ediyorum ki bu harekât, kısa zamanda başarı ile neticelenir. Birlik ve beraberliğimizin pekişmesine vesile olur; birbirimizi iteleyerek değil kucaklayarak bu barış harekâtı tamamlanır ve hem ülkemizde, hem bölgemizde barış tesis edilir. Bu, sadece iktidara düşen bir görev değildir; bu hepimizin bir görevidir.”

Millî Takımımızı tebrik ediyorum

Karamollaoğlu, konuşmasının sonunda 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemelerinde Fransa ile karşı karşıya gelen ve berabere kalarak grup liderliğini sürdüren A Milli Futbol Takımı’nı tebrik etti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA