Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-10-2019 07:11   Güncelleme : 17-10-2019 07:20

Terör örgütü YPG, nasıl SDG oldu?

Türkiye, Amerikalı yetkililerin terör örgütü YPG ile görüşmelerine tepki gösterince, ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Raymond Thomas, örgüte isimlerini değiştirmesi talimatı verdi. Örgüt de ismini ‘Suriye Demokratik Güçleri’ (SDG) olarak değiştirdi.

Terör örgütü YPG, nasıl SDG oldu?

Suriye’de faaliyet gösteren Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) silahlı kanadı olan Halk Korumu Birlikleri (YPG), Türkiye resmî makamları tarafından terör örgütü olarak tanımlanıyor. YPG, kendisine destek veren Batı ülkeleri tarafından “Suriye Demokratik Güçleri” (SDG) olarak anılıyor. YPG’nin, ismini neden ve nasıl değiştirdiği ise, ABD’nin dünya kamuoyuna karşı nasıl göz boyadığını ortaya koyuyor.

Euronews Türkçe’nin haberine göre, Suriye Demoktatik Güçleri’nin (SDG) nasıl oluştuğuna ve adının nasıl belirlendiğine dair dönemin ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Raymond Thomas’ın anlattıkları oldukça ışık tutucu.

ABD’nin önemli düşünce kuruluşlarından Aspen Enstitüsü’nün Colorado eyaletinde gerçekleştirilen yıllık güvenlik toplantısında konuşan Thomas şöyle konuştu:

“Onlar kendilerine resmi olarak YPG diyorlardı ki Türkler, bunun PKK ile aynı olduğunu söylüyor ve ‘Benim terörist bir düşmanımla muhatap oluyorsunuz, bunu müttefik olarak nasıl yapabilirsiniz?’ diyordu. Biz de bunun üzerine onlara (YPG) isimlerini değiştirmeleri gerektiğini söyledik. Meselâ, YPG dışında kendinizi nasıl adlandırmak istersiniz? Bir gün sonra adlarının ‘Suriye Demokratik Güçleri’ olduğunu ilân ettiler. Adlarının ortasına ‘demokratik’ ifadesini koymalarının zekice bir hamle olduğunu düşündüm. Bu, onlara bir miktar itibar sağladı.”

Raymond Thomas’ın görüntüleri bulunan bu konuşması, Ankara’nın tezlerini güçlendiriyor. Ankara’ya göre SDG, PYD ve YPG’nin bir uzantısı. Ancak SDG’yi Ankara dışında terör örgütü olarak gören ülke yok. Amerikan yönetimi dahil Batılı ülkeler YPG, PYD ve SDG ile açıktan temas kuruyor; bir çok ülke bu örgütlerin temsilcileriyle resmi görüşmeler yapıyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA