GÜNDEM
Giriş Tarihi : 20-10-2019 04:23   Güncelleme : 20-10-2019 04:28

“3. Afrika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi” başladı

Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Afrika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi”, dün İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen açılış töreniyle başladı. Açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da katıldı. Zirve, 22 Ekim’de sona erecek.

“3. Afrika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi” başladı

Cumhurbaşkanlığının himayesinde, Diyanet İşleri Başkanlığının ev sahipliğinde düzenlenen zirveye, 50 ülkeden aralarında din işleri bakanları, dini idare başkanları, akademisyen, aktivist, gazeteci ve yazarların da yer alacağı 100’ü aşkın davetlinin katıldığı belirtiliyor.

Afrika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi, Dünyanın dört bir tarafından Müslümanlarla tanışmak, ihmal edilmiş kardeşlik bağlarını ihya etmek, temel meseleleri ele almak ve bu meselelerin çözüm yollarını müzakere etmek, din eğitimi ve din hizmetleri alanlarında iş birliği yapmak, var olan iş birliğini daha ileri seviyelere taşımak amacıyla düzenleniyor.

Zirvenin hedefleri arasında, Türkiye’nin Afrika’daki Müslüman ülke ve topluluklarıyla tarihî bağlarının güçlendirilmesi ve geliştirilmesi, Türkiye’nin dinî alandaki özgün birikim ve tecrübesinin kıta Müslümanlarıyla paylaşılması, Afrika ülkeleriyle siyasî ve ekonomik alanlarda kaydedilen gelişmelerin dinî ve kültürel alanları kapsayacak şekilde genişletilerek sürdürülebilirliğe kavuşturulması, Afrika’nın dinî temsilcilerinin Türkiye ile dinî ve kültürel alanlarda iş birliği yapma arzularının planlı şekilde karşılanması yer alıyor.

Birincisi 2006 yılında, ikincisi 2011 yılında gerçekleştirilen zirvede bu yıl, pek çok konu başlığının yanı sıra, Ramazan ayı programlarının genel değerlendirmesi, Afrika ülkelerinde yaşayan Müslümanların doğru dinî bilgiye ulaşmalarını temin etmek maksadıyla dini yayın ihtiyaçlarının tespiti, buna yönelik ortak bir yayın politikası belirlenmesi ve basım-yayım faaliyet planı geliştirilmesi konuları da müzakere edilecek.

Katılımcılara Türkçe, Arapça, İngilizce ve Fransızca olmak üzere dört dilde hizmet verilecek olan zirve, oturum ve panellerin ardından 22 Ekim’de sona erecek.

Erdoğan: İlişkilerimiz altın çağını yaşıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Afrika kıtasıyla olan münasebetinin adeta altın çağını yaşadığını belirterek, “24 milyar doları bulan ikili ticaretimiz günden güne artıyor, turizm gelişiyor, iş birliğimiz güçleniyor, her seviyede karşılıklı ziyaretler sıklaşıyor. İnşallah önümüzdeki dönemde Türkiye-Afrika ticaretinin, 50 milyar dolar seviyesinin de üstüne çıkacağına inanıyorum” dedi.

Türkiye-Afrika ilişkilerini 15 yıl önce hayal dahi edilemeyecek bir seviyeye getirdiklerini ifade eden Erdoğan, özetle şunları söyledi:

“Türkiye burslarıyla 4 bin 500 civarında Afrikalı öğrenciye lisans, yüksek lisans ve doktora alanında ücretsiz eğitim imkanı sunuyoruz. Son 25 senede mezun ettiğimiz 10 bin 480 öğrenci ise Türkiye'nin gönül elçileri olarak Afrikalı kardeşlerimize hizmet ediyor. Gittiğimiz ülkelerde Türkiye mezunu doktorları, imamları, siyasetçileri, akademisyenleri, mühendis ve iş adamlarını gördükçe gurur duyuyoruz.

Sivil toplum kuruluşlarımız, kıtanın dört bir köşesinde kimi zaman ciddi riskleri de göze alarak Afrikalı kardeşlerimize yardım ediyor.

Yatırımcılarımız ürün satmanın ötesinde, istihdam oluşturan, Afrika'nın kalkınmasını, güçlenmesini sağlayan projelere ağırlık veriyor. Afrika'nın köklü değerlerine saygı gösteren yaklaşımlarıyla Türk girişimciler, kıtanın her yerinde çok büyük bir hüsnü kabul görüyor.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA