Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-10-2019 06:13   Güncelleme : 17-10-2019 06:15

PYD, YPG, SDG ve SMO kimlerdir?

2011 yılında Suriye’de iç savaş’ın başlamasından sonra isimleri gündeme gelen silahlı güçler PYD, YPG, SDG ve SMO kimlerdir? Türkiye, hangilerini terörist, hangisini müttefik olarak kabul ediyor?

PYD, YPG, SDG ve SMO kimlerdir?

Demokratik Birlik Partisi (PYD)

Suriye’de faaliyet gösteren Demokratik Birlik Partisi (PYD) Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından “PKK/KCK terör örgütünün Suriye uzantısı PYD terör örgütü” olarak tanımlanıyor.

Halk Korumu Birlikleri (YPG)

PYD’nin silahlı kanadıdır. Suriye’nin kuzeyinde, ağırlıklı olarak Kürtlerin yaşadığı yerlerden Esad güçlerinin çekilmesiyle buralarda kontrolü ele almıştı.

Suriye Demoktatik Güçleri (SDG)

Kendilerini resmî olarak YPG olarak tanımlıyorlardı. Türkiye makamları, onları PKK ile eşdeğer olarak görüyor ve Amerikalı yetkililerin onlarla görüşmelerine tepki gösteriyordu. Bunun üzerine ABD’li yetkililerin tavsiyesi üzerine isimlerini Suriye Demokratik Güçleri olarak değiştirdiler.

Suriye Millî Ordusu (SMO)

Türkiye’nin müttefik olarak kabul ettiği, Esad’a muhalif gruplardan oluşan silahlı güçler. Eski ismi Özgür Suriye Ordusu’ydu. (ÖSO) Türkiye’nin tavsiyesiyle ismi Suriye Millî Ordusu (SMO) olarak değiştirdi. Barış Pınarı Harekâtına destek veriyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA