İSTANBUL
Giriş Tarihi : 18-10-2019 23:23   Güncelleme : 18-10-2019 23:32

“Yukarıya doğru kime kadar gidiyorsa, hakkımızı arayacağız”

İBB Başkanı İmamoğlu, Haydarpaşa ve Sirkeci ihalelerinden İBB iştiraklerinin hukuksuzca elendiğini ileri sürerek, “Hem mahkemeye taşıyacağız hem de suç duyurusunda bulunacağız” dedi. İBB, pazartesi günü ‘bütün avukatlarıyla birlikte’ ihaleye itiraz edecek.

“Yukarıya doğru kime kadar gidiyorsa, hakkımızı arayacağız”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Devlet Demiryolları’nın (TCDD), Haydarpaşa Garı’nın atıl durumda olan depo sahaları bölgesini “kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmak üzere” kiralamak için çıktığı ihaleden elendi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yenikapı Avrasya Kültür Merkezi’ndeki Muhtarlar Çalıştayı’nın kapanışından önce, söz konusu ihaleye dair tepkisini dile getirdi.

“Sizinle çok üzücü bir olayı paylaşmak istiyorum” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

“Bakın bugün bu akşamüstü saat 17:00 sularında, yani bizim hiçbir şekilde davet edilmediğimiz bir toplantıda içeride kim olduğu belli olmayan bir şahsa ait olan bir şirkete İstanbul’un en kıymetli Haydarpaşa ve Sirkeci garlarını 350 bin TL bedelle verdiler. Sözüm ona bir bahaneyle bizim ihaleye girmemizi engelleyerek, bizden habersiz verdiler. Kınıyorum, gereğini yapacağıma bütün vatandaşlarımın huzurunda söz veriyorum.”

İmamoğlu, ‘skandal’ olarak nitelendirdiği elenme gerekçelerinden birisi hakkında şunları söyledi:

“Sebebe bakar mısınız? Bu akşam burası komedi... Şartnameye göre, böyle bir zorunluluk olmadığı halde, ihaleye giren 4 belediye şirketinin de ayrı ayrı iş deneyim belgesi olmadığı için elenmişiz. Bakın, yasal yollara hemen başvuracağız. Yahu kardeşim, ‘konsorsiyum’un tanımı ne? Nedir tanımı? Konsorsiyum, eksiklerin tamamlanması için yapılır. Bahaneye bakar mısınız? ‘4 şirketin de ayrı ayrı iş deneyimi olmadığı için’.

Daha dün belediyede 3 bin Lira maaşlı 10 bin Lira sermayesi olan şirketin deneyimine güvenenler, bizim bir şirketin, o koca Kültür AŞ’nin deneyimini hafife alıp, diğer şirketlerden de ayrı ayrı olmasıyla bahane üretiyorlar. Sormak istiyoruz: Ortaklık sözleşmemizi bugün uygun bulmayan bu kurul, 15 gün önce bizim o ihaleye girmemizde hiçbir engel bulmadılar ve bizi de o ihaleye kattılar. Sebebi neydi? 15 günde değişen neydi? Değişeni söyleyeyim mi size? Motivasyonunuz. Bakın içinde kim varsa, o salonda bulunanlardan başlamak üzere kim varsa, yukarıya doğru kim varsa, kime kadar gidiyorsa, hakkımızı, 16 milyon insanın hakkını öyle bir arayacağım ki, siz de bunu göreceksiniz. Tüm hukukî yollara hemen başvuracağız.”

İmamoğlu, ‘komik’ olarak nitelendirdiği diğer elenme gerekçesini de açıkladı.

“Müşterek ve müteselsilen” ifadesi yerine “ortaklaşa ve birlikte” ifadesini kullanmış olmalarının şartnameye aykırı bulunduğunu dile getiren İmamoğlu, “Düştükleri duruma gülersiniz, ama bu ne yazık ki trajikomik bir durum. Çok yazık, çok ayıp” dedi.

İmamoğlu, ihalenin, sermayesi 10 bin Lira olup, daha düne kadar İBB’den 3 bin Lira maaş alan, daha düne kadar bir ailenin fertlerinden oluşan bir vakfın yöneticisi olan, genel müdürü olan bir şahsa verilmesinin sebebinin ne olduğunu sordu. İmamoğlu, “Bu motivasyon (güdüleme) burada neyse, başka yerlere de sirayet eder. Onun için hak arayacağız. Onun için 16 milyon insanın hakkını yedirmeyeceğiz. O Haydarpaşa’nın, Sirkeci’nin o alanına bu halk müsaade etmediği müddetçe, hiç kimse giremez” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA