GÜNDEM
Giriş Tarihi : 16-10-2019 21:54

“Barış Pınarı Harekâtı, hedefine ulaşana kadar devam edecek”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Barış Pınarı Harekâtı’nın hedeflerine ulaşana kadar, hız kesmeden devam edeceğini söyledi.

“Barış Pınarı Harekâtı, hedefine ulaşana kadar devam edecek”

Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı devam ederken açıklamalarda bulundu, gazetecilerin gündeme dair sorularını cevapladı.

Barış Pınarı Harekâtı’nın aynı anda birçok oyunu bozmak suretiyle aslında bölgedeki jeopolitik dengelerin de yeniden yerine oturması için yeni bir süreci başlattığını belirten Kalın, DEAŞ’la mücadele konusunda sorumluluğun sadece Türkiye’ye ait olmadığını söyledi.

Bunun uluslararası bir sorumluluk olduğunu ifade eden Kalın, Suriye’deki DEAŞ’la mücadele ya da başka ülkelerde DEAŞ’la ilgili bütün sorunların Türkiye’nin sorumluluğundaymış gibi bir kanaat oluşturulmaya çalışıldığını belirtti.

Kalın, “Birilerinin palazlandırdığı ve yıllardır ortalığı istilâ eden, talan eden, binlerce insanın kanına giren bu terör örgütünü adeta Türkiye’ye fatura etmeye kalkmak, sorumluluğu Türkiye’ye yıkmaya çalışmak asla kabul edilebilir bir şey değildir. Ne siyaseten ne ahlaken bunu onaylamamız elbette mümkün değildir” dedi.

Gözlerinin önünde aslında büyük bir hukuk skandalı yaşandığına da dikkati çeken Kalın, DEAŞ terör örgütüne mensup olmasından dolayı kendi vatandaşını almak istemeyen ve çoğunluğu Avrupalı olan ülkelerin, bunları bir şekilde başkalarına fatura etmeye çalıştıklarını anlattı.

Kalın, aynı konunun mülteci krizi meselesinde de yaşandığını aktararak, Avrupalı ülkelerin bu konuda nasıl sınıfta kaldığını gördüklerini söyledi.

Suriyeli mülteciler konusunu da değerlendiren Kalın, harekâtın insanî krize yol açacağını, sivillerin zarar göreceğini iddia edenlerin, 7 milyona yakın Suriyelinin Türkiye’nin koruması altında bulunduğunu göz ardı ettklerini kaydetti.

Kalın, “Barış Pınarı Harekâtı hedeflerine ulaşana kadar da hız kesmeden devam edecektir” dedi.

İbrahim Kalın, harekâtın hedefinin de sınır bölgelerini terör unsurlarından tamamen temizlemek, güvenli bölge haline getirilen yerlere Türkiye’de bulunan mültecilerin onurlu ve güvenli şekilde geri dönmelerini sağlamak şeklinde özetledi.

İddia edilenin aksine, demografik yapıyı değiştirenin Türkiye değil YPG/PYD olduğunun altını çizen Kalın, “Arap köylerini, şehirleri işgal edip orada yaşayan halkı göçe zorlayanlar ve buraları kendi kontrolleri altına almak için istilâ edenler ABD’nin desteklediği, silahlandırdığı, finansal olarak güçlendirdiği PYD/YPG örgütleridir” diye konuştu.

PYD/YPG, Rus himayesinde yeni bir oyun kurmaya çalışıyor

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Kalın, Rusya ile Türkiye’nin Münbiç üzerinde yaptığı anlaşmanın detaylarının sorulması üzerine şu bilgileri verdi:

“Ruslarla bildiğiniz gibi Suriye konusunu biz uzun süredir zaten görüşüyoruz. Astana sürecinde Rusya ve İran’la birlikte üçlü olarak yürüttüğümüz çok önemli bir süreç var. Oradaki bizim önceliğimiz de yine hem sınır bölgemizin hem de Suriye’nin tamamının terör unsurlarından tamamen temizlenmesidir. Dolayısıyla Rus tarafı da bu konudaki hassasiyetimizi iyi bilmektedir. Yani orada Amerikan bayrağının yerine Rus bayrağının geçip, PYD’nin, YPG’nin, bir başka gücün himayesi ya da kontrolü altında olması bizim için kabul edilebilir bir şey değildir. Şu anda PYD’nin yapmaya çalıştığı şey de tam da budur işte; rejim ile anlaşarak, Rusları yanlarına alarak orada yeni bir oyun kurmaya çalışıyorlar. Bunun gerçekleşmeyeceği çok açık.”

Kalın, dün akşam Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’le detaylı bir görüşmesi olduğunu, önümüzdeki günlerde tekrar bir araya gelmek suretiyle bu konunun detaylarını da konuşacaklarını belirterek, “Bugüne kadar Amerikan himayesinde, Amerikan bayrağı altında buraları adeta talan eden, kendi kendilerine buraların hükümdarlığını ilan eden gruplar, örgütler artık bu rahatlığı bulamayacaklardır. Türkiye bu konuda son derece kararlıdır” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA