Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 24-08-2019 21:07

Erdoğan ve Putin, mutabakata varabilecekler mi?

19 Ağustos’ta bir Rus savaş uçağı, Suriye’de TSK’ya ait bir konvoya hava saldırısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 27 Ağustos’ta Rusya’ya gidiyor. Erdoğan ve Putin, günübirlik bu ziyarette İdlip konusunda mutabakata varabilecekler mi?

Erdoğan ve Putin, mutabakata varabilecekler mi?

2015’de Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesi, 2016’da Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov’un Ankara'da bir suikastla öldürülmesi olaylarının ardından, bu yıl 19 Ağustos’ta bir Rus savaş uçağı, Suriye’de TSK’ya ait bir konvoya hava saldırısı düzenledi. Böyle bir sürecin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, 27 Ağustos’ta Rusya’ya gidiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in daveti dolayısıyla, Rusya'da düzenlenecek olan MAKS-2019 Tatbikatı'nı izlemek üzere 27 Ağustos’ta Rusya’ya gidecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, günübirlik ziyaretinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le ikili görüşmeler yapacak.

Türkiye-Rusya ilişkileri, özellikle 2015 yılından bu yana inişli çıkışlı bir grafik sergiliyor. 24 Kasım 2015 tarihinde Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri'ne ait Sukhoi Su-24M tipi uçak, hava sınırını ihlâl ettiği için Türk Hava Kuvvetleri tarafından düşürülmüştü.

19 Aralık 2016'da ise, Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov, Ankara'daki Çağdaş Sanatlar Merkezi'ndeki fotoğraf sergisi açılışı sırasında düzenlenen saldırı sonucunda ölmüştü.

İki ülke arasında yaşanan bu tatsızlıkların ardından Türkiye, ABD’nin yaptırım tehditlerine rağmen, hava savunma sistemini ABD’den değil Rusya’dan almaya karar verdi. Türkiye-ABD arasında haftalarca devam eden “S-400 krizi”nin ardından, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi'nin birinci grup malzemelerinin intikali, geçen temmuz ayının sonlarında tamamlandı.

2015 ve 2016 yılında meydana gelen ve Türkiye-Rusya ilişkilerini geren ‘uçak düşürme’ ve ‘suikast’ olaylarının ardından, bu yıl birkaç gün önce yeni bir ‘tatsızlık’ daha yaşandı.

19 Ağustos’ta Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait bir konvoy, Morik’teki 9 numaralı gözlem noktasına kuvvet intikali gerçekleştirirken, konvoya öncülük eden sivil araca hava saldırısı düzenlendi. Saldırıda konvoy bölgesinde bulunan 3 sivil öldü, 12 sivil de yaralandı.

Saldırıda ölen 3 kişiden birinin Özgür Suriye Ordusu’na bağlı Feylak El-Şam Tümeninin komutanlarından Hüseyin Kasım olduğu iddia edildi.

Hava saldırısının hangi ülkenin uçağı tarafından gerçekleştirildiği resmî olarak açıklanmadı. Gazeteci Murat Yetkin, kişisel blogu Yetkin Report’ta, saldırının bir Rus Su-22 savaş uçağı tarafından gerçekleştirildiğini yazdı.

Suriye hükümet güçleri, 22 Ağustos’ta İdlib’in yakılarında Müslüman Kardeşler ağırlıklı muhalif güçlerin elinde olan Han Şeyhun kasabasının tamamen geri alındığını duyurdu.

Türk konvoyuna saldırıdan sonra Hürriyet’te Türkiye-Rusya ilişkilerini değerlendiren Gazeteci Sedat Ergin, şunları kaydediyor:

“Açıklamalara bakılırsa, Ankara’dan Moskova’ya ‘Saldırıları durdurun’, Kremlin’in yanıtında ise ‘Siz de radikal gruplara karşı bir şey yapın’ mesajları ön plana çıkıyor. Ancak her şeye rağmen Rusya liderinin “Soçi mutabakatının yerine getirilmesi” hedefine bağlılığını teyit etmesi, önümüzdeki dönemde İdlib’de ateşkesin yeni bir çerçevede yeniden tesis edilebileceğine ilişkin iyimser bir beklentiye de kapıyı aralıyor. Ya da Rusya böyle demekle birlikte sahada yine bildiğini okumaya devam edecektir.
Putin, İdlib’de ‘bildiğini okumak’ politikası ile Türkiye’nin güvenlik beklentilerini karşılama gereği arasında nasıl bir yol izleyecek? Bu sorunun yanıtı için Erdoğan’ın salı günkü Moskova gezisini sonuçlarını beklememiz gerekiyor.”
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA