GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-10-2019 07:55

Yarkadaş: Barış Pınarı Harekâtı amacına ulaşmadı

Gazeteci - Yazar Barış Yarkadaş, Barış Pınarı Harekâtı’nın amacına ulaşmadan sona erdirildiğini iddia etti. Harekâtın önceden açıklanan 3 amacına da ulaşılamadığını ileri süren Yarkadaş, “120 saat sonra da Rusya ve Suriye oraya bayraklarını diktiği anda siz, o bölgeden doğal olarak çıkmak zorundasınız; çünkü orası Suriye’nin toprağı. Bu AKP yandaşları niye seviniyorlar, niye bayram ediyorlar, ben onu hâlâ anlamış değilim” diye konuştu.

Yarkadaş: Barış Pınarı Harekâtı amacına ulaşmadı

Gazeteci - Yazar Barış Yarkadaş, YouTube üzerinden yayın yapan Babıali TV’de yayınlanan “Babıali Yokuşu” programında, güncel siyasî gündem maddelerini değerlendirdi ve Suat Toktaş’ın sorularını cevapladı.

Barış Pınarı Harekâtının amacına ulaşmadığını iddia eden Yarkadaş, bu konuda şunları söyledi:

“Barış Pınarı Harekâtı başladığında ortaya konulan hedef neydi? Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından açıklanan hedefler şunlardı:

PKK, PYD, YPG tehdidi tamamen ortadan kaldırılacak. Kaldırıldı mı? Hayır.

DAEŞ terörünün yeniden canlanması önlenecek. Önlendi mi? Hayır. DAEŞ dedikleri IŞİD, şu anda Suriye’de yeniden bir tehdit haline geldi; çünkü açılan cezaevleri kapılarından dışarıya çıkan IŞİD’lilerin nereye gittiğini kimse bilmiyor.

Barış koridoru inşa edilecek ve Suriyelilerin dönüşü sağlanacak. Peki bu barış koridorunun inşa edilip Suriyelilerin geri dönüşünün sağlanması harekâtı, neyi kapsıyordu? 2 milyon Suriyelinin yeniden Suriye’ye, belli topraklara yerleştirilmesi, ki böyle bir operasyon da insan haklarına aykırıdır, o ayrı bir tartışma konusu.

Bunun da olamayacağını görüyoruz. Niye? Bu gün TBMM’ye 2020 yılının bütçesi geldi. Bütçeye baktığınızda Suriye’de 2 milyon kişinin yerleşeceği alana ilişkin herhangi bir bütçe ayrılmamış.”

Yarkadaş, “Belki uluslararası fonlardan karşılanacaktır” sorusu üzerine Yarkadaş, “Hayır, yok. Kimse öyle bir para vermiyor” dedi. Yarkadaş, sözlerine şöyle devam etti:

“Zaten Avrupa diyor ki ‘Biz size 6 milyar Dolar verdik’. Türkiye de diyor ki ‘Biz 40 milyar Dolar harcadık. Olsa bile sonuçta bütçeden geçmesi lâzım. Sonuçta siz o parayı nasıl sokacaksınız Türkiye’ye? Belli bir kaynak olması lâzım. Neden yok? Zaten biliyorsunuz bu bütçe, Cumhurbaşkanlığında hazırlandı. Naci Ağbal ne dedi? ‘Sayın Cumhurbaşkanının verdiği talimatlar doğrultusunda hazırladım’. Şimdi bu neyi gösteriyor?

Barış Pınarı Harekâtında 3 hedef konulmuştu; 3 hedefin de gerçekleşmediği ortaya çıkmış oldu. Bu AKP yandaşları niye seviniyorlar, niye bayram ediyorlar, ben onu hâlâ anlamış değilim.

120 saat sonra da Rusya ve Suriye oraya bayraklarını diktiği anda siz, o bölgeden doğal olarak çıkmak zorundasınız; çünkü orası Suriye’nin toprağı.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA