Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 18-10-2019 14:08

Harekâta ara verildi, YPG bölgeden çekilecek

Türkiye ile ABD arasında varılan mutabakata göre, Barış Pınarı Harekâtı’na 120  saat ara verilecek. Terör örgütü YPG, 120 saat içinde Türkiye’nin ‘Güvenli Bölge’ haline getirilmesini istediği Fırat’ın doğusundan çekilecek, elindeki ağır silahları iade edecek. YPG’nin bütün mevzileri kullanılamaz hale getirilecek, tahkimatı imha edilecek.

Harekâta ara verildi, YPG bölgeden çekilecek

Barış Pınarı Harekâtı konusunda ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında heyetlerle birlikte yapılan müzakereler sonucunda mutabakata varıldı.

İkili görüşmenin ardından dar kapsamlı heyetler arası görüşme gerçekleştirildi. Varılan mutabakatın ardından varılan anlaşmaya dair 13 maddelik bildiri yayınlandı.

ABD Başkan Yardımcısı Pence, Türkiye ile 120 saatliğine ateşkes anlaşmasına varıldığını açıkladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise ABD tarafıyla güvenli bölge konusunda tam bir mutabakata ancak bunu “ateşkes” olarak değil “operasyona ara vermek” olarak tanımladı. Türkiye, askerî harekâtın durdurulması için bölgedeki terör örgütlerinin bütün mevzilerinin kullanılamaz hale getirilmesini ve tahkimatının imha edilmesini şart koşuyor.

Mike Pence, toplantının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, Barış Pınarı Harekatına 120 saatliğine ara vereceğini ve bu sürede ABD’nin YPG’nin güvenli bölgeden çekilmesini sağlayacağını söyledi.

Pence ayrıca, Türkiye ve ABD’nin IŞİD’in (DEAŞ’ın) Suriye’nin kuzeydoğusunda tamamen yok edilmesi konusunda fikir birliğine vardığını, YPG’nin şimdiden çekilmeye başladığını da duyurdu.

Pence, Türkiye’ye yönelik ekonomik yaptırımlar konusunda da “120 günlük sürede yeni yaptırım olmayacak. Suriye’nin kuzeydoğusunda kalıcı ateşkes sağlandığında mevcut ekonomik yaptırımlar da kaldırılacak” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Ateşkes değil, operasyona ara verdik

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise ABD tarafıyla güvenli bölge konusunda tam bir mutabakata vardıklarını ve YPG’nin de elindeki ağır silahları teslim edeceğini söyledi. Çavuşoğlu, “PKK/YPG’nin 120 saat içinde çıkması için Barış Pınarı Operasyonuna ara vereceğiz. Bu bir ‘ateşkes’ değildir. Ancak terör unsurlarının çıkmasından sonra operasyonu durdurmamız söz konusu olacaktır.” dedi.

Çavuşoğlu, “Biz operasyonu ara verdiğimizde ABD yaptırımları durduracaktır. Bu 120 saatlik süre içinde biz harekâtımızı durduracağız ve yaptırımlar duracaktır” dedi.

Çavuşoğlu, Fırat Doğu’sunda DEAŞ’la mücadele konusunda ABD ile işbirliği içinde çalışılacağının belirtti.

Fırat’ın doğusunda Münbiç, Kamışlı ve Kobani gibi bölgelerde Esad rejiminin olduğunu belirten Çavuşoğlu, bu bölgeler için Rusya’nın muhatap alınacağını söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin beklentisini şöyle özetledi:

“Bizim amacımız nedir? 32 km derinlikte ve de Fırat’ın batısında Irak sınırına kadar yani 444 km’lik bir uzunlukta hiçbir teröristtin kalmaması tüm bu bölgenin güvenli bölge olarak tesis edilmesi. Bildiğiniz gibi Sayın Cumhurbaşkanımızın sürekli vurguladığı ve liderlerle görüşmelerinde de anlattığı gibi bu bölgelere Suriye’de evini terk etmek zorunda kalan bizdeki ve Suriye içindeki göçmenlerin dönmesi de söz konusu. Yani bunun sadece güvenlik boyutu yok.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA