Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 18-10-2019 18:59

Erdoğan: ABD ile birlikte daha yapacağımız çok şey var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgülerinin verilen mühlet içerisinde Suriye’nin kuzeydoğusundan çıkmalarını beklediklerini belirterek, “Fakat çıktıktan sonra bizim yine burada ABD’nin güçleriyle birlikte yapacağımız çok şeyler olduğuna inanıyorum” dedi.

Erdoğan: ABD ile birlikte daha yapacağımız çok şey var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Ofisi’nde yabancı basın mensuplarına bilgi verdi ve sorularını cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, YPG’nin 440 kilometrelik alanın tamamından mı yoksa belli bölgelerden mi çekileceğine dair soru üzerine şu açıklamada bulundu:

“Bizim görüşmemiz çok mevzi, lokal bir yer için değil. Bu görüşmemiz Ayn-El Arab’dan (Kobani’den) Irak sınıra kadar olan bölüm. Yani 440 kilometre, derinlik olarak da 32 kilometrelik bir bölge. Halbuki burada bildiğiniz gibi aynı zamanda, örneğin Kamışlı’da, Rusya ve bunun yanında da rejimin askerleri de var. Biz onların da bu terör örgütlerinden rahatsız olduklarını biliyoruz. Buralar müşterek çalışmayla -ki salı günü Sayın Putin ile yapacağımız görüşmede de ayrıca bunları konuşacağız- çok kısa bir zamanda da bu terör örgütlerinden buralar temizlenecektir. İnancımız budur. Onun için de şu an itibariyle, bizim askerimiz ve Suriye Milli Ordusu ne yapmıyor? Araziyi terk etmiyor.”

Erdoğan, Türkiye’nin terör örgütü olarak kabul ettiği Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobani’nin açıklamalarına dair bir soru üzerine terör örgütünün sadece Ayn-El Arab ile Tel Abyad’dan değil, 32 kilometre derinliğinde, 440 kilometre uzunluğundaki bölgenin tamamından çekilmesini bekledikleri ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

Cenevre’ye hazırlıklı gitmek istiyoruz

“Ayn-El Arab bir Kürt toprağı değil burası Araplara aitti; ismiyle müsemma. Fakat daha sonra teröristler Arapları, Arap nüfusu çıkardılar. Hatırlayın Obama döneminde de burada Kürtler bizim topraklarımıza geldiler ki bu rakam da 350 bin civarında. Şu anda bizde yerleşik konumdalar. Ayn-El Arab ile Tel Abyad arasında, burada sıkıntılı bir durum söz konusu. Tel Abyad ile Resulayn arası ise şu anda bu bölge kontrolümüzde. Fakat Resulayn ile aynı şekilde Irak sınırı, burada da yine mücadele devam ediyor. Kamışlı’da Rus askerleri var. Aynı zamanda rejimin askerleri değişik yerlerde var. Salı günü yapacağımız görüşmeler neticesinde Sayın Putin ile de bunları neticeye kavuşturacağımıza inanıyorum ve böylece ABD, Rusya, rejim ve bunun dışında belki koalisyon güçlerinin de dahliyle burada neticeye varır ve böylece bölgeyi huzur bölgesi haline getirmenin hesabı içerisindeyiz. Zira ayın sonunda Cenevre’ye çok daha hazırlıklı gidelim istiyoruz.”

“Siz ABD’nin Suriye’deki bütün gücünü çekmesini ister misiniz? Kobane (Ay-El Arab) dahil diğer tüm bölgelerden çekildiler mi? Bu, sizin kuvvetleriniz için zorluk teşkil etti mi?” sorusuna Erdoğan, şu karşılığı verdi:

ABD güçleriyle birlikte yapacağımız çok şey var

“Şu anda tabii daha henüz terör örgütleri çıkmış değil. 120 saati bunun için belirledik. Fakat çıktıktan sonra bizim yine burada ABD’nin güçleriyle birlikte yapacağımız çok şeyler olduğuna inanıyorum. Başta zaten metinde de olduğu gibi... İkinci maddede Türkiye ve ABD, Kuzey Doğu Suriye başta olmak üzere sahadaki gelişmelerin ortak çıkarlar temelinde daha yakın eşgüdüm gerektirdiğini kabul ettiler. Bu bizim müşterek çalışmamızın bir ifadesidir. Türkiye ve Amerika ‘Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için’ anlayışıyla NATO toprakları ve haklarını tüm tehditlere karşı koruma taahhütlerini muhafaza eder. Bir diğer adım daha var; bunlar bizim müşterek düşündüklerimiz, yapacaklarımız. Her iki ülke insan hayatı, insan hakları ve dini ve etnik toplumların korunmasına yönelik taahhütleri de yineler. Türkiye ve ABD, Suriye’nin kuzeydoğusu’nda DEAŞ’la mücadele faaliyetlerinin devamında kararlıdır. Önceden DEAŞ kontrolünde olan alanlarda yaşayıp yerinden edilen şahıslarla alıkoyma merkezleri hususlarında uygun şekilde gerçekleştirilecek eş güdümü de içerir.

Bir başka birlikteliğimiz, Türkiye ve ABD, terörle mücadele harekâtlarının yalnızca terör unsurları ile bu unsurlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereci hedef alması gerektiği üzerine mutabık kalır. Her iki ülke Suriye’nin siyasi birliği ile toprak bütünlüğüne ve Suriye İtilafının BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 kararına uygun şekilde sonlandırmayı hedefleyen, BM öncülüğündeki siyasi sürece bağımlılıklarını yineler.

Burada önemli bir madde daha var; 10. madde. Güvenli bölge, evvelemirde TSK kontrolünde olacak. Her iki taraf güvenli bölgenin uygulanmasında eş güdümü artıracaktır. Eş güdümle bu çalışmayı devam ettireceğiz.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA