GÜNDEM
Giriş Tarihi : 18-10-2019 06:02   Güncelleme : 18-10-2019 06:14

15 Temmuz şehit yakınları için toplanan 309 milyon Lira nerede?

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bir kere daha 15 Temmuz şehitlerinin yakınları ve gaziler için vatandaşlardan toplanan 309 milyon Liranın, üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen neden hak sahiplerine dağıtılmadığını sordu. Bağışlar için kurulan vakfın adresinde olmadığını, yönetim kurulunun da belli olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, “Nerede bu vakıf, nerede bu para?” diye sordu.

15 Temmuz şehit yakınları için toplanan 309 milyon Lira nerede?
Kılıçdaroğlu, kaybolduğu iddia edilen 15 Temmuz raporunun da TBMM’de olduğunu, içindeki bilgilerin öğrenilmesi istenmediği için yayınlanmadığını ileri sürdü. Kılıçdaroğlu, “15 Temmuz raporunda CHP’nin muhalefet şerhi, tarihe ışık tutacak bir muhalefet şerhi. O nedenle yayınlanmıyor” dedi.

***

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TV5’de yayınlanan “Düşünce Vakti” programında, gazeteciler Suat Toktaş ve Mustafa Yılmaz’ın sorularını cevapladı.

100 milyon Dolar tutarındaki para ortada yok

Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra hükümetin, şehit yakınlarına yardımda bulunmak için bir bağış kampanyası başlattığını, vatandaşlara verilen banka hesaplarında o dönemde 309 milyon Lira para toplandığını, o günkü döviz kuru üzerinden bunun yaklaşık 100 milyon Dolar’a tekabül ettiğini hatırlattı.

Kılıçdaroğlu, ‘Bu paraları şehit yakınlarına ne zaman dağıtacaksınız?’ diye sorulduğunda ‘vakıf kuracağız’ dendiğini, bir süre sonra bir kanun hükmünde kararname (KHK) ile bir vakıf kurulduğunun söylendiğini anlattı.

Adres olarak gösterilen yerde vakıf yok

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün, 13 Temmuz 2019 tarihinde bu vakıfla ilgili kararı Resmî Gazete’de yayınladığını belirten Kılıçdaroğlu, Vakfın adının Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı, vakfedenin Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olduğunu ancak vakfın adresinde böyle bir vakıf bulunmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, adres olarak gösterilen iş hanında böyle bir vakıf bulunmadığını, fotoğraf çekerek kayıt altına aldıklarını belirtti.

Vakfın mal varlığı belli, paranın yeri belirsiz

Kılıçdaroğlu, Resmi Gazete’de vakfın mal varlığının 10 milyon Lira olarak gözüktüğünü belirterek, “Peki diğer para nerede? Bilmiyoruz” dedi.

Vakfın yönetim kurulunun ve irtibat telefonlarının da belli olmadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, vatandaşların bu şehit yakınları için bağışta bulunduğunu ancak vakfın da toplanan paraların da ortada olmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Nerede bu vakıf, nerede bu para?” diye sordu.

‘Kul hakkı yemek günahtır’ diyorlarsa cevap versinler

Partisinin grup toplantısında konuyu 2 kere gündeme getirdiğini belirten Kılıçdaroğlu, bugüne kadar kendilerine hiçbir bilgi verilmediğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “AK Partili yöneticilerin kul hakkı yemek gibi bir geleneği varsa, yine cevap vermeyecekler bize; ama ‘Hayır efendim, kul hakkı yemek büyük bir günahtır’ diyorlarsa, bunun cevabını bize vermek zorundalar” dedi.

Paranın nerede olduğuna dair hiçbir bilgi yok

“Bu para nasıl saklanabilir ki?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, şu karşılığı verdi:

“Bunu büyük bir ihtimalle ya bir bankaya vadeli yatırdılar, ya devlet tahviline, hazine bonosuna yatırdılar, oradan ek gelir elde edebilirler. Veya başka bir yere, kâr payı elde etmek üzere yatırabilirler, gelir elde edebilirler. Bunların hiçbirisi yok. Bu mahkeme kararı nasıl çıktı, ona da hayret ediyorum; çünkü mahkeme kararında adres yok.”

Soru önergelerine de cevap vermiyorlar

Milletvekillerinin bu konuya dair soru önergelerine de cevap verilmediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Bu para, hayatını demokrasi için veren insanların yakınlarına verilmesi gereken bir paradır, gazilere verilmesi gereken bir paradır. Sıradan bir para değildir. Az bir para değildir. 309 milyon Lira, o dönemin parasıyla (döviz kuruyla) 100 milyon Dolar. Nerede peki bu para?” diye konuştu.

Başka bir yere harcamadılarsa nerede olduğunu açıklasınlar

Kılıçdaroğlu, “Paranın nerede olduğuna dair sizin bir kanaatiniz var mı?” sorusuna da “Başka bir yere harcanmış olabilir” karşılığını verdi. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Bir banka hesabındaysa, normalde bunu bir açıklama yaparlar; derler ki, ‘CHP Genel Başkanı, ‘Bu para nerede?’ diye sormuştur. Bu para, x bankasında durmaktadır, şu kadar Lira neması vardır, toplam tutarı da budur. Biz bu parayı tutuyoruz. Henüz gazilere dağıtmadık, şehit yakınlarına dağıtmadık. Daha sonra dağıtacağız’. Biz de soracağız, ne zaman dağıtacaksınız? 15 Temmuz’un üzerinden yıllar geçti. (Vakfı) kurdunuz, peki nerede bu para arkadaş, nerede bu para?”

15 Temmuz raporunda tarihe ışık tutacak bilgiler var

Kılıçdaroğlu, TBMM’de kaybolduğu iddia edilen 15 Temmuz Darbe Teşebbüsünü Araştırma Komisyonu’nun raporunun aslında kaybolmadığını, TBMM’de olduğunu ancak içeriğinin bilinmemesi için yayınlanmadığını ileri sürdü.

Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Araştırma Komisyonu Raporu hazırlandı. O rapora muhalefet yazdık. Bu muhalefete karşılık iktidar kanadı bir muhalefet yazdı. Onun üzerine biz, yeni bir muhalefet daha yazdık. Bizim son yazdığımız muhalefet hoşlarına gitmediği için basmıyorlar. Rapor efendim Mecliste duruyor; ama yayınlamıyorlar. İşlerine gelmediği için yayınlamıyorlar. 15 Temmuz raporunda Cumhuriyet Halk Partisi’nin verdiği muhalefet şerhi, tarihe ışık tutacak bir muhalefet şerhi. Bakın bir daha söylüyorum; verdiğimiz muhalefet şerhi, 15 Temmuz tarihine ışık tutacak bir muhalefet şerhi. Ayrıntılar var, belgeler var, dokümanlar var, fotoğraflar var. O nedenle o yayınlanmıyor.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Sivasspor 37 17
 • 2 İstanbul Başakşehir 36 18
 • 3 Fenerbahçe 34 18
 • 4 Alanyaspor 32 18
 • 5 Trabzonspor 32 17
 • 6 Beşiktaş 30 17
 • 7 Galatasaray 27 17
 • 8 Yeni Malatyaspor 24 18
 • 9 Gaziantep FK 24 18
 • 10 Göztepe 23 17
 • 11 Denizlispor 22 17
 • 12 Çaykur Rizespor 20 17
 • 13 Gençlerbirliği 18 17
 • 14 Konyaspor 18 18
 • 15 Kasımpaşa 15 17
 • 16 Antalyaspor 14 17
 • 17 MKE Ankaragücü 12 18
 • 18 Kayserispor 10 18
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA