Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-10-2019 03:56   Güncelleme : 17-10-2019 05:10

Trump’ın Erdoğan’a gönderdiği mektup basına sızdırıldı

ABD Başkanı Trump’ın, Barış Pınarı Harekâtı’nın başlayacağı gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği ve diplomatik nezaketsizlikler taşıyan resmî mektup, Amerikan kaynakları tarafından basına sızdırıldı.

Trump’ın Erdoğan’a gönderdiği mektup basına sızdırıldı

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Barış Pınarı Harekâtı’nın başlayacağı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği resmî mektup, Amerikan kaynakları tarafından İngilizce aslının fotoğrafı halinde basına sızdırıldı. Mektubun gerçekliği, Beyaz Saray tarafından da doğrulandı.

Trump’ın mazur görülemeyecek derecede diplomatik nezaketsizlikler taşıyan ve FOX News tarafından yayınlandığı belirtilen mektubunda şu ifadeler yer alıyor:

“Sayın Cumhurbaşkanı,
Sen binlerce kişinin katledilmesinden sorumlu olmak istemezsin, ben de Türkiye ekonomisinin yerle bir edilmesinden sorumlu olmak istemem, ki bunu yaparım. Size zaten Rahip (Andrew) Brunson konusunda küçük bir örnek yaşatmıştım.
Sorunlarının bazılarını çözmek için çok çaba sarf ettim. Dünyayı hayal kırıklığına uğratmayın. Harika bir anlaşma yapabilirsin. (SDG Komutanı) General Mazlum (Kobani) seninle müzakere etmeye ve daha önce hiç vermedikleri tavizleri vermeye hazır. Onun bana yolladığı, daha yeni elime ulaşan mektubunun bir kopyasını da gizli olarak (bu mektuba) iliştiriyorum.
Eğer bu işi doğru ve insanî şekilde çözersen, tarih seni olumlu ifadelerle yazar. (Ama) Eğer iyi şeyler olmazsa seni sonsuza kadar şeytan gibi görecek. Sert adamı oynama, aptal olma. Seni daha sonra arayacağım.”

 

Mektubun, dün akşam saatlerinde, ABD heyetinin bu gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yapması planlanan görüşme öncesi basına sızdırılmış olması, Trump karşıtı Amerikalıların, muhtemel bir mutabakatı engellemeyi amaçlayan siyasî bir müdahalesi olarak değerlendiriliyor.

Davutoğlu: Görüşmeler ve ABD ziyareti iptal edilmelidir

64. Hükümetin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, gece twitter’da yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanı’nın şahsında Türk milleti ve devleti rencide edilmiştir. Özür dilenmediği takdirde yarın yapılması beklenen görüşmeler ve ABD ziyareti acilen iptal edilmelidir.”

Özdağ: ABD ziyareti iptal edilsin

Davutoğlu ile birlikte hareket ettiği bilinen eski AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ da mektubu şöyle değerlendirdi:

“ABD Başkanı Trump’ın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektup, kabul edilemez ifadeler içermektedir. Derhal ama derhal cevap verilmelidir. Ülkemizin onuru ile kimse ama hiç kimse oynayamaz. ABD ziyareti iptal edilsin...”

Coşkun: Cevap, Barış Pınarı Harekâtı’yla verildi

Gazeteci Ahmet Hakan Coşkun, “Mektup 9 Ekim’de yazıldı. Erdoğan tarafından arabuluculuk teklifi reddedilerek çöpe atıldı. Bu mektuba verilmiş en net cevap, 9 Ekim tarihinde saat 16:00’da verilmiş olan cevaptır. Bu cevap, barış pınarı harekâtıdır” yorumunda bulundu.

Çıray: Mektuba rağmen neden Pompeo’ya randevu verildi?

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray ise gazeteci Coşkun’un bu yorumuna itiraz etti. Çıray, twitter sayfasında şu değerlendirmede bulundu:

“Buna itirazım var. Tezkereye onay, 8 Ekim’de verilmişti. Saat 16.00’da ABD’de saat 09.00. Bu durumda mektubun, harekâtın başlamasından sonra gelme ihtimali yüksek. Keşke bu terbiyesizce yazılmış mektup, kamuoyundan gizlenmeseydi. Mektuba rağmen Pompeo’ya randevu neden verilmiş?”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA