GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-10-2019 16:55   Güncelleme : 19-10-2019 17:09

“Devletin bazı unsurları, Millet İttifakı’nı bozmak için görevlendirildi”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Millet İttifakı’nı bozmak için özel çabalar harcandığını gayet iyi biliyoruz. Devletin bazı unsurlarının bu ittifakı bozmak üzere belli kişi tarafından yetkilendirildiğini ve görevlendirildiğini de biliyoruz” dedi.

“Devletin bazı unsurları, Millet İttifakı’nı bozmak için görevlendirildi”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TV5’de yayınlanan “Düşünme Vakti” programında, gazeteciler Suat Toktaş ve Mustafa Yılmaz’ın sorularını cevapladı.

Kılıçdaroğlu, daha önce dile getirdiği “Millet İttifakı’nı parçalama çabaları”na dair iddialarının hatırlatılması üzerine, “Millet İttifakı’nı bozmak için özel çabalar harcandığını gayet iyi biliyoruz. Devletin bazı unsurlarının bu ittifakı bozmak üzere belli kişi tarafından yetkilendirildiğini ve görevlendirildiğini de biliyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Her devletin kendi istihbarat örgütleri vardır ve bu istihbarat örgütleri devletin, ülkenin menfaatleri için çaba harcarlar. Bunun için yemin etmişlerdir. Bunun için çaba harcarlar. Burada da devletin çıkarlarını değil de, bir siyasal partinin çıkarlarına dönük bir çaba olursa, işte orada farklı bir şey çıkar ortaya. İstihbarat bizi dinleyebilir, ben ülkenin aleyhine bir şey yaparsam... Rahmetli Ecevit’in de telefonları dinlendi, benim, eşimin, çocuklarımın telefonları hâlâ dinleniyor... Bunlar normal değil. Ben dinlendiğimi gayet iyi biliyorum efendim. Dinleniyorum. Bilgiye dayalı söylüyorum. Bunları bilmez olur muyum? Telefonlarımız dinleniyor. Şimdi o dediğim sadakat devreye giriyor. Ülkenin çıkarlarına göre değil bir partinin çıkarlarına yönelik bir hareket tarzı çıkıyor ortaya. Bir partinin çıkarlarına göre. Yani ‘Ben iktidarım, iktidardan gitmemek için neleri yapabilirim?’, bu arayış içindeler.

“Millî kurumlar, bir partinin arka bahçesine dönüşmemeli”

Devletin belli kurumları içerisinde beli insanlar seçiliyor, “Sizin göreviniz Millet İttifakı’nı bozacaksınız” deniyor. Bu kadar basit... Onlar da “Emredersiniz” diyorlar. İstihbaratçıların isimlerini biliyorum ama sorumluluğum gereği söylemem.

Bu sadece benim bildiğim bir gerçek değil. Bunu pek çok insan biliyor. Diğer partilerden insanlar, bu olayı takip eden insanlar, bunları gayet iyi biliyor.

İşin özü şu: Kendisine “Millî” diyen bir kurumun millî olması lâzım. Kendisine “Millî” diyen bir kurum, bir siyasal partinin arka bahçesine asla dönüşmemeli. Tamamı için söylemiyorum bakın. Orada çok düzgün, namuslu, ülkesinin çıkarı için hayatını feda eden pek çok insan var. Eyvallah başımın üzerinde yeri var; ama kalkıp da kendisini bir siyasal partiye angaje ediyor ve o siyasal partinin, kendi koltuğunu korumak için verdiği talimatları yapıyorsa doğru değildir. Nokta.”

Erdoğan: Millet İttifakı’nın parçalanması çok önemli

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan’dan Ankara’ya dönüşü sırasında, uçakta gazetecilerin sorularını cevaplarken, “Adı Millet İttifakı ama milletten nasibini almamış ittifakın zayıflaması, parçalanması çok çok önemli” demişti.

Erdoğan’ın bu sözüne Millet İttifakı mensubu muhalefet partilerinin genel başkanları tepki göstermişlerdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA